Coraz więcej przypadków ponownego zakażenia u ozdrowieńców. Prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska komentuje (WIDEO)
Chociaż przechorowanie COVID-19 pozwala na wytworzenie pewnej ilości przeciwciał mających chronić organizm przed ponownym zakażeniem, to coraz częściej dowiadujemy się o ponownym zakażeniu koronawirusem SARS-CoV-2 u ozdrowieńców. Jak długo osoby, które przechorowały COVID-19 mogą czuć się bezpieczne? W programie "Newsroom" WP reinfekcje u ozdrowieńców skomentowała prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska.
Jeszcze nie tak dawno eksperci uważali, że reinfekcje koronawirusem SARS-CoV-2 są prawdopodobne, ale będą występować bardzo rzadko. Niestety, byli w błędzie. Dziś obserwujemy coraz więcej przypadków ozdrowieńców, którzy ponownie przechodzą COVID-19. Potwierdza to prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska z Katedry Wirusologii i Immunologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.
- Obserwuje się to już w skali globalnej - tę coraz większą liczbę zachorowań u osób, które przeszły już COVID-19 zaraz na początku pierwszej fali - mówiła w programie "Newsroom" WP ekspertka.
Jak przyznała wirusolog, teraz naukowcy starają się ustalić, z czym związane są powtórne zakażenia. Wpływ na wzrost liczby reinfekcji może mieć pojawienie się nowych wariantów koronawirusa, w tym mutacji brytyjskiej.
Inną przyczyną może być też spadek przeciwciał wytworzonych w organizmie po pierwszej infekcji. Prof. Szuster-Ciesielska zaznacza jednak, że na chwilę obecną musimy być wciąż bardzo ostrożni w formułowaniu jednoznacznych wniosków i cierpliwie czekać na wyniki trwających badań.
Pandemia koronawirusa nie daje za wygraną, dlatego eksperci każdego dnia przypominają o tym, że przechorowanie COVID-19 nie zwalnia nas z ostrożności.
ZOBACZ WIDEO
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Zobacz także:
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.