Przejdź na WP

Codzienne przyzwyczajenia niebezpieczne dla zdrowia

Najnowsze badania naukowców z Uniwersytetu Kalifornijskiego sugerują, że niektóre codzienne nawyki są równie szkodliwe i niebezpieczne dla naszego zdrowia jak palenie papierosów. Mogą prowadzić nawet do zachorowań na raka.

Zobacz film: "Palenie papierosów w ciąży jedną z przyczyn ADHD"

1. Siedzący tryb życia

Naukowcy ostrzegają, że siedzący tryb życia zwiększa ryzyko rozwoju raka. Udowodniono, że długotrwałe przebywanie w pozycji siedzącej może sprzyjać zachorowaniu na raka jelita grubego, płuc i macicy. Podczas badania brano pod uwagę łączną ilość czasu spędzonego w pozycji siedzącej, np. w pracy czy przed telewizorem.

Okazało się, że siedzenie jest równie szkodliwe dla zdrowia co spożywanie niezdrowych posiłków i słodkich napojów. Dlatego też zaleca się, by osoby prowadzące siedzący tryb życia uprawiały jak najwięcej sportu.

2. Spożywanie zbyt dużych ilości mięsa i sera

Udowodniono, że białka zwierzęce zawierają IGF-1 czyli hormon, który sprzyja wzrostowi komórek rakowych. Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego podają, że osoby będące na diecie wysokobiałkowej są bardziej narażone na rozwój nowotworu.

Zaleca się więc jedzenie większej ilości warzyw i owoców, a ograniczenie nabiału i produktów bogatych w białko.

3. Gotowanie na kuchence gazowej

Osoby gotujące posiłki na kuchence gazowej otrzymują dodatkową dawkę tlenku węgla, dwutlenku azotu i formaldehydu. Te wszystkie zanieczyszczenia wystepują w papierosach, dlatego są tak samo szkodliwe dla zdrowia jak tytoń.

Jeśli nie chcesz, aby do organizmu dostały się szkodliwe substancje, zostosuj wentylację. Może ona zmniejszyć poziom zanieczyszczeń od 60 do 90 proc. Warto również gotować na płycie kuchennej.

4. Gotowanie na niewłaściwym oleju

Najnowsze badania wykazały, że smażenie produktów na oleju sojowym (na skutek wysokiej temperatury) uwalnia aldehydy i węglowodory aromatyczne. Wszystkie te związki znajdują się w dymie papierosowym i są tak samo szkodliwe dla organizmu. To olej bardzo często wykorzystywany podczas przygotowania potraw kuchni tajskiej lub chińskiej.

Rak płuc
Rak płuc (123RF)

5. Brak wystarczającej ilości snu

Zmęczenie, stres, zbyt mało snu przyczyniają się do wysokiego ciśnienia krwi, zawału serca, udaru mózgu, otyłości i wielu innych poważnych chorób. Badania wykazują, że mniej niż 6-7 godzin snu zwiększa ryzyko zachorowań na raka. Jeśli cierpisz na bezsenność, udaj się koniecznie do lekarza, ustal przyczynę i rozpocznij natychmiastowe leczenie.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy