Trwa ładowanie...

Coraz więcej przypadków ponownego zakażenia u ozdrowieńców. Prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska komentuje (WIDEO)

Chociaż przechorowanie COVID-19 pozwala na wytworzenie pewnej ilości przeciwciał mających chronić organizm przed ponownym zakażeniem, to coraz częściej dowiadujemy się o ponownym zakażeniu koronawirusem SARS-CoV-2 u ozdrowieńców. Jak długo osoby, które przechorowały COVID-19 mogą czuć się bezpieczne? W programie "Newsroom" WP reinfekcje u ozdrowieńców skomentowała prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska.

Jeszcze nie tak dawno eksperci uważali, że reinfekcje koronawirusem SARS-CoV-2 są prawdopodobne, ale będą występować bardzo rzadko. Niestety, byli w błędzie. Dziś obserwujemy coraz więcej przypadków ozdrowieńców, którzy ponownie przechodzą COVID-19. Potwierdza to prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska z Katedry Wirusologii i Immunologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

- Obserwuje się to już w skali globalnej - tę coraz większą liczbę zachorowań u osób, które przeszły już COVID-19 zaraz na początku pierwszej fali - mówiła w programie "Newsroom" WP ekspertka.

Jak przyznała wirusolog, teraz naukowcy starają się ustalić, z czym związane są powtórne zakażenia. Wpływ na wzrost liczby reinfekcji może mieć pojawienie się nowych wariantów koronawirusa, w tym mutacji brytyjskiej.

Inną przyczyną może być też spadek przeciwciał wytworzonych w organizmie po pierwszej infekcji. Prof. Szuster-Ciesielska zaznacza jednak, że na chwilę obecną musimy być wciąż bardzo ostrożni w formułowaniu jednoznacznych wniosków i cierpliwie czekać na wyniki trwających badań.

Pandemia koronawirusa nie daje za wygraną, dlatego eksperci każdego dnia przypominają o tym, że przechorowanie COVID-19 nie zwalnia nas z ostrożności.

ZOBACZ WIDEO

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także:

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza