Co Polki wiedzą o antykoncepcji?
Wybór odpowiedniej metody antykoncepcji to wyzwanie dla każdej kobiety. Idealna metoda zapobiegania ciąży powinna być skuteczna, bezpieczna, wygodna i dyskretna. Jak znaleźć najlepszą metodę antykoncepcji? Najważniejsza jest wiedza. Wyniki badania przeprowadzonego przez NextWebMedia wśród internautek pokazują jednak, że Polki wciąż nie znają dobrze wszystkich metod.
1. Popularność nie musi iść w parze ze skutecznością
Wśród najlepiej znanych metod antykoncepcji prym wiedzie prezerwatywa. To właśnie tę metodę najczęściej wybierają ankietowane kobiety. Prosty mechanizm działania, dostępność i cena sprawiają, że prezerwatywy nieprzerwanie cieszą się popularnością. Czy słusznie? Niestety, prezerwatywa to najmniej skuteczna spośród wszystkich metod antykoncepcji.
Badanie potwierdziło, że w Polsce systematycznie wzrasta poziom wiedzy o antykoncepcji. Duża grupa respondentek (prawie 82%) dobrze zna tabletki hormonalne. Pigułki doustne są bardzo popularne i często wybierane przez kobiety (21% ankietowanych kobiet stosuje właśnie tę metodę). Czy rzeczywiście zaufanie, jakim Polki darzą doustną antykoncepcję, ma swoje uzasadnienie w faktach?
Tabletki antykoncepcyjne są skuteczne, jednak wymagają od kobiety dyscypliny i skrupulatności. Pigułkę należy brać codziennie o tej samej porze. Aż 23% respondentek korzystających z tej metody popełnia błędy w stosowaniu, co wpływa na efektywność działania. Wiele kobiet nie wie o tym, że choroby czy dolegliwości trawienne mogą zakłócać działanie antykoncepcji i wpływać na jej skuteczność. Poza tym, wybierając tę metodę, trzeba wziąć pod uwagę skutki uboczne dla organizmu, takie jak tycie, spadek libido czy ryzyko wystąpienia zakrzepicy.
Metody antykoncepcji długoterminowej wciąż są mało znane wśród kobiet w Polsce. Wkładka miedziana, zastrzyk hormonalny, pierścień hormonalny, implant podskórny czy wewnątrzmaciczny system hormonalny należą do mało znanych i mało popularnych metod zapobiegania ciąży. Te nowoczesne środki zasługują jednak na uwagę, ponieważ są bardzo skuteczne i nie wymagają od kobiety podporządkowania się reżimowi codziennego przyjmowania tabletek.
2. Fakty i mity o antykoncepcji długoterminowej
Czy Polki wiedzą, które środki należą do grupy metod długoterminowych? Z badania wynika, że nie do końca. Antykoncepcja hormonalna to środki, które zakłada się raz, a działają przez bardzo długi okres, czyli od 3 do 5 lat. Aż 15% respondentek zaliczyło do tej grupy tabletki hormonalne. Owszem, antykoncepcja doustna może być stosowana przez wiele lat, jednak wymaga od kobiety codziennego przyjmowania tabletek.
Wielką zaletą metod długoterminowych jest wygoda. Wystarczy raz zaaplikować wybrany środek i zapomnieć o konieczności antykoncepcji na kilka lat! Z ankiety wynika jednak, że dla Polek najwygodniejszymi metodami pozostają tabletka hormonalna oraz prezerwatywa. Metody hormonalne znalazły się tuż za nimi, co wskazuje na to, że część kobiet docenia komfort, który zapewniają.
Niestety, wyniki badań nie dają wielu powodów do zadowolenia – zdecydowana większość internautek błędnie uznała doustną antykoncepcję oraz prezerwatywy za najskuteczniejsze metody zapobiegania ciąży. Co prawda, tabletki hormonalne lepiej chronią przed niechcianą ciążą niż prezerwatywy, ale wymagają dokładności i nieomylności, o którą bardzo trudno w normalnym życiu.
Jaka powinna być idealna metoda antykoncepcji według ankietowanych? Przede wszystkim skuteczna, bez skutków ubocznych i niewpływająca na przyszłą płodność. To cechy, które charakteryzują antykoncepcję długoterminową, dlatego warto przekazywać informacje o tej metodzie kobietom, które wciąż szukają bezpiecznego i komfortowego środka, dopasowanego do ich dynamicznego i aktywnego życia. Tym bardziej, że niemal 24% ankietowanych kobiet na pytanie, kiedy planują mieć dziecko, odpowiedziało, że za ponad 5 lat, 23% – nie planuje mieć więcej dzieci, a nieco ponad 19% – za ok. 3 lata.
Ankieta przeprowadzona na serwisach należących do NextWebMedia pokazuje, że jeszcze wiele trzeba zrobić w zakresie wiedzy na temat antykoncepcji wśród Polek. Świadomość wzrasta, ale nowoczesne metody zapobiegania ciąży, takie jak antykoncepcja długoterminowa, wciąż są mało znane.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.