Trwa ładowanie...

Co to jest biseksualizm?

Niektóre osoby posiadają satysfakcjonujące doświadczenia w kontaktach seksualnych zarówno z przedstawicielami przeciwnej, jak i własnej płci. W takiej sytuacji możemy mówić o biseksualizmie. Zatem osoby biseksualne reagują na bodźce seksualne od obu płci.

Zobacz film: "Jak długo trwa stosunek seksualny?"

1. Orientacje seksualne

Uważa się, ze heteroseksualizm i biseksualizm to dwa bieguny jednego kontinuum. Biorąc pod uwagę całą populację – orientacja seksualna większości ludzi mieści się przy biegunie heteroseksualnym, niewielka część przy biegunie homoseksualnym, a pewna część pozostaje pomiędzy biegunami. Część osób na różnych etapach swojego życia może reagować raz na bodźce płynące od kobiet, a innym razem od mężczyzn, a co za tym idzie – podejmować kontakty seksualne z partnerami raz jednej, raz drugiej płci.

2. Jak bardzo homo- lub heteroseksualna jest twoja orientacja?

Seksuolog Alfred Kinsey uważa, że orientację seksualną danej osoby można określić na kontinuum. Zaproponował on sześciostopniową skalę, na której zero oznacza nastawienie wyłącznie heteroseksualne, bez elementu homoseksualnego, zaś sześć to nastawienie jednoznacznie homoseksualne. Pomiędzy tymi dwoma biegunami Kinsey zaklasyfikował zachowania, w których odnaleźć można zarówno przejawy hetero-, jak i homoseksualizmu. Można powiedzieć, że pośrodku (trzy – na skali) znajdują się zachowania biseksualne. Można powiedzieć, że dla osób o takim nastawieniu dla uzyskania pełnej satysfakcji seksualnej nie ma znaczenia, czy kontakt odbywa się z kobietą czy z mężczyzną.

3. Biseksualizm a homoseksualizmem

Często osoby o orientacji biseksualnej niesłusznie zalicza się do osób homoseksualnych. Warto jednak zauważyć, że w przypadku gdy osoba biseksualna żyje w satysfakcjonującym związku z partnerem płci przeciwnej, jej zainteresowanie przedstawicielami własnej płci maleje. W takim układzie dana osoba podejmuje jedynie kontakty heteroseksualne. Jednak jeśli na przykład z powodu kłótni lub nieporozumień jej zadowolenie ze współżycia obniży się, zwiększy się siła orientacji homoseksualnej, a kontakty seksualne z przedstawicielami przeciwnej płci mogą w ogóle zostać wyeliminowane.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.