Co to jest botoks?

Toksyna botulinowa – popularnie zwana botoksem – jest neuromodulatorem powodującym zahamowanie uwalniania acetylocholiny – neuroprzekaźnika odpowiedzialnego za przekaźnictwo impulsów pomiędzy nerwami a mięśniami. Podanie odpowiedniej dawki toksyny w obręb nadmiernie aktywnego mięśnia skutkuje ograniczeniem jego aktywności.

Botoks w medycynie estetycznej jest stosowany bardzo często. Używa się go nie tylko do profilaktyki anti-aging i usuwania już istniejących zmarszczek, ale także w leczeniu rozmaitych chorób i dolegliwości tj. szczękościsk (bruksizm), nadpotliwosc pach, dłoni i stóp czy migrena – mówi dr n. med. Joanna Kuschill-Dziurda z Instytutu Medycyny Estetycznej MEDESTETIS.

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

Botoks u dwudziestolatki?

Zabiegi z zastosowaniem botoksu zapobiegają procesowi miostarzenia czyli starzenia związanego z pracą mięśni mimicznych, stąd są pomocne w profilaktyce anti-aging. Wynika to ze sposobu działania toksyny, która ograniczając działanie mięśni mimicznych powoduje, że skóra, która jest silnie związana z mięśniami przestaje się kurczyć np. podczas mrużenia oczu, uśmiechania się czy podnoszenia i marszczenia brwi. W ocenie dyrektor medycznej MEDESTETIS w działaniach profilaktycznych nie ma dolnej granicy wieku, a wskazaniem do zabiegu jest wyłącznie silna mimika, której konsekwencjom należy zapobiegać. Decyzja o rozpoczęciu terapii toksyną botulinową zawsze należy do pacjenta, ale w praktyce lekarze medycyny estetycznej powinni przede wszystkim skupiać się na profilaktyce – sugeruje dr n. med. Joanna Kuschill-Dziurda.

Jakie zmarszczki likwiduje botoks?

Działanie botoksu przynosi również oczekiwane efekty w redukcji już istniejących zmarszczek mimicznych. Mięśnie mimiczne w które podano toksynę botulinową stają się rozluźnione co w efekcie powoduje wygładzenie linii skóry. Przy użyciu botoksu można wygładzić „kurze łapki”, „lwią zmarszczkę”, zmarszczki poprzeczne czoła, zmarszczki na nosie czyli „zmarszczki królicze”, zmarszczki pod oczami i zmarszczki wokół ust („zmarszczki palacza”) – wylicza dr n. med. Joanna Kuschill-Dziurda. Botoks pozwala również podnieść brwi czy koniuszek nosa, zlikwidować efekt kwadratowej twarzy, podnieść opadające kąciki ust bądź poprawić owal twarzy i zredukować zmarszczki na szyi. W tym miejscu należy podkreślić że w przypadku głębokich zmarszczek lub bruzd może zaistnieć konieczność dodatkowego zastosowania innych terapii, w tym kwasu hialuronowego.

Toksyna w leczeniu dolegliwości

Toksyna botulinowa jest lekiem, który jest stosowany od wielu lat w chorobach neurologicznych. W nowoczesnym gabinecie medycyny estetycznej nie tylko wykonuje się zabiegi dedykowane pięknu, ale również leczy się choroby i dolegliwości sprawiające dyskomfort i pogarszające jakość życia pacjentów. Zabieg z zastosowaniem botoksu poprzez blokadę nadmiernej aktywności wybranych grup mięśniowych może w skuteczny sposób zlikwidować przewlekłą migrenę, szczękościsk (bruksizm) ze ściskaniem zębami w nocy, co często powoduje ścieranie zębów oraz - szczególnie ważne w sezonie letnim - zlikwidować nadmierną potliwość w okolicach pach, stóp i dłoni – mówi ekspert Instytutu MEDESTETIS.

Jak wygląda zabieg?

Sam zabieg trwa kilka minut i polega na kilku ukłuciach bardzo cienką igłą, których bolesność można porównać do ukąszenia komara. Dla bardzo wrażliwych osób istnieje możliwość znieczulenie kremem znieczulającym lub przyłożenie okładu z lodem, co pozwala na praktycznie bezbolesne ukłucia. Większość pacjentów, którzy mają zabieg kolejny raz, rezygnuje całkowicie ze znieczulenia twierdząc, że jest zbyteczne. Po zabiegu pacjent zazwyczaj może powrócić od razu do swoich normalnych aktywności. Powinien w dniu zabiegu zrezygnować z alkoholu i nadmiernej aktywności fizycznej.

Częstotliwość zabiegów

Pełny efekt zabiegu jest widoczny po 12-14 dniach, więc jeśli planujemy wykonać zabieg przed jakąś uroczystością (tj. ślub, wesele, spotkanie po latach) warto wykonać zabieg co najmniej 2-3 tygodnie wcześniej. Do powrotu przekazywania impulsów w mięśniu dochodzi stopniowo wraz z tworzeniem się nowych zakończeń nerwowo-mięśniowych po około 3-6 miesiącach (średnio 4 miesiące). Po tym czasie zabieg można powtórnie wykonać. W przypadku leczenia nadmiernej potliwości i bruksizmu spodziewane efekty często utrzymują się znacznie dłużej (6-9 miesięcy).

Zła sława toksyny botulinowej – absolutny MIT

Trudno jednoznacznie stwierdzić z czego bierze się „zła sława” botoksu, zwłaszcza w postaci efektu maski. W ocenie dr n. med. Joanny Kuschill-Dziurda, prawdopodobnie jest ona związana z przykładami osób publicznych u których botoks został podany w nadmiarze lub był podawany za często. Musimy pamiętać, że zbyt częste stosowanie botoksu jest niekorzystne dla prawidłowego funkcjonowania mięsni, gdyż nie pozwala im na chwilowy powrót do normalnej funkcji, co w konsekwencji prowadzi do ich znacznego osłabienia i zaniku.

Częste pytania pacjentów

Jak twierdzi specjalistka MEDESTETIS pacjenci często pytają: „co będzie jeśli nie wykonam kolejnego zabiegu, czy nie będzie gorzej?” Odpowiadam wtedy – absolutnie nie – będzie lepiej, bo w tym czasie gdy botoks działał skóra odpoczywała, nie kurczyła się, więc zmarszczki się nie utrwalały i skóra zyskała! Ponieważ botoks podawany w odpowiednich dawkach, we właściwe miejsca, które są różne u każdego pacjenta, jest jak „magiczna różdżka” , która ma magiczną moc, ale musi być trzymana również we właściwych rękach. Pamiętajmy, że botoks jest lekiem i może być podawany jedynie przez lekarza w gabinecie zabiegowym – przypomina dr n. med. Joanna Kuschill-Dziurda.

Ekspertem merytorycznym artykułu jest dr n. med. Joanna Kuschill-Dziurda, Lekarz Roku 2013 w plebiscycie Gazety Krakowskiej w kategorii - lekarz specjalista.

Dr n. med. Joanna Kuschill-Dziurda jest dyrektorem medycznym Instytutu Medycyny Estetycznej MEDESTETIS. Dyplom lekarza medycyny uzyskała na Wydziale Lekarskim Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. W roku 2013 obroniła doktorat pt. "Fenotypy kliniczne astmy z nadwrażliwością na aspirynę" na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie i otrzymała tytuł doktora nauk medycznych. Przeprowadza szereg zabiegów z kręgu medycyny estetycznej oraz prowadzi szkolenia dla lekarzy z zakresu podawania wypełniaczy i toksyny botulinowej. Jest autorem publikacji i doniesień naukowych oraz członkiem towarzystw naukowych m.in. Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti-Aging Polskiego Towarzystwa Lekarskiego, World Society Interdisciplinary AntiAging Medicine (WOSIAM), European Society for Cosmetic and Aesthetic Dermatology (ESCAD) i Polskiego Towarzystwa Alergologicznego.

Artykuł sponsorowany

Komentarze (1)
~Violka
~Violka 2 tygodnie temu

Botoks może być skutecznym narzędziem do usuwania zmarszczek, ale też kosztownym, co z tym zrobić podpowiada ten m.in. ten artykuł https://www.vivus.pl/moje-finanse/jest-okazja-jest-pozyczka/usuwanie-zmarszczek-ile-kosztuja-zabiegi-kosmetyczne-na-twarz/ :)

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Botoks - przebieg, efekty uboczne, uzależnienie
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Artykuły Botoks - przebieg, efekty uboczne, uzależnienie
Dermatologia estetyczna

Botoks - przebieg, efekty uboczne, uzależnienie

Botoks to w rzeczywistości toksyna botulinowa, która powoduje zahamowanie uwalniania acetylocholiny z zakończeń nerwowych. Ten neuroprzekaźnik (...) odpowiedzialny jest za przekazywanie impulsów między nerwami a mięśniami. Botoks...

Uroda

9 dziwacznych sekretów piękna hollywoodzkich gwiazd

9 dziwacznych sekretów piękna hollywoodzkich gwiazd

obszarów skóry okolicy intymnej przy użyciu maleńkich kryształków Swarovskiego. Botoks nie na zmarszczki? Niektóre celebrytki wcale nie stosują botoksu (...) powstawaniem nieestetycznych plam na odzieży znajdującej...

Dermatologia estetyczna

Dermatologia estetyczne - fakty i mity

Dermatologia estetyczne - fakty i mity

odmładzania, jak mezoterapia, peelingi, karboksyterapia, radiofrekwencja, botoks czy kwas hialuronowy. Czekam na czasy, w których kobiety zaczną myśleć

Choroby i dolegliwości

Kampania Społeczna "Co Trzecia" (WIDEO)

oficjalny spot kampanii: * Jak pokonać nietrzymanie moczu? * 5 pytań, które kobieta wstydzi się zadać lekarzowi * Implanty czy botoks?  

Medycyna estetyczna

Specyfika zabiegów estetycznych (WIDEO)

Specyfika zabiegów estetycznych (WIDEO) Odtwórz wideo

przy nich żadne ryzyko powikłań pooperacyjnych. Do takich zabiegów estetycznych należy wstrzykiwanie botoksu w celu wygładzenia zmarszczek. Rezultat (...) jest widoczny przez około pół roku. Botoks świetnie nadaje się...

Botoks - przebieg, efekty uboczne, uzależnienie

Botoks - charakterystyka, zastosowanie, zabiegi, efekty uboczne

Botoks - charakterystyka, zastosowanie, zabiegi, efekty uboczne

powodzeniem cieszą się zabiegi z botoksu. Wstrzykiwanie botoksu daje natychmiastowy efekt, ale należy liczyć się z możliwością powikłań. Co warto (...) wiedzieć o botoksie przed podjęciem decyzji o...

Uroda

Czy po botoksie można się uśmiechać?

Zabiegi typu botoks - jedne z wiodących niechirurgicznych zabiegów kosmetycznych - stały się znacznie bardziej popularne na przestrzeni ostatnich (...) lat. Podczas recesji, te osoby, które nie mogły pozwolić sobie na zabieg chirurgiczny,...