Trwa ładowanie...

Cukier w leczeniu przewlekłych infekcji bakteryjnych

Avatar placeholder
15.05.2013 16:08
Cukier w leczeniu przewlekłych infekcji bakteryjnych
Cukier w leczeniu przewlekłych infekcji bakteryjnych

Dr Collins z Uniwersytetu Bostońskiego dokonał zaskakującego odkrycia – dowiódł, iż cukier zwiększa skuteczność leczenia przewlekłych bakteryjnych infekcji, w tym zakażeń gronkowcami, paciorkowcami, a także gruźlicy i infekcji dróg moczowych.

spis treści

1. Przyczyny przewlekłych infekcji bakteryjnych

Przewlekłe i nawracające infekcje wywoływane są przez bakterie, które potrafią wytrwać w organizmie mimo antybiotykoterapii. Jest to niewielka podgrupa bakterii, które mają zdolność wyłączania swojego metabolizmu i przechodzenia w stan hibernacji. W rezultacie pacjent początkowo wraca do zdrowia i wygląda na to, że leczenie poskutkowało. Po tygodniach lub miesiącach bakterie ponownie się uaktywniają i dochodzi do nawrotu choroby, często w bardziej agresywnej postaci. Przez to czas trwania choroby przeciąga się do wielu miesięcy, a infekcja często rozprzestrzenia się na nerki i inne narządy. Bakterie wywołujące tego typu infekcje różnią się od antybiotykoopornych bakterii tym, że w przypadku tych drugich zdolność przetrwania leczenia wynika z genetycznych mutacji, do których doszło ze względu na częste wystawianie na działanie antybiotyków. Bakterie, które potrafią przechodzić w stan hibernacji, nie licząc tej jednej cechy, niczym nie różnią się od innych bakterii.

2. Wpływ cukru na bakterie

Zgodnie z wynikami badań naukowców z Uniwersytetu Bostońskiego, cukier stymuluje zahibernowane bakterie do uaktywnienia się, dzięki czemu ponownie stają się one podatne na działanie antybiotyków. Dodając cukier do leków zwiększa się skuteczność ich działania. Stosując tą strategię w ciągu zaledwie dwóch godzin naukowcom udało się wyeliminować 99,9% bakterii E. coli, które są częstą przyczyną infekcji dróg moczowych. Bez zastosowania cukru leki nie skutkowały. Nowa metoda sprawdziła się również w walce z bakteriami Staphylococcus aureus, które prowadzą do niekiedy śmiertelnych zakażeń gronkowcowych.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze