Trwa ładowanie...

Co w przypadku potwierdzenia COVID wśród uchodźców? Gdzie mogą być izolowani? Zapytaliśmy MZ

Uchodźcy, u których potwierdzono COVID, mogą trafić do izolatoriów
Uchodźcy, u których potwierdzono COVID, mogą trafić do izolatoriów (Getty Images)

COVID nie zniknął, a osoby uciekające z Ukrainy, zmęczone i zestresowane, mogą być bardziej podatne na zakażenie. Nasi goście ze Wschodu mają możliwość wykonania bezpłatnego testu, jeśli odczuwają niepokojące objawy. Co w przypadku, kiedy na COVID zachoruje np. osoba przebywająca w ośrodku dla uchodźców? Ministerstwo Zdrowia poinformowało nas, że zakażeni mogą trafić do izolatoriów wyznaczonych przez wojewodów. Jaką jeszcze pomoc oferujemy Ukraińcom?

spis treści

1. Zasady kwarantanny i izolacji dla osób uciekających z Ukrainy

Od 24 lutego do Polski dotarło półtora miliona uchodźców, a z ogarniętej wojną Ukrainy ucieka coraz więcej osób.

- Jeżeli te działania będą tak brutalne, jak w ostatnich dniach, że będą ostrzeliwane obiekty cywilne, to trzeba się liczyć z tym, że ta fala znowu będzie większa - przyznał Michał Dworczyk, szef KPRM w programie "Gość Wydarzeń" na antenie Polsat News.

Zobacz film: "Kalkulator ciężkości przebiegu COVID-19. Prof. Zajkowska komentuje"

Osoby uciekające z Ukrainy są zwolnione z odbycia kwarantanny oraz okazania negatywnego wyniku testu w kierunku SARS-CoV-2 przy przekraczaniu granicy, ale później obowiązują ich te same zasady dotyczące kwarantanny i izolacji, jak pozostałych mieszkańców Polski.

"Przepisy dotyczące kwarantanny oraz izolacji m.in. z powodu skierowania na badania laboratoryjne w kierunku SARS-CoV-2 lub zamieszkania z osobą w izolacji, zakażenia SARS-CoV-2 dotyczą wszystkich osób przebywających na terenie RP bez względu na obywatelstwo" - wyjaśnia Jarosław Rybarczyk z biura komunikacji Ministerstwa Zdrowia.

Uchodźcy są zwolnieni z kwarantanny wjazdowej, ale jeżeli zachorują na COVID - obejmują ich również zasady izolacji
Uchodźcy są zwolnieni z kwarantanny wjazdowej, ale jeżeli zachorują na COVID - obejmują ich również zasady izolacji (Getty Images)

2. Lekarka: Oddziały covidowe nie stoją puste

Lekarze przyznają, że uchodźcy, często wycieńczeni psychicznie i fizycznie, są bardzo podatni na zakażenie koronawirusem. W rozmowie z nami przyznawali, że już przyjmowali pierwszych zakażonych pacjentów.

- Sytuacja jest rzeczywiście epidemiologicznie bardzo niebezpieczna, bo nagromadzenie na określonych przestrzeniach dużych grup ludzi, spośród których niestety niewielu jest zaszczepionych, stwarza ryzyko tworzenia ognisk epidemicznych związanych z zakażeniem SARS-CoV-2 - przypomina prof. Anna Boroń-Kaczmarska, specjalistka chorób zakaźnych.

Choć wraz z decyzją MZ o zniesieniu wszystkich obostrzeń zainteresowanie społeczne szczepieniami drastycznie spadło, to lekarze przypominają, że koronawirus nie zniknął. Już raz świętowaliśmy zwycięstwo, a potem przyszła jesień i pojawiła się nowa, groźniejsza mutacja. Zresztą wystarczy spojrzeć na to, co teraz dzieje się w Chinach. Niektóre miejsca, jak np. Hongkong biją rekordy zakażeń COVID. "Przepełnione są tam nie tylko szpitale, ale także – kostnice" - informuje CNN.

Również w Polsce, jak podkreśla ekspertka, liczba zakażeń nadal utrzymuje się na poziomie kilkunastu tysięcy dziennie, a oddziały covidowe nie stoją puste.

- Tak naprawdę nadal nie ma nawet chwili spokoju. Pracuję w dwóch szpitalach i w każdym z nich jest oddział zakaźny zamieniony w covidowy i mogę powiedzieć tylko tyle: te oddziały są wypełnione. Jeżeli są wolne miejsca - to jedno, dwa łóżka czekające na kolejnych pacjentów - podkreśla lekarka.

3. Ile jest miejsc w izolatoriach?

Uchodźcy mogą za darmo wykonać testy na COVID. Co w przypadku, kiedy okaże się, że wynik jest pozytywny? Dotąd nie było oficjalnych komunikatów, dlatego zapytaliśmy Ministerstwo Zdrowia, jakie rozwiązania zostały przygotowane. Resort wyjaśnia, że za koordynacje działań przeciwepidemicznych odpowiedzialni są wojewodowie. Obecnie w 16 województwach funkcjonuje 21 obiektów przeznaczonych do izolacji osób chorych na COVID-19.

- W wyznaczonych obiektach znajduje się 1072 miejsca możliwe do wykorzystania. 208 miejsc jest obecnie wykorzystywanych, co stanowi 19,4 proc. miejsc ogółem. Natomiast do wykorzystania pozostaje 864 miejsca - tłumaczy Jarosław Rybarczyk z Ministerstwa Zdrowia i zapewnia: - Sytuacja jest monitorowana i w miarę potrzeby liczba miejsc może zostać zwiększona.

Nikt nie ma wątpliwości, że zakażonych będzie przybywać. Dr Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. COVID, wskazuje, że konieczne jest powołanie zespołu ekspertów medycznych zarządzania kryzysowego.

- Problemy zdrowotne społeczeństwa ukraińskiego stają się szybko naszymi problemami - podkreśla w mediach społecznościowych.

Zdaniem prof. Anny Boroń-Kaczmarskiej najważniejsze jest teraz zapewnienie uchodźcom, zwłaszcza przebywającym w ośrodkach, środków ochrony, czyli maseczek i płynów do dezynfekcji rąk.

- To ma szczególne znaczenie, jeżeli na jednej sali znajduje się ok. 1000 osób w różnym wieku - przypomina prof. Boroń-Kaczmarska.

- Sądzę, że powrót do szerokiego tworzenia izolatoriów, a zwłaszcza utrzymywania w pogotowiu oddziałów dla pacjentów z COVID-19, jest dosyć ryzykowny, ponieważ mamy w Polsce bardzo wyraźnie zaznaczone konsekwencje wyłączenia oddziałów o innych specjalnościach niż choroby zakaźne. Mam na myśli nadmiarowe zgony. Według mnie należałoby przede wszystkim rozbudować akcję szczepień - to jest podstawowa forma zapobiegania zakażeniom, ale zanim szczepionka zacznie działać musi minąć określony czas. W związku z tym to wszystko musi być przemyślane i wdrażane natychmiast - podkreśla ekspertka.

- Uchodźcom należy pomagać, a nie piętnować ich, dlatego że się niewyszczepili - apeluje lekarka.

W ciągu dwóch tygodni szczepienia przeciwko COVID przyjęło ponad 600 uchodźców, w większości były to dawki przypominające.

Zobacz także: Przyjechałeś z Ukrainy? Przygotowaliśmy dla ciebie poradnik ws. szczepień

4. COVID niesie mniejsze ryzyko śmierci niż grypa?

Sytuacja jest trudna, ale są też pierwsze doniesienia wskazujące, że być może COVID powoli łagodnieje. Najnowsze dane z Wielkiej Brytanii wskazują, że śmiertelność w przebiegu COVID-19 obniża się i po raz pierwszy w przebiegu pandemii jest niższa niż dla grypy.

- Jest to efekt przede wszystkim szczepień, ale także nabycia odporności poinfekcyjnej oraz mniejszej wirulencji wariantu Omikron - wyjaśnia w mediach społecznościowych prof. Agnieszka Szuter-Ciesielska, wirusolog i immunolog.

5. Raport Ministerstwa Zdrowia

W piątek 11 marca resort zdrowia opublikował nowy raport, z którego wynika, że w ciągu ostatniej doby 11 637 osób otrzymało pozytywny wynik testów laboratoryjnych w kierunku SARS-CoV-2.

Najwięcej zakażeń odnotowano w województwach: mazowieckim (1798), wielkopolskim (1607), kujawsko-pomorskim (1038).

31 osób zmarło z powodu COVID-19, 90 osób zmarło z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami.

Podłączenia do respiratora wymaga 523 chorych. Pozostało 1224 wolnych respiratorów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze