Co musisz wiedzieć, jeśli zażywasz antybiotyki – nowe badania

Chociaż niewątpliwie szczegółowe zalecenia dotyczące przyjmowania leku są zawsze dokładnie opisane są na recepcie, coraz częściej słyszy się o katastrofalnych konsekwencjach niewłaściwego stosowania antybiotyków. Pierwszą z nich jest niszczenie mikroflory jelitowej.

Istnieją bezpośrednie skutki uboczne antybiotykoterapii, które od dawna są źródłem niepokoju. Jedna z grup antybiotyków zwana aminoglikozydami może przyczyniać się do rozwoju schorzeń związanych z nerkami, a także prowadzić do zawrotów głowy ****i nieodwracalnej utraty słuchu.

Zobacz film: "Stosowanie antybiotyków u dzieci"

Inne antybiotyki, takie jak fluorochinolony mogą powodować problemy z pamięcią, problemy z tkanką mięśniową, głębokie zmęczenie, a nawet zerwanie ścięgien.

Naukowcy od dawna starali się zrozumieć, jak to jest, że lekarstwa przeznaczone do docelowej terapii bakteryjnej mogą doprowadzić do tak szkodliwych skutków dla zdrowia.

W ramach nowego badania przeprowadzonego w Instytucie Medycznym Howarda Hughesa w Bostonie, naukowcy poddali analizie wpływ ludzkich komórek na trzy grupy powszechnie stosowanych antybiotyków w tym cyprofloksacyny, ampicyliny i kanamycyny, po czym obserwowali, jak leki te wpływają na mitochondria komórek.

Mitochondria są to malutkie organelle wewnątrz naszych komórek, które są związane z przetwarzaniem energii.

Naukowcy wykazali, że bardzo częste stosowanie antybiotyków powoduje głębokie uszkodzenie mitochondriów, co prowadzi do znacznego wzrostu produkcji wolnych rodników.

W rzeczywistości zwiększone wytwarzanie wolnych rodników jest mechanizmem, dzięki któremu bakterie są niszczone przez antybiotyki. Teraz jednak wiadomo, że proces ten wpływa destrukcyjnie rónież na mitochondria komórkowe. A kiedy mitochondrium jest uszkodzone, oznacza katastrofalne skutki dla komórki, w której się znajduje.

Już w 1968 roku, dr Lynn Margulis zasugerował, że mitochondria były kiedyś wolno żyjącymi bakteriami, które ostatecznie osiedliły się w naszych komórkach. Rzeczywiście, jeśli spojrzeć na DNA mitochondriów, są niemal identyczne jak DNA bakterii.

Nie jest więc zaskakujące, że naukowcy byli w stanie wykazać, że nie tylko mitochondria zostają uszkodzone przez działanie wielu antybiotyków, ale też szkodzą całej komórce przez wzrost wolnych rodników.

Badacze posunęli się dalej i wykazali, że komórki, które traktowano wstępnie jako przeciwutleniacze, były zdolne do znacznego zmniejszenia produkcji wolnych rodników i stopnia uszkodzenia mitochondriów bez spadku skuteczności działania antybiotyku. Przeciwutleniacze mogą pomóc przy długotrwałej terapii.

Ostateczny komunikat stanowiący podsumowanie badania mówi o tym, że antybiotyki są bardzo ważnymi narzędziami w celu zwalczania infekcji bakteryjnych, należy jednak stosować się do pewnych zasad, wynikających z ich działania na komórki organizmu.

Jeśli więc jesteśmy nimi leczeni, musimy pamiętać o tym, że nowe badania wskazują na to, że działają destrukcyjnie na mitochondrium ludzkie. Ponadto, naukowcy wykazali efekt ochronny podawania antyoksydantów w trakcie terapii antybiotykami.

Natalia Kulik, 11 miesięcy temu

Antybiotyk

Komentarze (5)
~Lusia
~Lusia 12 miesięcy temu

to wszystko pośrednio spowodowane jest tym,że nie ma kontroli nad dodawaniem antybiotyków do pasz zwierzęcych, w szczególności kurcząt, kur, indyków, kaczek, gęsi i krów, świń...a my jemy później takie niepełnowartościowe mięso i stąd problemy + antybiotyki , spożywane podczas choroby ; gdzie niekiedy wcale nie są wskazane przy niektórych chorobach.Wszystko się kumuluje i zabija nas w czasie.

Odpowiedz
~głos_z_ameryki
~głos_z_ameryki 12 miesięcy temu

12 maja 2016 Amerykański Urząd do spraw Żywności i Leków oświadczył, że poważne działania niepożądane związane z zażywaniem fluorochinolonów (leków przeciwbakteryjnych) na ogół przewyższają korzyści dla pacjentów z ostrym zapaleniem zatok, ostrym zapalenie oskrzeli i nieskomplikowanymi zakażeniami dróg moczowych, którzy mają inne możliwości leczenia. Dla pacjentów z tymi warunkami, fluorochinolony powinny podane tylko wtedy, jeśli nie ma możliwości wyrania innego antybiotyku/leku nie będącego fluorochinolonem. http://www.fda.gov/Drugs/DrugSafety/ucm500143.htm

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Antybiotyk - działanie, rodzaje, działania niepożądane, stosowanie
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Czy to rak?

~HelpMe34 • ostatni post 1 godzinę temu

2

Płuca serce

~Jakub 15 lat • ostatni post 14 godzin temu

4

Pomocni lekarze

Artykuły Antybiotyk - działanie, rodzaje, działania niepożądane, stosowanie
Migrena

Kilka wskazówek, jak radzić sobie z migreną

Kilka wskazówek, jak radzić sobie z migreną

, jeśli zażywasz tabletki przeciwbólowe częściej niż dwa razy w tygodniu albo cierpisz na ataki częstsze niż trzy razy w miesiącu. Zbyt duża ilość leków (...) mogą ćwiczenia fizyczne oraz techniki relaksacyjne, tj. joga czy medytacja. Spróbuj...

Profilaktyka grypy

Jak pozostać zdrowym, kiedy choruje domownik?

Jak pozostać zdrowym, kiedy choruje domownik?

jest w innym pokoju. Co kupić, aby walczyć z chorobą? Antybiotyki w przypadku grypy czy przeziębienia nie pomogą. Musisz kupić produkty (...) z chorującym dzieckiem czy partnerem oznacza, że trzeba wiedzieć,...

Kariera

Sprawdź, jak zwiększyć swoją kreatywność

Sprawdź, jak zwiększyć swoją kreatywność

Relaks Weź prysznic, pójdź na spacer lub przejedź się rowerem. Badania neurologiczne wykazały, że mózg często potrzebuje zupełnie oderwać (...) , kreatywne myślenie nie zawsze zdarza się naturalnie. Jednak aby w ogóle do niego doszło,...

Leki i suplementy

Zażywasz paracetamol? Musisz to wiedzieć

Zażywasz paracetamol? Musisz to wiedzieć

Bardziej niebezpieczny, niż myślimy Paracetamol to jeden z najbardziej popularnych w naszym kraju środków o działaniu przeciwbólowym i przeciwgorączkowym. Polacy chętnie sięgają po niego od lat 90. To właśnie wtedy paracetamol wyparł szeroko stosowany...

Jak osiągnąć rozkosz?

Poznaj zaskakujący wpływ orgazmu na zdrowie

Poznaj zaskakujący wpływ orgazmu na zdrowie

Niektórzy zażywają probiotyki, aby poprawić odporność, jednak regularny seks również może stymulować jego sprawność. Badania pokazały, że seks 1-2 razy (...) się, jakie mogą być korzyści z seksu. Mniejsze ryzyko raka...

Zaburzenia rozwoju

Jak zmienić zachowanie rozpieszczonego dziecka?

Jak zmienić zachowanie rozpieszczonego dziecka?

decyzję wspólnie podejmiecie, nie musicie odpowiadać dziecku od razu. Gdy usłyszy ono, że odpowiedź możliwa jest dopiero po konsultacji, będzie wiedziało (...) , że darzycie się wzajemnym szacunkiem. Oczywiście czasami...