Trwa ładowanie...

Wyroby medyczne

Wyroby medyczne to różnego przyrządy i narzędzia stosowane do diagnozowania, monitorowania i leczenia chorych. Niezwykle ważna jest certyfikacja wyrobów. Do użytku może zostać dopuszczona aparatura medyczna ze znakiem CE. Wyroby medyczne powinny sprostać jakości określonej przez normę europejską...

spis treści

1. Klasyfikacja wyrobów medycznych

Artykuły medyczne (niezależnie od tego czy są to wyroby medyczne jednorazowego użytku, czy też nie) podlegają ścisłym ustaleniom. Normy, które powinny spełniać określa ustawa o wyrobach medycznych. W ustawie zawarta jest też ich klasyfikacja. Wyroby medyczne służą:

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

  • diagnozowaniu, zapobieganiu, monitorowaniu, leczeniu, łagodzeniu przebiegu chorób;
  • diagnozowaniu, monitorowaniu, leczeniu i łagodzeniu skutków urazów lub upośledzeń;
  • prowadzeniu badań, korygowaniu budowy anatomicznej lub procesów fizjologicznych;
  • regulacji poczęć.

2. Funkcje wyrobów medycznych

Do wyrobów medycznych zaliczymy: narzędzia, przyrządy, aparaty, sprzęty, materiały. Powyższe artykuły służą do diagnozowania osób chorych. Odpowiednio zdiagnozowana choroba umożliwia wdrożenie skutecznego leczenia. Aparatura medyczna służy też badaniu pacjentów. Nie od dziś wiadomo, że stosunkowo wczesne badanie potrafi zapobiec różnym schorzeniom. A przecież chorobom lepiej zapobiegać, niż je leczyć.

Poza diagnozowaniem i badaniem, wyroby medyczne mogą monitorować stan pacjenta, leczyć i łagodzić różne dolegliwości oraz upośledzenia. Jak ważna jest różnego rodzaju aparatura medyczna, uświadamiają sobie osoby, które muszą z niej skorzystać. Wyroby medycznemogą podtrzymywać różne procesy fizjologiczne. Na przykład respirator nazywany jest sztucznym płucem, ponieważ wymusza oddychanie tlenem u osób, u których ten proces ustał.

3. Certyfikacja wyrobów medycznych

Nie wszystkie wyroby medyczne mogą i powinny zostać dopuszczone do użytku. Aparatura medyczna ma pomagać ludziom, a nie im szkodzić. Dlatego tak ważna jest certyfikacja wyrobów medycznych. Oznacza to, że do użytku mogą zostać dopuszczone jedynie urządzenia oznakowane znakiem CE. Zanim nastąpi certyfikacja wyrobów medycznych, dany produkt musi przejść badania kliniczne. To w końcu jakość gwarantuje bezpieczeństwo sprzętu.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Wyroby medyczne
Wyroby medyczne
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza