Trwa ładowanie...

Co tydzień zjadasz 5 g mikroplastiku. Tyle waży karta kredytowa

Avatar placeholder
13.06.2019 08:36
Co tydzień zjadasz 5 g mikroplastiku. Tyle waży karta kredytowa
Co tydzień zjadasz 5 g mikroplastiku. Tyle waży karta kredytowa (123rf.com)

Zanieczyszczenie plastikiem to jeden z największych problemów współczesnego świata. Może nam się wydawać, że nas to nie dotyczy, bo staramy się ograniczać użycie plastiku, ale okazuje się, że każdy z nas zjada każdego tygodnia 5 g mikroplastiku. Jak to możliwe?

1. Mikroplastik w żywności, wodzie i powietrzu

Na zlecenie WWF wykonano badanie, z którego wynika, że przeciętny człowiek przyjmuje w ciągu tygodnia prawie 2000 cząstek mikroplastiku. Dostaje się on do naszego organizmu podczas jedzenia, picia i oddychania.

Naukowcy z Uniwersytetu Newcastle w Australii przeanalizowali 52 poprzednie badania, w celu oszacowania, ile plastiku przyjmujemy. Większość mikroplastiku pochodzi z wody pitnej, na drugim miejscu znajdują się skorupiaki, a na trzecim piwo. Nawet pijąc wodę butelkowaną narażamy się na ekspozycję na mikroplasik. Cząsteczki obecne są też w soli morskiej i miodzie.

Naukowcy uważają te wyniki za alarmujące i oczekują, że rządy poważnie zajmą się tematem zanieczyszczenia środowiska. Jak mówił jeden z szefów WWF, Alex Taylor, nie chcemy plastiku w naszym oceanie i nie chcemy go na naszych talerzach.

2. Mikroplastik w naszym organizmie

Zobacz film: "Woda butelkowana zawiera mikrocząsteczki plastiku"

Nie ma zbyt wielu badań nad długoterminowymi konsekwencjami spożywania plastiku, nie wiadomo więc, jak taka 5-gramowa porcja, którą dostarczamy w tygodniu do naszego organizmu wpływa na nasze zdrowie.

Badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Wiedeńskiego wykazały, że praktycznie każdy z nas wchłania codziennie cząsteczki mikroplastiku. Eksperci uważają, że to bardzo niepokojące, zwłaszcza u pacjentów z chorobami układu pokarmowego. Mniejsze cząsteczki mikroplastiku mogą przenikać do krwiobiegu i układu limfatycznego, a nawet kumulować się w wątrobie.

Według niektórych źródeł spożycie mikroplastiku przez żywe organizmu może powodować stany zapalne, problemy z wątrobą, zaburzenia gospodarki hormonalnej, a także przyczyniać się do powstawania nowotworów.

Sam fakt, że w ciągu tygodnia nieświadomie "zjadamy" plastik wielkości karty kredytowej jest bardzo niepokojący.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze