Trwa ładowanie...

Co włosy mówią o twoim zdrowiu? Sprawdź koniecznie

Avatar placeholder
25.11.2019 14:13
Zdrowie widać na włosach
Zdrowie widać na włosach (123rf.com)

Włosy stanowią bardzo cenne źródło informacji na temat naszego stanu zdrowia. Jeśli przyjrzymy im się uważnie, będziemy w stanie dostrzec, z jakimi problemami boryka się nasz organizm.

spis treści

1. Dlaczego wypadają włosy?

Włosy wypadają, bo taka jest kolej rzeczy. Zwykle rosną od 2 do 5 lat, a potem ustępują miejsca nowym. Jeśli jednak dziennie wypada nam więcej niż 100 włosów, to może świadczyć o niedoborach składników odżywczych w organizmie lub też o innych schorzeniach. U kobiet wypadanie włosów może być spowodowane ciążą lub syndromem policystycznych jajników.

Oba te stany łączą zaburzenia żeńskich hormonów, które mogą mieć wpływ na fazy wzrostu włosa i powodować ich wypadnie. W przypadku ciąży, kilka miesięcy po porodzie hormony stabilizują się na tyle, że włosy przestają nadmiernie wypadać.

Zobacz film: "Cukier w szamponie upiększa włosy"
Domowe sposoby na przetłuszczające się włosy
Domowe sposoby na przetłuszczające się włosy [10 zdjęć]

Problem nadmiernego przetłuszczania się włosów jest wynikiem wzmożonej aktywności gruczołów łojowych

zobacz galerię

Jeśli kobieta cierpi na zespół policystycznych jajników lub inne schorzenia związane z zaburzeniami produkcji hormonów, konieczna jest terapia hormonalna. Wypadanie włosów może też towarzyszyć nadczynności i niedoczynności tarczycy.

Inną przyczyną wypadania włosów może być niedobór żelaza i rozwijająca się anemia. Oprócz nadmiernego wypadania włosów pojawia się też uczucie ogromnego zmęczenia, bladość, osłabienie. Anemię powinno się leczyć po konsultacji z lekarzem.

Wypadanie włosów może mieć też podłoże skórne i pojawiać się w przebiegu łuszczycy i łojotoku. Łuszczyca powoduje uciążliwe swędzenie i skłania chorych do drapania. To negatywnie wpływa na zdrowie mieszków włosowych i powoduje, że są bardziej podatne na wypadanie. Łojotok powoduje zaś zapalenie skóry i sprzyja rozwojowi infekcji, które mogą uszkadzać włosy.

Mało znaną przyczyną wypadania włosów jest też przedawkowanie witaminy A. Witamina A rozpuszcza się w tłuszczach i odgrywa ważną rolę w organizmie. Wpływa na poprawę wzroku, ujędrnia skórę i poprawia jej koloryt. Przyjmowana w zbyt dużych dawkach może być toksyczna dla organizmu, a jednym ze skutków jej przedawkowania jest właśnie wypadanie włosów.

Ostatnią, ale nie mniej ważną przyczyną wypadania włosów jest nadmierny stres. Długoterminowy stres lub nagłe, traumatyczne zdarzenie mogą przyczynić się w dużej mierze do wypadania włosów. Co więcej, mogą powodować nawet łysienie plackowate. Ważne jest żebyśmy nauczyli się radzić sobie z negatywnymi emocjami wywołanymi stresem. Poprawę naszego samopoczucia na pewno zauważymy na włosach.

2. Przedwczesne siwienie

Proces siwienia jest uwarunkowany genetycznie, rzadko zdarza się, żeby siwienie włosów rozpoczęło się tuż po skończeniu 20 lat. Na geny nie ma jednak lekarstwa. Czasem zdarza się jednak, że szybciej siwiejemy z innego powodu. Winny może być stres i niedobór witamin z grupy B. Warto wtedy rozważyć implementację preparatami zawierającymi magnez i witaminę B6.

3. Suche i porowate włosy

Suche, nieukładające się i przypominające siano włosy to konsekwencja nieprawidłowej pielęgnacji. Taki stan włosa może też świadczyć o odwodnieniu organizmu. Żeby temu zapobiec, należy codziennie pić odpowiednią ilość wody i innych płynów, a także unikać alkoholu, który dodatkowo odwadnia.

Kolejnym powodem, przez który nasze włosy stają się suche i porowate jest niedobór wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Żeby uzupełnić ten niedobór, można wprowadzić do diety orzechy, olej z wiesiołka i pestki słonecznika.

4. Łamliwe włosy

Łamliwość włosów może być spowodowana niedoborem keratyny, która jest głównym budulcem włosa. Organizm nie potrafi jej wyprodukować, jeśli nie będzie miał odpowiedniej ilości białka. Osoby, których dieta jest uboga w białko, mogą mieć problem z łamliwymi włosami.

Podatne na uszkodzenia włosy mogą też świadczyć o niedoborze witamin B5, C i E. Warto uzupełnić dietę w produkty bogate w te składniki - owoce, warzywa i orzechy.

Czasem odpowiednia pielęgnacja nie wystarczy i żeby pozbyć się problemu suchych, łamliwych i wypadających włosów trzeba zasięgnąć porady lekarza.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze