Przejdź na WP

Clenbuterol – charakterystyka, działanie, dawkowanie, skutki uboczne, podsumowanie

Godziny spędzone na siłowni na pewno przyniosą zamierzone efekty. Jednak jeżeli szybciej chcemy zrzucić zbędne kilogramy zaczynamy sięgać po suplementy diety, które spalają tłuszcz. Jednym z takich spalaczy tłuszczu jest Clenbuterol. Czy ten środek jest bezpieczny? Jak działa Clenbuterol?

Zobacz film: "POLADA na straży prawa"

spis treści

1. Clenbuterol – charakterystyka

Clenbuterol jest środkiem, który był stosowany w leczeniu astmy oskrzelowej. Jednak w 1988 roku został wycofany z rynku farmaceutycznego w Europie oraz w Stanach Zjednoczonych. Można go jednak dostać ponieważ stosuje się go w weterynarii. Dostępny jest natomiast inny lek o podobnym działaniu o nazwie Salbutamol.

Clenbuterol jest środkiem, który pomaga wyrzeźbić sylwetkę. Stosują go głównie kulturyści i zawodniczki bikini fitness aby osiągnąć spektakularne efekty przed zawodami. Jednak tego leku nie dostaniem od ręki w aptece.

2. Clenbuterol – działanie

Działanie Clenbuterolu jest podobne do działania efedryny. Jednak działa on szybciej, a efekty są prawie natychmiastowe. Lek Clenbuterol działa rozszerzająco na oskrzela. Pomaga on zwiększyć termogenezę i przez to szybciej spala się tkanka tłuszczowa. Clenbuterol wpływa także na podniesienie ciśnienia tętniczego oraz stymuluje układ nerwowy.

Choroby, które możesz złapać na siłowni
Choroby, które możesz złapać na siłowni [6 zdjęć]

Regularne chodzenie na siłownię kojarzy się głównie ze zdrowiem, jednak może mieć również negatywne skutki....

zobacz galerię

Clenbuterol wpływa na napięcie mięśni gładkich oraz nasila procesy termogenezy i lipolizy. Clenbuterol zwiększa aktywność katecholamin (adrenaliny, noradrenaliny i dopaminy). Powodują one dotlenienie tkanki mięśniowej i zwiększenie zdolności wysiłkowych. Clenbuterol to nie tylko spalacz tłuszczu, ale i środek zwiększający wytrzymałość organizmu.

3. Clenbuterol – dawkowanie

Jak juz wspomnieliśmy Clenbuterol jest środkiem niedozwolonym. Dlatego też nie można mówić o jakimś dawkowaniu w sensie medycznym. Osoby, które stosują Clenbuterol wraz z anabolikami zaczynają od dawek minimalnych (20-40 mcg na dobę). Dawki maksymalne to 60-100 mcg Clenbuterol na dobę. Jednak w skrajnych przypadkach niektóre osoby stosujące Clenbuterol przyjmują dawkę 120-160 mcg na dobę.

Clenbuterol wpływa na napięcie mięśni gładkich
Clenbuterol wpływa na napięcie mięśni gładkich (123rf.com)

Organizm dość szybko uodparnia się na działanie Clenbuterolu. Osoby, które chcą pracować nad swoją rzeźbą i decydują się na stosowanie Clenbuterolu mogą przyjmować go przez 3-4 tygodnie. Po tym czasie Clenbuterol może on stracić swoją moc i działać jako środek pobudzający.

4. Clenbuterol – skutki uboczne

Skutki uboczne Clenbuterolu to: bezsenność, zgaga, wymioty i nudnosci, nadmierne pocenie się oraz drżenie ciała. Clenbuterol powoduje także podwyższenie ciśnienia krwi. Osoby stosujące Clenbuterol są podenerwowane. Zbyt długie stosowanie Clenbuterolu może doprowadzic do uszkodzenia wątroby, jąder oraz mięśni. Notowano także przypadki zatrucia Clenbuterolem

Zobacz także:

5. Clenbuterol – podsumowanie

Warto pamiętać, że Clenbuterol jest środkiem niedozwolonym i jest traktowany jako doping. Dlatego też jeżeli zależy nam na zasadach fair play, a sportową ścieżkę kariery traktujemy naprawdę poważnie powinniśmy zrezygnować z niedozwolonego wspomagania. Na niektórych stronach internetowych można znaleźć informacje o "zarzywaniu Clenbuterolu z głową", jednak w

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy