Trwa ładowanie...

Przez 2 tygodnie jadła jedno awokado dziennie. Jakie były efekty?

Avatar placeholder
19.06.2020 17:32
Jakie efekty przyniesie codzienne jedzenie awokado?
Jakie efekty przyniesie codzienne jedzenie awokado? (123RF)

Co się stanie, gdy będziemy jeść codziennie awokado? Dziennikarka magazynu "Pop sugar" postanowiła się o tym przekonać. Wyniki eksperymentu opisała w artykule. Okazuje się, że mimo dużej kaloryczności, awokado może dobrze wpływa na wagę i samopoczucie.

1. Wyzwanie awokado

Jenna Sugar, dziennikarka magazynu "Pop sugar" podjęła niedawno żywieniowe wyzwanie. Postanowiła wprowadzić do swojej codziennej diety jedno awokado. Po 1,5 tygodniowej próbie o efektach opowiedziała czytelnikom.

Zdrowotne właściwości oleju z awokado
Zdrowotne właściwości oleju z awokado [6 zdjęć]

Nie jest tajemnicą, że awokado należy do grupy najzdrowszych owoców na świecie. Wystarczy jeść je raz

zobacz galerię

Warto podkreślić, że Jenna Sugar przykłada dużą uwagę do tego, co je. Jest zwolenniczką diety roślinnej. Sporo czasu poświęca także na sport. Trenuje cross fit i praktykuje jogę. Zdarzało jej się spożywać awokado kilka razy w tygodniu.

Zobacz film: "Pestka awokado. Nie wyrzucaj jej"

Tym razem jednak postanowiła jeść je codziennie. Główną motywacją dla niej była chęć sprawdzenia, czy faktycznie zdrowe tłuszcze w nim zawarte wpływają na wagę.

2. Jedno awokado dziennie

Jenna nie jadła całego owocu naraz. Dzieliła je na kilka części, aby móc zjeść jako dodatek do obiadu lub kolacji np. jako składnik sałatki lub tzw. Buddha bowl, czyli miski Buddy – odżywczego wegańskiego dania.

Zdarzało jej się też jeść awokado na śniadanie w formie pasty do kanapek z dodatkiem pomidorków koktajlowych.

Jedząc codziennie awokado zapewniamy organizmowi wielu niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania składników. Te owoce są niezwykłym źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-9, omega-6 i omega-3, a także potasu, luteiny, błonnika, kwasu foliowego i witamin A, E, B i C.

Wystarczyło 1,5 tygodnia, aby Jenna zauważyła, że awokado dobrze wpływa na jej organizm.

Najprawdopodobniej dzięki błonnikowi (prawie 7 g w 100 g) poprawiła się jej przemiana materii. Co więcej, awokado zapewniało jej uczucie sytości. Nie sięgała więc po dodatkowe przekąski. Nie odczuwała też potrzeby jedzenia cukru.

Czy po kilkudniowym eksperymencie udało jej się schudnąć? Jak wskazuje dziennikarka, jej waga zatrzymała się. Najprawdopodobniej jest to związane z dosyć dużą kalorycznością awokado. Jeden owoc to ok. 350 kalorii.

Jednak warto zauważyć, że mimo to nie przybrała na wadze. Postanowiła kontynuować zwyczaj jedzenia awokado przynajmniej 3-4 razy w tygodniu. Taka dieta sprawia, że czuje się dobrze.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze