Trwa ładowanie...

Co tydzień zjadasz 5 g mikroplastiku. Tyle waży karta kredytowa

Zanieczyszczenie plastikiem to jeden z największych problemów współczesnego świata. Może nam się wydawać, że nas to nie dotyczy, bo staramy się ograniczać użycie plastiku, ale okazuje się, że każdy z nas zjada każdego tygodnia 5 g mikroplastiku. Jak to możliwe?

Zobacz film: "Woda butelkowana zawiera mikrocząsteczki plastiku"

1. Mikroplastik w żywności, wodzie i powietrzu

Na zlecenie WWF wykonano badanie, z którego wynika, że przeciętny człowiek przyjmuje w ciągu tygodnia prawie 2000 cząstek mikroplastiku. Dostaje się on do naszego organizmu podczas jedzenia, picia i oddychania.

Naukowcy z Uniwersytetu Newcastle w Australii przeanalizowali 52 poprzednie badania, w celu oszacowania, ile plastiku przyjmujemy. Większość mikroplastiku pochodzi z wody pitnej, na drugim miejscu znajdują się skorupiaki, a na trzecim piwo. Nawet pijąc wodę butelkowaną narażamy się na ekspozycję na mikroplasik. Cząsteczki obecne są też w soli morskiej i miodzie.

Naukowcy uważają te wyniki za alarmujące i oczekują, że rządy poważnie zajmą się tematem zanieczyszczenia środowiska. Jak mówił jeden z szefów WWF, Alex Taylor, nie chcemy plastiku w naszym oceanie i nie chcemy go na naszych talerzach.

2. Mikroplastik w naszym organizmie

Nie ma zbyt wielu badań nad długoterminowymi konsekwencjami spożywania plastiku, nie wiadomo więc, jak taka 5-gramowa porcja, którą dostarczamy w tygodniu do naszego organizmu wpływa na nasze zdrowie.

Badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Wiedeńskiego wykazały, że praktycznie każdy z nas wchłania codziennie cząsteczki mikroplastiku. Eksperci uważają, że to bardzo niepokojące, zwłaszcza u pacjentów z chorobami układu pokarmowego. Mniejsze cząsteczki mikroplastiku mogą przenikać do krwiobiegu i układu limfatycznego, a nawet kumulować się w wątrobie.

Według niektórych źródeł spożycie mikroplastiku przez żywe organizmu może powodować stany zapalne, problemy z wątrobą, zaburzenia gospodarki hormonalnej, a także przyczyniać się do powstawania nowotworów.

Sam fakt, że w ciągu tygodnia nieświadomie "zjadamy" plastik wielkości karty kredytowej jest bardzo niepokojący.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.