Co łączy chorobę Alzheimera z chorobami serca?

Nowe badania wskazują, że złogi amyloidu, charakterystyczne dla choroby Alzheimera mogą także pojawiać się mięśniu sercowym, powodując jego uszkodzenie doprowadzając do poważnych chorób.

Złogi te to nic innego jak beta-amyloid. Na podstawie biopsji tkanki serca osób zmagających się z chorobą Alzheimera ustalono, że występuje u nich zwiększona zawartość właśnie beta amyloidu.

Klasycznie, złogi te występują w tkance nerwowej upośledzając jej funkcję. Takie same depozyty mogą występować w sercu, mówi dr Federica del Monte, docent z Uniwersytetu Harvard oraz Instytutu układu krążenia „Beth Israel Deaconess Medical Center” w Bostonie i jak stwierdza: „odkryliśmy, że pewna forma choroby Alzheimera występuje również w sercu”.

W celu określenia czy faktycznie tak jest, poddano badaniu 22 osoby z chorobą Alzheimera w średnim wieku 79 lat, których wyniki porównano z 35 zdrowymi osobami, które średnio miały 78 lat.

Eksperymenty wykazały, że osoby z chorobą Alzheimera miały zwiększoną grubość lewej komory i **znacznie mniejszą zdolność do relaksacji mięśnia w trakcie której dochodzi do napełnienia komór serca. W wyniku tego zaburzenia dochodzi do nieefektywnej pracy serca**.

Wczesne objawy choroby Alzheimera

Badania kliniczne potwierdzają, że osoby, u których szwankuje pamięć, są podatne na rozwój choroby Alzheimera. Organizm daje w ten spokój sygnał, że coś...

Złogi amyloidu mogą jeszcze przyczyniać się do tej sytuacji, pogarszając funkcję serca, zauważa Alfred Bove, kardiolog z Uniwersytetu Lewis Katz w Philadelphia. „Przez brak odpowiedniej relaksacji, może dojść w niewydolności mięśnia sercowego” - zaznacza Bove.

Badania te jedynie potwierdzają, ze lekarze zajmujący się chorobą Alzheimera powinni ze szczególną poddawać diagnostyce serca takich pacjentów. Zwiększone poziomy amyloidu zostały znalezione również w innych tkankach włączając w to nerki, a nawet mięśnie.

Jak zaznacza Bove, nic dziwnego w tym, bo nie wydaje się, żeby beta amyloid był uwięziony tylko w mózgu. Może znajdować się w wielu tkankach, powodując poważne uszkodzenia.

6 produktów, które chronią mózg i zapobiegają chorobie Alzheimera

Alzheimer to ciężka choroba. Wyniszcza układ nerwowy i sprawia, że chory nie jest w stanie prawidłowo funkcjonować. Traci pamięć, nie poznaje bliskich,...

Patomechanizm złego działania złogów amyloidu można odnaleźć w gospodarce wapniowej, która ma istotny wpływ na przewodnictwo nerwowe i skurcze mięśnia sercowego, komentuje del Monte i jak zaznacza, potrzebne są kolejne badania wyjaśniające jak złogi działają na serce.

Obecnie **nie wiadomo jak dokładnie leczyć niewydolność serca na takim podłożu i w tej kwestii medycyna nie ma wiele do zaoferowania pacjentom z chorobą Alzheimera**.

Czy są szanse na zmiany w tej kwestii. Z uwagi na dostępność i lepsze poznanie innych narządów niż mózg, łatwiej będzie wdrożyć efektywne leczenie. Obecne metody terapeutyczne nie przewidują terapii w takim zakresie. Do tej pory sądzono, że choroba Alzheimera związana jest tylko z tkanką mózgową - jak widać nic bardziej mylnego.

Mateusz Nawrocki

O autorze

Lek. Mateusz Nawrocki

Ukończył kierunek lekarski Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Priorytetowo traktuje holistyczne podejście do wszystkich tematów związanych z medycyną.

Lek. Mateusz Nawrocki, 9 miesięcy temu

Newsy

Komentarze

Pomocni lekarze

Artykuły Newsy
Newsy

Miłość do koni mogła ją zabić!

Miłość do koni mogła ją zabić!

Sport to zdrowie? Każdy z nas ma pasję. I o ile czytanie książek, zbieranie znaczków czy monet nie wiąże się z większym niebezpieczeństwem, o tyle są hobby, które mogą zagrażać zdrowiu, a nawet życiu. Z pewnością należy do nich skakanie na bungee, motocross,...

Newsy

Nowe odkrycie naukowców. Jagody blushwood lekarstwem na raka

Nowe odkrycie naukowców. Jagody blushwood lekarstwem na raka

Jagody blushwood Naukowcy z QIMR Berghofer właśnie odkryli, że substancja z owocu, który rośnie wyłącznie w Australii może wspomóc walkę z rakiem. Niedawno opublikowali wyniki trwających 8 lat badań w czasopiśmie naukowym "PLOS ONE". Badacze mówią, że...

Newsy

Nietypowe rzeczy, które utknęły w ciele w 2016 r.

Nietypowe rzeczy, które utknęły w ciele w 2016 r.

Dziwne przedmioty Rzeczy, które mogą utknąć w jamach ciała człowieka są naprawdę zadziwiające. Bardziej jednak dziwi fakt, jak to się wszystko tam znalazło... U.S. Consumer Product Safety Commission wydało listę przedmiotów w ciele, z którymi zgłaszali...

Newsy

Badania wskazują, że użytkownicy Facebooka żyją dłużej

Kontakty społeczne z przyjaciółmi na pewno są dobre dla naszego zdrowia psychicznego, dobrego samopoczucia i ogólnego stanu organizmu. Nowe badania jednak sugerują, że nawet internetowe znajomości pozytywnie wpływają na zdrowie. Więzi społeczne pozytywnie...

Newsy

Nowa metoda w wykrywaniu chorób prionowych

Naukowcy opracowali metodę, która oparta jest na biochemicznych testach, które wykrywają priony we krwi osób z chorobą Creutzfeldt-Jakoba. Wygląda na to, że może być to użytecznym narzędziem, które wykryje chorobę zanim pojawią się jej pierwsze objawy. Publikacje...