Łuszczyca to częśta choroba skóry, która dotyczy nawet 4% ludzi na całym świecie. Schorzenie wywołuje wiele czynników, ważną rolę odrywają zarówno predyspozycje genetyczne, jak i środowiskowe. Na łuszczycę chorują osoby, u których jedno z rodziców ma to schorzenie. Ryzyko, że dziecko zachoruje na łuszczycę wynosi aż 20%. Jeżeli chorują oboje rodziców, możliwość wystąpienia choroby to aż 75%. Ponadto warunki klimatyczne, nieprawidłowa dieta, palenie papierosów oraz zaburzenia gospodarki lipidowej zwiększają wystąpienie chorób skóry. Łuszczyca pojawia się na wiosnę lub jesienią. Słońce i promieniowanie UVB jest korzystne dla skóry.
Objawy łuszczycy to czerwonobrunatne lub płaskie grudki o różnej wielkości, które mogą być pokryte srebrzystoszarą łuską. Wiele osób kojarzy wystąpienie łuszczycy ze stresem - choroba występuje po ciężkich przeżyciach i wstrząsach psychicznych.
Etiologia łuszczycy nie jest do końca wyjaśniona. Choroba jest leczona objawowo, stosuje się leki doustne, środki redukujące i preparaty kortykosteroidowe. W ciężkich postaciach łuszczycy podawane są pochodne witaminy A.