Przejdź na WP

Laserowa korekcja wzroku - charakterystyka, wskazania, przeciwwskazania, przebieg

Laserowa korekcja wzroku to szansa na bezpowrotne pożegnanie się z okularami i soczewkami. Coraz więcej osób szuka więc możliwości pozbycia się wad wzroku, korzystając z rozwoju medycyny i nowoczesnych technologii. Zanim jednak podejmiemy decyzję, czy jesteśmy gotowi, aby poddać się laserowej korekcji wzroku, warto dowiedzieć się, na czym ona polega, kto może z niej skorzystać i jak wygląda proces kwalifikacji i realizacji takiego zabiegu. Odpowiedzi na te pytania udzielił lek. med. Robert Matusik z Centrum Okulistycznego Nowy Wzrok.

Zobacz film: "Laserowa korekcja wzroku"

spis treści

1. Laserowa korekcja wzroku - charakterystyka

Laserowa korekcja wzroku to jedna z najnowocześniejszych i bezpiecznych metod korekcji wad wzroku takich jak: krótkowzroczność, dalekowzroczność i astygmatyzm. W trakcie zabiegu za pomocą wiązki lasera modeluje się rogówkę, zmieniając moc optyczną oka. Cel laserowej korekcji wzroku to trwała korekcja wzroku.

W większości przypadków wada jest całkowicie usuwana. Rekorekcje zdarzają się bardzo rzadko. Wiele osób, które nie mogą lub nie chcą nosić okularów, dzięki rozwijającej się chirurgii refrakcyjnej zyskuje szansę na lepszy komfort życia.

2. Laserowa korekcja wzroku - wskazania

Laserowa korekcja wzroku to zabieg dla osób w wieku 18-55 lat, które mają dobry ogólny stan zdrowia i stabilną wadę wzroku. Kluczową kwestią w procesie kwalifikacji jest wykonanie szczegółowej diagnostyki stanu oka i przeprowadzenie wywiadu medycznego. Na podstawie uzyskanych wyników badań oraz informacji od pacjenta lekarz podejmuje decyzję o braku przeciwwskazań do wykonania zabiegu lub skierowaniu pacjenta na dodatkowe konsultacje do lekarza specjalisty.

6 produktów na dobry wzrok
6 produktów na dobry wzrok [7 zdjęć]

Od rana do wieczora wytężamy wzrok, siedząc przed ekranami komputerów i telewizorów oraz wpatrując się...

zobacz galerię

3. Laserowa korekcja wzroku - przeciwwskazania

Z zabiegu nie mogą skorzystać przede wszystkim osoby z postępującą wadą wzroku i chorobami oczu takimi jak: zaćma, jaskra, odwarstwienie siatkówki, stożek rogówki oraz zmiany w rogówce. Przeciwwskazanie do laserowej korekcji wzroku to również nieuregulowane kwestie zdrowotne dotyczące cukrzycy, tarczycy oraz chorób kardiologicznych i onkologicznych. Zabieg nie może być także wykonany u osób ze stanem zapalnym oczu, chorobami tkanki łącznej, schorzeniami reumatycznymi i chorobami infekcyjnymi. Dodatkowo przeciwwskazaniem do zabiegu jest ciąża i karmienie piersią.

4. Laserowa korekcja wzroku - przebieg

Badanie kwalifikacyjne obejmujące proces weryfikacji potencjalnych przeciwwskazań do zabiegu i pozwalające na wybór najlepszej metody rozpoczyna się od szczegółowej diagnostyki stanu oka. Około 7 dni przed wykonaniem badań kwalifikacyjnych należy zaprzestać noszenia soczewek. Podczas wizyty w klinice laserowej korekcji wzroku pacjentowi aplikuje się krople rozszerzające źrenicę, dlatego 2-3 h po wykonaniu badań nie powinno się prowadzić samochodu.

Produkty spożywcze korzystnie wpływające na wzrok
Produkty spożywcze korzystnie wpływające na wzrok [6 zdjęć]

Dieta uboga w składniki odżywcze nie służy naszym oczom. Czasami nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak...

zobacz galerię

Lekarz w ramach badań diagnostycznych kwalifikujących do zabiegu wykonuje: komputerowe badanie wzroku, badanie ostrości wzroku do bliży i do dali, subiektywne badanie refrakcji. Kolejne badania to: tonometria – badanie ciśnienia wewnątrzgałkowego metodą bezdotykową, pachymetria – badanie grubości rogówki, topografia rogówki oraz ocena przedniego i tylnego odcinka oka.

Mając komplet wyników z powyższych badań oka, lekarz podczas rozmowy z pacjentem informuje, czy wada wzroku może być korygowana i jaka metoda będzie najlepsza. Jest to również moment na udzielenie pacjentowi odpowiedzi na pytania i wątpliwości dotyczące zabiegu, przygotowań i procesu rekonwalescencji.

Kolejnym etapem jest ponowna weryfikacja możliwości wykonania zabiegu w dniu jego realizacji. Wówczas powtarza się badania, aby wykluczyć przeciwwskazania do przeprowadzenia laserowej korekcji wzroku i rozpocząć procedurę przygotowania do zabiegu. W dniu korekcji wzroku pacjent powinien zastosować się do zaleceń kliniki, które dotyczą: ograniczenia spożycia napojów zawierających duże ilości kofeiny, starannego umycia głowy, twarzy, a szczególnie oczu i nieużywania perfum oraz dezodorantów.

Zobacz także:

Na sali zabiegowej pacjent spędza około 20-30 min. Sam zabieg trwa kilkadziesiąt sekund i jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym w postaci kropli do oczu, co sprawia, że jest on bezbolesny, ale u części pacjentów może wywoływać odczucie dyskomfortu. Podczas laserowej korekcji wzroku pacjent powinien bardzo uważnie słuchać poleceń chirurga, gdyż może mieć to również wpływ na wynik zabiegu. Po jego przeprowadzeniu pacjent około godziny czeka na pierwszą wizytę kontrolną, po której może udać się do domu.

Laserowa korekcja wzroku to szansa na bezpowrotne pożegnanie się z okularami
Laserowa korekcja wzroku to szansa na bezpowrotne pożegnanie się z okularami (Zdjęcie oka / Shutterstock)

Zabiegi laserowej korekcji wzroku to aktualnie najbardziej skuteczne metody umożliwiające wyeliminowanie wad wzroku, z których od momentu wprowadzenia do mikrochirurgii oka lasera excimerowego skorzystały już miliony osób na całym świecie. Dzięki połączeniu wiedzy medycznej i nowoczesnej technologii wielu pacjentów ma szansę na zawsze pożegnać się z uczuciem dyskomfortu związanym z noszeniem szkieł kontaktowych i okularów oraz w pełni korzystać z aktywnego trybu życia.

Następny artykuł: Laserowa korekcja wad wzroku

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy