Trwa ładowanie...

Cukrzycy powinni ograniczać węglowodany. Ale nie je eliminować

 Dorota Mielcarek
27.08.2019 15:23
Dieta diabetyka powinna być uboga w węglowodany
Dieta diabetyka powinna być uboga w węglowodany (123rf)

Cukrzycy często, słysząc o diecie niskowęglowodanowej, eliminują węglowodany ze swojej diety. Okazuje się, że to poważny błąd. Nowe badania naukowe udowadniają, że ilość węglowodanów w diecie diabetyka ma znaczenie i należy stawiać na produkty dobrej jakości.

1. Dieta uboga w węglowodany dla cukrzyków

Badania przeprowadzone przez naukowców wciąż pokazują, że osoby chorujące na cukrzycę powinny unikać produktów bogatych w węglowodany.

Uczeni z Uniwersytetu w Kopenhadze i Aarhus połączyli siły i poinformowali, że dieta o obniżonej zawartości węglowodanów pomogła utrzymać prawidłowy poziom cukru we krwi i trójglicerydów u osób z cukrzyca typu 2.

Badania objęły grupę 28 osób, które były monitorowane przez 12 tygodni. Przez pierwsze 6 tygodni stosowali dietę wysokowęglowodanową, a kolejne 6 tygodni dietę niskowęglowodanową. Uczestnicy mieli tak dobrany jadłospis, aby nie tracili na wadze.

Zobacz film: "Ukryta cukrzyca. Uważaj na te objawy"
Cukrzyca atakuje znienacka
Cukrzyca atakuje znienacka [7 zdjęć]

Cukrzyca to podstępna choroba, której objawów nie można bagatelizować. Przekonał się o tym Michał Figurski.

zobacz galerię

"Wyniki naszych badań potwierdziły założenie, że dieta o obniżonej zawartości węglowodanów może poprawić stan zdrowia pacjentów. Nasze ustalenia są prawdziwe, ponieważ wyeliminowaliśmy utratę masy ciała, co oznacza, że zmiana nawyków żywieniowych wpływa na rozwój choroby" – wyjaśnił dr Krarup.

Naukowcy będą kontynuować badania, aby ustalić, jaką ilość węglowodanów powinien przyjmować pacjent ze zdiagnozowaną cukrzycą typu 2.

2. Dieta cukrzyka

Diabetolodzy, którzy na co dzień pracują z cukrzykami, zauważają, że pacjenci, słysząc o diecie niskowęglowodanowej, często całkiem wyłączają węglowodany z menu, co jest błędem. Nie można założyć, że węglowodany są złe. Lekarze podkreślają, że badania powinny zdefiniować, co oznacza pojęcie "diety niskowęglowodanowej".

Zamiast zupełnie eliminować węglowodany z diety, powinno się spożywać te lepsze jakościowo i unikać produktów wysoko przetworzonych oraz słodkich napojów.

Przyzwyczajenie się do nowych nawyków żywieniowych bywa trudne, szczególnie dla fanów słodkiego smaku. Dieta diabetyka nie musi być nudna, jednak trzeba nastawić się pozytywnie do zmian i użyć wyobraźni w kuchni. Chorzy powinni unikać:

  • tłustego mięsa,
  • słodkich przekąsek,
  • sera żółtego,
  • fast foodów,
  • smażonych dań;
  • dużej ilości soli
  • słodkich napojów gazowanych
  • alkoholu.

Przestawienie się na nowy jadłospis będzie wymagało sporych pokładów samozaparcia, jednak przyniesie efekty, a chorzy będą czuli się znacznie lepiej. Leczenie cukrzycy można wesprzeć naturalnymi metodami, takimi jak picie ziół.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze