Coraz więcej dowodów na powiązanie otyłości z rakiem wątroby

Badania sugerują, że duży obwód w talii, wysoki wskaźnik masy ciała (BMI) i cukrzyca typu 2 mogą znacząco wpływać na zwiększenie ryzyka zachorowania na raka wątroby.

Okazuje się, że obniżenie masy ciała ma ogromny wpływ na obniżenie ryzyka zachorowania na raka wątroby
Okazuje się, że obniżenie masy ciała ma ogromny wpływ na obniżenie ryzyka zachorowania na raka wątroby (Shutterstock)

"Okazało się, że każdy z tych trzech czynników wiąże się i to bardzo mocno z ryzykiem raka wątroby" - powiedział współautor badania Peter Campbell, dyrektor strategiczny Badań nad Rakiem Układu Pokarmowego w Amerykańskim Towarzystwie Raka.

„W Stanach Zjednoczonych wskaźniki zachorowań na raka wątroby wzrosły trzykrotnie od połowy 1970 roku, a rokowania dla chorych z rozpoznaniem tego typu raka są szczególnie ponure" - powiedział Campbell.

On i jego współpracownicy zbadali dane dotyczące 1,57 mln ludzi zebrane podczas 14 amerykańskich badań, szukając związku między otyłością, cukrzycą typu 2, a rakiem wątroby. Żaden z uczestników nie miał raka, kiedy badanie zaczęto.

ZOBACZ TAKŻE:

W miarę upływu czasu, u 6,5 proc. uczestników zdiagnozowano cukrzycę typu 2, która to choroba związana jest z otyłością. Badanie wykazało, że u ponad 2100 badanych rozwinął się rak wątroby.

Porównując zachorowania na raka wątroby u osób otyłych i z cukrzycą oraz tych, które były otyłe ale nie chorowały na cukrzycę, naukowcy odkryli, że osoby z cukrzycą typu 2 były 2,6 razy bardziej narażone na raka wątroby. Odkrycia potwierdzono nawet po uwzględnieniu innych czynników ryzyka, takich jak picie, palenie i kolor skóry.

Jeśli BMI uczestników - obliczone na podstawie wzrostu i masy ciała – zwiększy się, to wzrośnie również ryzyko wystąpienia u nich raka. Naukowcy odkryli 8-procentowy wzrost ryzyka zachorowania na raka wątroby na każde dodatkowe 2 cale (5,08 cm) dodane do talii.

Nie ignoruj tych objawów. To może być rak wątroby
Nie ignoruj tych objawów. To może być rak wątroby [4 zdjęcia]

Rak wątroby to jedna z najczęściej występujących złośliwych chorób nowotworowych. Schorzenie jest ekstremalnie...

zobacz galerię

Wyniki zostały opublikowane 14 października w czasopiśmie „Cancer Research”.

"To dodaje istotnych argumentów dla obecności raka wątroby na liście nowotworów związanych z otyłością" - powiedział Campbell w komunikacie dla wiadomości. "Jest to kolejny powód, aby utrzymać ciężar ciała w normalnym zakresie dla swojego wzrostu."

Chociaż badania wykazały związek między otyłością a rakiem wątroby, to nie dowodzi on bezpośredniej zależności przyczynowo-skutkowej. Mimo to wyniki potwierdzają wcześniejsze badania sugerujące, że otyłość i cukrzyca mogą przyczyniać się do gwałtownego wzrostu ryzyka zachorowania na raka wątroby w ostatnich latach.

"Rak wątroby nie jest jedynie związany z nadmiernym spożyciem alkoholu i wirusowym zapaleniem wątroby" - powiedział Campbell. "Według tego badania, ryzyko zachorowania na raka wątroby jest ponad dwukrotnie wyższe w przypadku osób dorosłych z cukrzycą typu 2 w stosunku do tych, które nie cierpią na to schorzenie" - dodał.

6 objawów, które wskazują na choroby wątroby
6 objawów, które wskazują na choroby wątroby [7 zdjęć]

Wątroba to narząd miąższowy, który u człowieka znajduje się pod przeponą. Przypisuje się jej wiele funkcji...

zobacz galerię

"Z punktu widzenia zdrowia publicznego, wyniki tego badania są ważne, ponieważ otyłość i cukrzyca są bardzo powszechne" - powiedziała współautorka badania Katherine McGlynn, starszy badacz w Narodowym Instytucie Raka.

"Chociaż inne dobrze opisane czynniki ryzyka, takie jak wirus zapalenia wątroby typu B lub wirus zapalenia wątroby typu C, wiążą się ze zwiększonym ryzykiem raka wątroby, czynniki te są znacznie mniej powszechne niż otyłość i cukrzyca" - mówi McGlynn.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy