Cukrzyca skraca życie prawie o 10 lat, jak donoszą nowe badania

Cukrzyca skraca życie o 10 lat, jak wynika z najnowszych wyników badań. W momencie rozpoznania cukrzycy u 50 procent chorych zdiagnozowano wzrost śmiertelności . Prawie 75 procent chorych na cukrzycę ginie z powodu powikłań naczyniowo-sercowych.

Nowe badania przeprowadzone wśród ponad pół miliona Chińczyków pokazują, że cukrzyca w wieku średnim skraca życie średnio o 9 lat w porównaniu do osób bez tej choroby. Liczba ta wzrosła do dziesięciu lat dla chorych mieszkających na obszarach wiejskich.

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Jeśli chorujemy na cukrzycę typu 2, znacznie wzrasta u nas ryzyko rozwinięcia udaru mózgu oraz rozwoju powikłań związanych z udarem.

Aby mieć zdrowy mózg w wieku 75 lat, trzeba zapobiegać cukrzycy typu 2 poprzez zdrowe odżywianie się i regularną aktywność fizyczną, gdy ma się lat 50. W żywieniu osób z cukrzycą konieczne jest ograniczenie spożywania węglowodanów i tłuszczy.

Cukrzyca w dużym stopniu zależy od wieku. Ryzyko zachorowania na cukrzycę znacznie zwiększa się wraz z wiekiem, dotyczy to szczególnie cukrzycy typu 2, która charakterystyczna jest dla osób starszych.

Cukrzyca typu 2 jest groźna przede wszystkim z powodu poważnych powikłań, jakie ze sobą niesie. Wśród nich jest zawał serca, udar mózgu, niewydolność nerek, przewlekła choroba wątroby, trzustki i piersi.

Główny badacz profesor Zhengming Chen z Uniwersytetu w Oxfordzie wyjaśnia, że zmiany w stylu życia mogą znacznie zmniejszyć ryzyko przedwczesnej śmierci u ponad czterech milionów mieszkańców samej Wielksiej Brytanii.

Ponieważ częstość występowania cukrzycy u młodych osób dorosłych wzrasta, roczna liczba zgonów związanych z cukrzycą prawdopodobnie nadal będzie wzrastać, o ile nie istnieje znaczna poprawa w zakresie zapobiegania i zarządzania chorobą, jak twierdzi profesor Chen.

Nowe odkrycia pokazują, że cukrzyca zwiększa również ryzyko zgonu z powodu przewlekłej choroby nerek, przewlekłej choroby wątroby, zakażenia i raka wątroby, trzustki i piersi.

W Chinach, częstotliwość występowania cukrzycy wzrosła czterokrotnie w ciągu ostatnich dziesięcioleci z powodu coraz częściej prowadzonego siedzącego trybu życia i stosowania nieodpowiedniej diety.

Co powinien wiedzieć każdy chory na cukrzycę?

Osoba chora na cukrzycę powinna starać się jak najwięcej wiedzieć o swojej chorobie i o funkcjonowaniu swojego organizmu. Podstawą zachowania zdrowia i...

Większość wcześniejszych badań dotyczących tej choroby zostały opublikowane w krajach o wysokich dochodach, gdzie pacjenci są na ogół dobrze przyjmowani. Naukowcy szacują, ze osoby z rozpoznaną cukrzycą w wieku 50 lat były niemal dwukrotnie bardziej narażone na śmierć w ciągu najbliższych 25 lat (69 procent).

Odpowiada to średniej stracie około dziewięciu lat życia - osiem lat na obszarach miejskich oraz dziesięć lat na obszarach wiejskich. Ryzyko to zwiększa się, gdy czas od diagnozy zostaje wydłużony.

"Nie ma potrzeby, by wnosić niepotrzebny alarm. Ale należy pamiętać, że znaczenie aktywności fizycznej i dobrej diety jest bardzo istotne ze względu na zdrowie pacjentów. Istotne jest także, aby pacjenci słuchali zaleceń lekarza” – tłumaczy naukowiec profesor Chen.

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Zdrowie
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Pomocni lekarze

Artykuły Zdrowie
Zdrowie

Czy pogoda przepowie ci dolegliwości? Sprawdź!

Czy pogoda przepowie ci dolegliwości? Sprawdź!

Zawał serca zimą Amerykańscy naukowcy zauważyli, że w czasie zimy liczba przypadków zawału wzrasta o 18%, a w czasie lata maleje o 10-12%. Zimno może powodować zwężenie naczyń krwionośnych i częstsze powstawanie skrzepów krwi. Artretyzm w deszczowe dni...

Zdrowie

Najniebezpieczniejsze zawody na świecie

Najniebezpieczniejsze zawody na świecie

Radiolog Hutnik Pracownicy zakładów pogrzebowych pracujący przy zwłokach Technicy naprawiający windy Technicy pracujący przy medycznych urządzeniach wytwarzających promieniowanie jonizujące Technicy zajmujący się sprzętem chłodniczym Pielęgniarki...

Zdrowie

Na co umierają Polki, a na co Polacy?

Na co umierają Polki, a na co Polacy?

Spada umieralność, wzrasta liczba chorych Prawie 380 tysięcy osób zmarło w ubiegłym roku w Polsce. To o dziesięć tysięcy mniej niż w roku 2013 - wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. Jednocześnie liczby pokazują, że wzrasta długość życia Polaków....

Zdrowie

Starszy mężczyzna

Starszy mężczyzna

Najcięższe dla starszych osób jest postępujące, niemożliwe do odwrócenia zaburzenie pamięci, orientacji, mowy, ruchów. Tak właśnie rozpoczyna się choroba Alzheimera.

Zdrowie

6 dziwnych, ale zdrowych nawyków, które warto wypróbować

6 dziwnych, ale zdrowych nawyków, które warto wypróbować

Wypróbuj dla zdrowia! Recepta na dobrą kondycję zdrowotną wydaje się dosyć prosta: aby schudnąć - mniej jedz, aby mieć więcej energii - więcej śpij, aby zapobiec odwodnieniu - przyjmuj większe ilości płynów. A może by tak spróbować podejść do tego nieco...

Zdrowie

Jak pomagać niepełnosprawnym?

Jak pomagać niepełnosprawnym?

Osoby niepełnosprawne nie mogą czasami wykonać najprostszych czynności. Dlatego też wymagają opieki. Jeżeli nie może się nimi zająć ktoś z rodziny, możliwe jest wynajęcie specjalnej opiekunki.

Zdrowie

Poznaj zdrowotny wpływ posiadania zwierzęcia

Poznaj zdrowotny wpływ posiadania zwierzęcia

Zalety przeważają Zwierzę w domu wymaga poświęcenia czasu, pieniędzy i opieki, ale pupil daje w zamian więcej, niż myślisz. Badania sugerują, że zwierzę ma pozytywny wpływ na aktywność fizyczną, poprawę zdrowia oraz łagodzenie efektów stresu, nie wspominając...

Zdrowie

Chcesz dożyć 100 lat? Przeczytaj, jak to osiągnąć

Chcesz dożyć 100 lat? Przeczytaj, jak to osiągnąć

Kontroluj stres Stres wywiera destrukcyjny wpływ na organizm każdego człowieka. Czynnik ten może przyczynić się do osłabienia odporności organizmu. Tym samym zwiększa się podatność na choroby układowe. Z tego względu warto poznać tajniki radzenia sobie...

Zdrowie

Uważaj na te sytuacje podczas świąt!

Uważaj na te sytuacje podczas świąt!

Zakażenie pokarmowe Jedzenie stojące na stole przez wiele godzin psuje się i zagraża układowi pokarmowemu. Jeżeli goście przybywają z własnymi specjałami, upewnij się, że przyniesione potrawy nie pozostawały poza lodówką dłużej niż przez 2 godziny. Pożar...