Cool down, czyli jak uspokoić organizm po treningu?

Cool down to wyciszenie organizmu po intensywnym treningu. Dzięki kilku prostym ćwiczeniom oraz praktycznym wskazówkom uspokoisz swój puls, rozluźnisz mięśnie i ułatwisz organizmowi regenerację po wysiłku. Wielu z nas lekceważy ten etap – to błąd, ponieważ bez niego narażasz się na groźne urazy, a nawet choroby. Na czym polega cool down?

Co to jest cool down?

To ostatni etap każdego treningu, który następuje po rozgrzewce i ćwiczeniach zasadniczych. Cool down to coś więcej niż rozciąganie mięśni czy zapobieganie zakwasom – to wychłodzenie całego organizmu po wysiłku fizycznym. Głównym celem tej części treningu jest łagodne przejście od stanu wytężonej pracy do stanu spoczynkowego.

Zobacz film: "Wysiłek fizyczny - codzienna aktywność"

Dowiedz się, czego nie jeść po treningu

Chociaż są one wypełnione składnikami odżywczymi, nie dostarczają organizmowi wystarczającej ilości energii. Tymczasem po wysiłku fizycznym ciało potrzebuje...

Jakie są zalety cool down?

Kiedy ćwiczymy, nasze serce pracuje intensywniej, a to oznacza, że pompuje więcej krwi. Skutkiem tego jest rozszerzanie się żył w mięśniach, które muszą pomieścić większe niż zazwyczaj ilości przepływającej krwi. Jeśli nagle przerwiesz trening i po prostu przestaniesz wykonywać jakikolwiek wysiłek, to twój organizm będzie w szoku – ciśnienie może gwałtownie spaść, poczujesz zawroty głowy, a w żyłach mogą się tworzyć niebezpieczne dla zdrowia zatory.

Cool down to świetny sposób na delikatne wyciszenie i rozluźnienie organizmu. Serce stopniowo zwalnia pracę, tętno wraca do normy, a żyły powoli kurczą się do swoich normalnych rozmiarów. Kilka minut na wychłodzenie ciała po treningu jest konieczne, by móc dalej efektywnie i bezpiecznie ćwiczyć.

To jednak nie jedyna zaleta ostatniego etapu treningu. Cool down pozwala na rozluźnienie mięśni, a tym samym uniknięcie bolesnych zakwasów następnego dnia. Jeśli po każdym wysiłku poświęcimy czas na ochłonięcie, to zmniejszymy również ryzyko urazów i kontuzji.

Cool down jest też ważne dla naszej psychiki. Zrobienie kilku prostych ćwiczeń pozwala symbolicznie zakończyć cały trening. Dzięki temu odczuwamy satysfakcję i mamy uczucie, że dobrze wykonaliśmy swoją pracę – od początku do końca.

Jak wykonać cool down?

Powinien on być ostatnią częścią każdego treningu, niezależnie od dyscypliny. Jeśli ćwiczysz z trenerem lub instruktorem, to on jest odpowiedzialny za ten etap. Na zajęciach grupowych zawsze jest kilka minut na wyciszenie organizmu i powrót do normalnego tętna.

Jeśli jednak uprawiasz sport na własną rękę, to musisz sam zadbać o odpowiednie zakończenie treningu. W zależności od tego, co ćwiczysz, masz do wyboru różne formy cool down.

Przy treningach aerobowych, takich jak bieganie, jazda na rowerze, nordic walking, cool down to po prostu zmniejszenie tempa ćwiczeń. Jeśli osiągnąłeś już swój cel na ten dzień i przebiegłeś ustalony dystans, to poświęć 5–10 minut na ruch w wolniejszym tempie. Biegacze powinni po prostu przejść od biegu w trucht i marsz, aż do powolnego spaceru. Podobnie wygląda to przy jeździe na rowerze czy chodzeniu z kijkami – po zakończeniu głównej części ćwiczeń, przez kilka minut pedałuj albo idź w wolniejszym tempie, by uspokoić puls. Ważne, by nie przerywać aktywności nagle. Nie zatrzymuj się od razu, tylko ćwicz wolniej, aż poczujesz, że ciało się uspokoiło.

Jeśli twój organizm wrócił do normy i możesz swobodnie oddychać, to czas na kilka ćwiczeń rozciągających i oddechowych. Na początek wykonaj kilka głębokich wdechów, a następnie przejdź do krótkiego stretchingu.

Warto zrobić kilka skłonów oraz krążeń ramion, ale ćwiczenia te powinny być bardzo wolne. Należy również miarowo i głęboko oddychać. Można także rozciągnąć mięśnie nóg, siadając w głębokim rozkroku i próbując dotknąć palcami dłoni do stopy.

Sposoby na regenerację po treningu

Cool down to pierwszy i bardzo ważny etap regeneracji po treningu. W czasie ćwiczeń rozciągających oraz relaksujących warto uzupełnić płyny. Wypij dużo wody albo sięgnij po napoje izotoniczne. Odpowiednie nawodnienie jest bardzo ważne dla mięśni – dzięki temu unikniesz bólu, wzmocnisz je i poprawisz ich elastyczność.

Jaki posiłek po treningu będzie najlepszy? Wiele osób bezpośrednio po skończeniu ćwiczeń sięga po koktajl proteinowy. Należy go wypić w ciągu 15–30 minut od zakończenia wysiłku. Szejk zawiera białko oraz węglowodany, których potrzebują twoje mięśnie do pełnej regeneracji.

Masaż to świetny sposób na odprężenie. Uciskanie redukuje opuchliznę i zapobiega uszkodzeniom mięśni, a przy okazji relaksuje i pozwala w pełni odpocząć. Od czasu do czasu warto wybrać się na masaż sportowy, ale możesz go też wykonywać w domowym zaciszu. W drogeriach i sklepach sportowych są dostępne specjalne wałki, rollery oraz bańki chińskie, które to ułatwią.

Masz inny pomysł na posiłek po treningu? Podziel się nim na naszym forum.

Komentarze (3)
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Ćwiczenia rozciągające mięśnie i nogi
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Ćwiczenia rozciągające mięśnie i nogi
Ćwiczenia rozciągające mięśnie i nogi

Szpagat - odmiany, zalety, ćwiczenia rozciągające

Szpagat - odmiany, zalety, ćwiczenia rozciągające

sposób na zniwelowanie bólu mięśni. Szpagat - ćwiczenia rozciągające Każdy, kto chce dojść do perfekcji w wykonywaniu szpagatu powinien pamiętać, że wymaga to wiele (...) ćwiczenia...

Ćwiczenia rozciągające mięśnie i nogi

Rozciąganie - zalety, ćwiczenia na nogi

Rozciąganie - zalety, ćwiczenia na nogi

- ćwiczenia nóg Ćwiczenia rozciągające wykonuje się je w siadzie płasko, z nogami złączonymi w stopach. Pochylamy tułów w kierunku nóg. Bardzo ważne (...) lub stanąć ze złączonymi...

Ćwiczenia rozciągające mięśnie i nogi

Ćwiczenia izometryczne - metoda, technika, przykłady, korzyści

Ćwiczenia izometryczne polegają na rozluźnianiu i napinaniu mięśni. Można je wykonywać w pracy, bez konieczności poruszania ciałem. Jakie są korzyści (...) zregenerowania ciała, bez konieczności poruszania się. Metoda...

Kontuzje i urazy

Sposoby na zakwasy - po treningu, najlepsze metody

Sposoby na zakwasy - po treningu, najlepsze metody

są rozgrzewka przed, ćwiczenia rozciągające i cool down po treningu. Dobra rozgrzewka sprawi, że mięśnie i ścięgna staną się bardziej elastyczne, a (...) Zespół opóźnionego bólu mięśniowego, czyli zakwasy,...

Bieganie - profilaktyka zawału, wpływ na zdrowie, zalety

5 błędów, które popełniasz po bieganiu

5 błędów, które popełniasz po bieganiu

Czy wiesz, że niektóre twoje nawyki mogą niweczyć efekty treningów? Większość biegaczy skupia się na swoich celach i osiągach, ale zapomina o tym, że trening nie kończy się wtedy, gdy przebiegną ostatni zaplanowany na...

Fitness i sport

Po treningu - regeneracja, suplementy, sen

? * Jak uspokoić organizm po treningu? Po treningu - sen Choć dieta i suplementacja są ważne dla osiągnięcia odpowiednich efektów po treningu, bardzo istotnym (...)...