Trwa ładowanie...

Coraz więcej zagrożeń płynących z palenia e-papierosów

Avatar placeholder
06.12.2016 13:01
Coraz więcej zagrożeń płynących z palenia e-papierosów
Coraz więcej zagrożeń płynących z palenia e-papierosów

Dziesięć lat temu, e-papierosy były niczym więcej niż nowością. Urządzenia zasilane bateriami, które nagrzewają płyn zawierający nikotynę i środki aromatyzujące, który mogą być wdychane w postaci pary, zostały uznane jako niewiele więcej niż chwilowa moda.

Teraz są one wszędzie. Prawie trzy miliony ludzi korzysta z e-papierosów, sądząc iż są one zdrowsze niż tradycyjne papierosy.

Lekarze potwierdzają, że jest są one o wiele bezpieczniejsze niż palenie prawdziwych papierosów.

Nic dziwnego, że gigantyczne koncerny tytoniowe, które chcą bronić swoich zysków, próbują wykupować marki i tworzyć własne produkty.

Zobacz film: "Koszmary senne mogą być objawem choroby"
Coraz więcej badań naukowych przedstawia zagrożenia wynikające z palenia e-papierosów
Coraz więcej badań naukowych przedstawia zagrożenia wynikające z palenia e-papierosów (123rf)

Ale teraz coraz większa liczba badań wskazuje wątpliwości w założeniu, że e-papierosy są niemal nieszkodliwą alternatywą dla papierosów. Najnowsze badania są naprawdę niepokojące.

Naukowcy z światowej sławy Instytutu Karolinska w Sztokholmie odkryli, że zaledwie dziesięć zaciągnięć e-papierosem wystarczy, aby wywołać zmiany fizjologiczne, które, według słów jednego z ekspertów, "początkują choroby serca”.

Badania wykazały, że podobnie jak tradycyjne papierosy, urządzenia te powodują wzrost ciśnienia krwi i twardnienie tętnic. Odrębne badania wskazują, że dodatki stosowane do aromatyzowania wdychanego dymu mogą być niebezpieczne przy ogrzewaniu i wdychaniu. I kolejne gorąco kwestionowane badanie, opublikowane na początku tego roku, zasugerowało nawet, że tym, którzy palą e-papierosy trudniej jest rzucić palenie.

Mimo to, wiele placówek medycznych zdecydowanie popiera zachęcenie do przejścia na e-papierosy.

11 najlepszych sposobów na rzucenie palenia
11 najlepszych sposobów na rzucenie palenia [11 zdjęć]

Czy zastanawiasz się nad rzuceniem palenia, ale brakuje ci motywacji? Zwykły slogan "palenie jest niezdrowe"

zobacz galerię

"Nie możemy wiedzieć, jaki efekt na zdrowie wywrze długotrwałe palenie e-papierosów, ponieważ nie istnieją one jeszcze tak długo” – powiedział Martin McKee, profesor zdrowia publicznego w Londyńskiej Uczelni Medycznej.

W badaniu, Szwedzcy naukowcy wzięli 16 okazjonalnych palaczy papierosów i poprosili ich o zaciągnięcie dymu z e-papierosa 10 razy. W ciągu pierwszej godziny zaobserwowano szybki wzrost poziomów wskazujących uszkodzenia wewnętrznej wyściółki naczyń krwionośnych.

Wzrost ten był tej samej wielkości, jaki następuje podczas wypalenia jednego papierosa tradycyjnego. E-papieros może wskazywać na integralność naczyniową prowadzącą do miażdżycy, czyli  stwardnienia tętnic. Naukowcy dziwili się, że tak małe ilości dymu z urządzeń elektrycznych są w stanie wywołać podwyższenie tak ważnych poziomów w komórkach.

Niepokojące jest też to, że jeden e-papieros może wywołać taką reakcję.

ZOBACZ TAKŻE

Jak reaguje organizm po rzuceniu palenia?

 

Szwedzki zespół zauważył, że przeciętny użytkownik wydycha 230 kłębów dymu dziennie, co wzmacnia negatywny efekt długotrwałego stosowania elektronicznych papierosów.

W sierpniu zostały opublikowane inne badania, które mówią, że e-papierosy prowadzą do podobnych poziomów sztywności w aorcie, jak palenie papierosów tradycyjnych, co prowadzi do zbyt wysokiego podniesienia ciśnienia krwi.

Naukowcy nie polecają stosowania e-papierosów jako metodę na rzucenie palenia.

Nowe badania nadchodzą bardzo szybko. W ubiegłym miesiącu amerykańskie badania wykazały, że nastolatki, którzy używają e-papierosów były o 71 procent bardziej narażone na zapalenie oskrzeli.

Palenie zabija średnio około 93.000 ludzi co roku - co stanowi prawie jeden na pięć zgonów. Zgony głownie są spowodowane śmiertelnymi chorobami, które wywołuje dym papierosowy. Są to między innymi nowotwory, choroby serca, choroby płuc, w tym przewlekła obturacyjna choroba płuc.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze