Trwa ładowanie...

Ćwicz Budokon!

Avatar placeholder
16.05.2023 16:25
Ćwicz Budokon!
Ćwicz Budokon! (iStock)

Joga to praktyka, która miała już swoje pięć, dziesięć, a może nawet piętnaście minut chwały. Nie wygląda także na to, żeby miała stracić na popularności. W Stanach Zjednoczonych opracowano nową rewolucyjną formę ćwiczeń, której swą sylwetkę zawdzięczają między innymi Courtney Cox i Jennifer Anniston. Technika ta łączy w sobie elementy medytacji, ćwiczeń kardio oraz wschodnich sztuk walki. Budokon – jak nazwano tę fuzję stylów – nie tylko ujędrnia i wyszczupla ciało, ale także uczy koncentracji i samoświadomości.

spis treści

1. Filozofia Budokonu

Budokon w języku japońskim znaczy „droga mentalnego wojownika ”. Praktyka ta łączy w sobie technikę i precyzję przy jednoczesnym transcendentnym połączeniu ducha oraz umysłu. Według kreatora ruchu, zdobywcy czarnego pasa w taekwondo i karate, a także nauczyciela jogi – Camerona Shayne’a – Budokon to sztuka życia ogarniająca cały byt: to aktywność i sen, siedzenie oraz chodzenie, życie i umieranie. Shayne podkreśla, że celem jego działania nie było stworzenie kolejnego hitu dla ludzi Hollywood, ale wskazanie zdrowej drogi życia.

Mimo że słowa Shayne'a mogą kojarzyć się z religią, twórca podkreśla, że Budokon to po prostu specyficzne podejście do życia – nie żaden rodzaj oświecenia. Filozofią tej praktyki jest połączenie duchowości z fizycznością i sztuką. Najważniejszym elementem treningu Budokonu jest sam człowiek, który pozbywa się wszelkich zobowiązań wobec świata i staje się wierny sobie samemu.

Zobacz film: "Wysiłek fizyczny - codzienna aktywność"
Budokon
Budokon

Budokon w języku japońskim znaczy „droga mentalnego wojownika”. Praktyka ta łączy w sobie technikę i

zobacz galerię

2. Jak wprowadzić Budokon w życie?

Najważniejsze jest, aby zapoznać się z techniką ćwiczeń i regularnie trenować, aktywując zarówno ciało, jak i umysł. Poza tym należy zaznajomić się z ogólnymi zasadami praktyki. Reguły Budokonu są sformułowane w jasny sposób i wskazują na uniwersalne wartości (np. „porządek przed chaosem”, „pokora przed nieprawością”).

Poza wskazówkami dotyczącymi umysłu warto zwrócić uwagę na aspekt fizjologiczny. Dla efektywności treningu bardzo ważna jest odpowiednia dieta. Nie zaleca się unikania jedzenia lub picia większych ilości napojów przed treningiem. Dodatkowo powinno się stosować dietę obfitującą w warzywa liściaste, a skąpą w pokarmy mięsne. Ważne jest także, aby spożywać cukry pochodzenia naturalnego, a więc z produktów takich jak miód i stewia.

Ostatnim krokiem związanym z Budokonem jest przystosowanie się do zmiany tempa charakteryzującego ćwiczenia. Trening Budokonu rozpoczyna się bowiem spokojnymi ruchami ćwiczeń jogi, a prowadzi do energiczniejszych wykopów w stylu kick-boxingu, karate czy jujitsu. Całe ćwiczenie kończy się krótką medytacją w pozycji siedzącej.

Oczywiście od początkujących nie wymaga się gracji już na samym początku treningu. W miarę upływu czasu poświęconego ćwiczeniom ruchy stają się bardziej płynne, a zmiana tempa nie sprawia tak dużych kłopotów, jak na początku. Budokon wydaje się efektywnym sposobem na osiągnięcie nie tylko pożądanej figury, ale także wewnętrznego spokoju. Warto więc przetestować ten nowy rodzaj treningu.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze