Trwa ładowanie...

Coraz więcej zachorowań na boreliozę. Wszystko przez ocieplenie klimatu

Avatar placeholder
26.07.2019 13:18

Według najnowszego raportu Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa Państwowego Instytutu Badawczego obejmującego okres od 21 maja do 20 lipca, susza rolnicza występuje we wszystkich województwach poza Małopolską. Eksperci oceniają, że takie problemy mogą się powtarzać co roku, za co odpowiada globalny wzrost średniej temperatury na świecie. Zmiany klimatyczne wypływają także na kondycję lasów i zdrowie ludzi, w tym na znacznie zwiększone ryzyko zachorowań na boreliozę – ocenia Anna Sierpińska z portalu Nauka o klimacie.

1. PRAWDZIWA KATASTROFA

Coraz gorętsze lata, coraz cieplejsze zimy, permanentna susza, która wpływa na stan przyrody, ale też bezpośrednio na zdrowie człowieka - to - jak twierdzi Anna Sierpińska - skutki ocieplenia klimatu. Ekspertka zapewnia, że wraz z wyższą temperaturą pojawią się nowe choroby znane dotychczas z cieplejszych reginów świata. Zwiększy się również liczba osób chorujących na boreliozę.

2. BORELIOZA ATAKUJE

Tylko w ciągu 10 lat trzykrotnie wzrosła liczba zachorowań na boreliozę przenoszoną przez kleszcze, ponieważ ze względu na wyższe temperatury zwiększa się populacja i terytorium ich występowania. Do 2100 roku w niektórych regionach wzrost zachorowań może sięgnąć niemal 100 proc.

– Jeszcze 20 lat temu było poniżej tysiąca przypadków boreliozy nie, a w zeszłym roku ponad 20 tys. Im jest cieplej, nie ma długich chłodnych zim, nie mówiąc o mroźnych, tym dłużej żerują kleszcze – tłumaczy Anna Sierpińska.

3. JAK POWSTRZYMAĆ OCIEPLENIE?

Zmiany klimatu można jeszcze zatrzymać. Konieczna jest jednak współpraca na kilku płaszczyznach. W skali globalnej eksperci postulują odejście od energetyki opartej na węglu na rzecz odnawialnych źródeł energii i ograniczenie emisji dwutlenku węgla. Jednak wiele do zrobienia jest również wśród społeczeństwa – większe zaangażowanie w ekologię, sortowanie odpadów czy rezygnacja z plastiku.

– Z rzeczy, które możemy na co dzień robić, to ograniczenie marnotrawstwa żywności i energii. Jeżeli ktoś ma zwyczaj zostawiać na cały dzień włączony komputer, powinien go zmienić. Z korzyścią dla naszego zdrowia powinniśmy ograniczać spożycie produktów odzwierzęcych, głównie czerwonego mięsa. To też się przekłada na działania korzystne dla środowiska naturalnego – wymienia Anna Sierpińska.

Jakie są skutki ocieplenia klimatu, dowiecie się z wideo!

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze