Trwa ładowanie...

Coraz więcej przypadków raka prostaty

 Magdalena Bury
30.12.2018 19:08
Coraz więcej przypadków raka prostaty
Coraz więcej przypadków raka prostaty (123rf)

Rak prostaty jest drugim najczęściej diagnozowanym nowotworem u mężczyzn. Mimo wielu akcji prozdrowotnych, problem ten jest często bagatelizowany. A szkoda – statystyki Ministerstwa Zdrowia prognozują bowiem ponad 16 tys. nowych zachorowań w 2016 roku.

1. Prostata – męski narząd

Używane przez wielu mężczyzn zdanie: „Mam prostatę”, jako określenie choroby, jest błędne. Prostata (inaczej stercze) jest bowiem gruczołem krokowym, narządem męskiego układu płciowego znajdującym się poniżej pęcherza moczowego. Mają ją więc wszyscy mężczyźni.

Inaczej jest z twierdzeniem: „Mam raka prostaty”. Ministerstwo Zdrowia prognozuje, że do końca 2016 roku liczba zachorowań na nowotwór prostaty zwiększy się do 16,4 tys. Eksperci przewidują też, że do 2029 roku w Polsce zanotujemy aż 29 proc. wzrost przypadków tej choroby.

2. Rak prostaty

Nowotwór prostaty to drugi po raku płuc najczęściej występujący rodzaj raka u mężczyzn. Ryzyko zachorowania zwiększa się wraz z wiekiem, jednak czynników zwiększających prawdopodobieństwo rozwoju choroby jest więcej. Są to:

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

 

  • uzależnienie od nikotyny,
  • nadmierne spożywanie alkoholu,
  • skłonności dziedziczne.

Przyczyną powstania raka prostaty może być także zła dieta. Niedobór selenu, likopenu czy witamin C, D oraz E stwarza niebezpieczeństwo wystąpienia objawów.

 

We wczesnym rozpoznaniu pomaga samoobserwacja oraz badania per rectum, czyli palpacyjne, przeprowadzane przez lekarza rodzinnego lub urologa.

Rak prostaty to w dzisiejszych czasach coraz poważniejszy problem
Rak prostaty to w dzisiejszych czasach coraz poważniejszy problem (123rf)

3. Badanie PSA

W diagnozie pomocne jest także badanie PSA – białka produkowanego przez prostatę. Jego zwiększony poziom wskazuje na chorobę, jednak nie zawsze mogą to być od razu zmiany rakowe. Wyniki tego rodzaju badań muszą być niezwłocznie zinterpretowane przez lekarza, którzy bierze również pod uwagę informacje uzyskane podczas wywiadu lekarskiego.

Wczesne rozpoznanie raka prostaty umożliwia wprowadzenie preparatów leczniczych, które zahamują proces rozwoju nowotworu.

4. Objawy raka prostaty

Rak prostaty atakuje bardzo powoli, często od pierwszych zmian nowotworowych do ujawnienia się symptomów mija kilka, kilkanaście lat.

Najczęstszymi objawami są:

  • częste oddawanie moczu,
  • problemy z oddawaniem moczu (słaby strumień, kłopoty z oddaniem pierwszych kropli),
  • uczucie niepełnego oddawania moczu,
  • hematuria, czyli obecność krwi w moczu,
  • krew widoczna w nasieniu,
  • pieczenie prącia,
  • bóle podbrzusza, okolic krocza,
  • zaburzenia erekcji,
  • nietrzymanie moczu,
  • krwotoki z odbytu.

5. Akcja „Daję głowę”

O ważnej roli profilaktyki przypominają Polakom twórcy kampanii „Daję głowę”. To akcja, podczas której 833 mężczyzn z Wrocławia ma możliwość bezpłatnego wykonania badania PSA. Celem akcji jest wspieranie wczesnej diagnostyki oraz zbiórka włosów na peruki dla pacjentów onkologicznych. 

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze