Trwa ładowanie...

Co łączy chorobę Alzheimera z chorobami serca?

Lek. Mateusz Nawrocki
30.04.2019 12:11
 Co łączy chorobę Alzheimera z chorobami serca?
Co łączy chorobę Alzheimera z chorobami serca? (123RF)

Nowe badania wskazują, że złogi amyloidu, charakterystyczne dla choroby Alzheimera mogą także pojawiać się mięśniu sercowym, powodując jego uszkodzenie doprowadzając do poważnych chorób.

Złogi te to nic innego jak beta-amyloid. Na podstawie biopsji tkanki serca osób zmagających się z chorobą Alzheimera ustalono, że występuje u nich zwiększona zawartość właśnie beta amyloidu.

Choroba Alzheimera może dotyczyć także stosunkowo młodych osób
Choroba Alzheimera może dotyczyć także stosunkowo młodych osób (123RF)

Klasycznie, złogi te występują w tkance nerwowej upośledzając jej funkcję. Takie same depozyty mogą występować w sercu, mówi dr Federica del Monte, docent z Uniwersytetu Harvard oraz Instytutu układu krążenia „Beth Israel Deaconess Medical Center” w Bostonie i jak stwierdza: „odkryliśmy, że pewna forma choroby Alzheimera występuje również w sercu”.

Zobacz film: "Koszmary senne mogą być objawem choroby"

W celu określenia czy faktycznie tak jest, poddano badaniu 22 osoby z chorobą Alzheimera w średnim wieku 79 lat, których wyniki porównano z 35 zdrowymi osobami, które średnio miały 78 lat.

Eksperymenty wykazały, że osoby z chorobą Alzheimera miały zwiększoną grubość lewej komory i **znacznie mniejszą zdolność do relaksacji mięśnia w trakcie której dochodzi do napełnienia komór serca. W wyniku tego zaburzenia dochodzi do nieefektywnej pracy serca**.

Wczesne objawy choroby Alzheimera
Wczesne objawy choroby Alzheimera [7 zdjęć]

Badania kliniczne potwierdzają, że osoby, u których szwankuje pamięć, są podatne na rozwój choroby Alzheimera.

zobacz galerię

Złogi amyloidu mogą jeszcze przyczyniać się do tej sytuacji, pogarszając funkcję serca, zauważa Alfred Bove, kardiolog z Uniwersytetu Lewis Katz w Philadelphia. „Przez brak odpowiedniej relaksacji, może dojść w niewydolności mięśnia sercowego” - zaznacza Bove.

Badania te jedynie potwierdzają, ze lekarze zajmujący się chorobą Alzheimera powinni ze szczególną poddawać diagnostyce serca takich pacjentów. Zwiększone poziomy amyloidu zostały znalezione również w innych tkankach włączając w to nerki, a nawet mięśnie.

Jak zaznacza Bove, nic dziwnego w tym, bo nie wydaje się, żeby beta amyloid był uwięziony tylko w mózgu. Może znajdować się w wielu tkankach, powodując poważne uszkodzenia.

Patomechanizm złego działania złogów amyloidu można odnaleźć w gospodarce wapniowej, która ma istotny wpływ na przewodnictwo nerwowe i skurcze mięśnia sercowego, komentuje del Monte i jak zaznacza, potrzebne są kolejne badania wyjaśniające jak złogi działają na serce.

Obecnie **nie wiadomo jak dokładnie leczyć niewydolność serca na takim podłożu i w tej kwestii medycyna nie ma wiele do zaoferowania pacjentom z chorobą Alzheimera**.

Czy są szanse na zmiany w tej kwestii. Z uwagi na dostępność i lepsze poznanie innych narządów niż mózg, łatwiej będzie wdrożyć efektywne leczenie. Obecne metody terapeutyczne nie przewidują terapii w takim zakresie. Do tej pory sądzono, że choroba Alzheimera związana jest tylko z tkanką mózgową - jak widać nic bardziej mylnego.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze