Trwa ładowanie...

Coraz większe kieliszki sprawiają, że pijemy coraz więcej

Avatar placeholder
30.05.2017 16:04
Większe kieliszki sprawiają, że pijemy coraz więcej
Większe kieliszki sprawiają, że pijemy coraz więcej (Shutterstock)

Kieliszki do wina na przestrzeni ostatnich stuleci znacznie zwiększyły swoją objętość - informują angielscy badacze. Eksperci twierdzą, że zachęca to ludzi do picia coraz większych ilości wina. Z badań wynika niestety, że zbliżamy się do niebezpiecznej dla naszego zdrowia granicy spożywanego alkoholu.

Profesor Theresa Marteau z Uniwersytetu w Cambridge uważa, że pojemność kieliszków wzrosła średnio o prawie 600 proc. w ciągu ostatnich trzech stuleci. Jej zespół naukowy zauważył, że kieliszki z XIX wieku znajdujące się w muzeum Ashmole w Oxfordzie miały średnią pojemność 65 ml. Jednak w ostatnich latach ich pojemność wzrosła nawet do około 450 ml.

Profesor Marteau powiedziała, że kieliszki najbardziej powiększyły się w latach 90. XX wieku. Ma to swoje konsekwencje - picie alkoholu jest czynnikiem powodującym m.in. choroby serca i choroby nowotworowe.

Rozmiar kieliszków do wina wzrósł w ciągu ostatnich 300 lat aż o 600 proc.
Rozmiar kieliszków do wina wzrósł w ciągu ostatnich 300 lat aż o 600 proc. (Shutterstock)
Zobacz film: "Rynek alkoholi w Polsce. Co najchętniej piją Polacy?"

Ten stopniowy wzrost pojemności kieliszków sprawił, że nieświadomie zaczęliśmy pić coraz więcej.

3 proste rzeczy, które ograniczą szkodliwe działanie alkoholu na organizm
3 proste rzeczy, które ograniczą szkodliwe działanie alkoholu na organizm [7 zdjęć]

Kiedy zamiar wypicia lampki wina zmienia się w wypicie całej butelki lub innego mocniejszego trunku,

zobacz galerię

Dorosłym nie zaleca się picia więcej niż 14 jednostek alkoholu tygodniowo. Jest to ilość odpowiadająca siedmiu kieliszkom wina o pojemności 175 ml.

Jednak odkrycia wynikające z badania sugerują, że wiele osób może pić więcej z powodu większych kieliszków i wypijać dwie porcje alkoholu każdego dnia. Takie podświadome zachęcanie dorosłych do spożywania większych ilości alkoholu sprawia, że stają się oni bardziej narażeni na negatywne konsekwencje wynikające z jego spożywania na przestrzeni kilku kolejnych lat, w tym raka, chorób serca i wątroby.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

Analogicznie do kieliszków do wina zwiększył się również rozmiar talerzy i półmisków, co uważa się obecnie za czynnik ryzyka otyłości. Profesor Marteau powiedziała, że zmniejszenie wielkości naczyń może pozytywnie wpłynąć na zdrowie większości ludności. Uważa ona również, że w ten sposób można zredukować spożycie potraw i napojów nawet o 16 proc.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze