Przejdź na WP

Ćwiczenia abt w domu

Ćwiczenia ABT to szereg ćwiczeń na brzuch, uda i pośladki. Nazwa ABT to skrót od pierwszych liter nazw tych części ciała z angielskiego: A – abdominal, czyli brzuch; B – buttocks, czyli pośladki oraz T – things, czyli uda. ABT to ćwiczenia aerobowe poprawiające jędrność i wygląd tych części ciała. Wpływają one zarazem na całokształt sylwetki. Takie ćwiczenia głównie preferowane są przez panie, jednak nie ma żadnych przeciwwskazań, aby wykonywali je także mężczyźni. Wystarczą tylko chęci!

Zobacz film: "Wysiłek fizyczny - codzienna aktywność"

1. ABT wykonywane w domu

Ćwiczenia aerobowe ABT mogą być wykonywane zarówno na sali gimnastycznej czy treningowej w klubie fitness w większej grupie osób, jak i samemu w domu. Jeżeli zdecydujesz się na trening ABT w domu, pomocne w prawidłowym wykonywaniu takich ćwiczeń mogą być płyty DVD z instrukcją wykonywania ćwiczeń nagrane przez profesjonalnych trenerów.

Wykonywanie pierwszych treningów zaleca się jednak w grupie. Wtedy możemy uzyskać cenne porady i wskazówki co do treningu, a także zdobyć większą motywację do pracy nad swoją sylwetką. Po kliku zajęciach można spróbować wykonywać ABT w domu. Ćwiczenia ABT wykonywane w domu mogą być częścią codziennej porannej gimnastyki. Wtedy też pozwolą na zwiększenie przemiany materii, a także spowodują wydzielanie się endorfin, w wyniku czego uzyskamy pozytywny humor na resztę dnia. Trening ABT można także wykonywać wieczorem. W tej porze dnia może być on nieco intensywniejszy. Pomocny będzie w spalaniu tkanki tłuszczowej.

Ćwiczenia ABT mają na celu ukształtowanie i wyrzeźbienie sylwetki, głównie jednak poprzez ćwiczenia dolnych partii ciała. Przy regularnych ćwiczeniach uzyskuje się płaski brzuch, jędrne pośladki oraz smukłe uda. W trakcie ćwiczeń aktywowany jest proces spalania tkanki tłuszczowej oraz następuje wzmacnianie siły mięśni, a cellulit ulega zmniejszeniu.

2. Przykłady ćwiczeń ABT

Ćwiczenia na brzuch, uda i pośladki wykonywane są w rytm muzyki. Zasadnicze ćwiczenia wzmacniająco-kształtujące poprzedza ok. 15-minutowa rozgrzewka. Przykładowe ćwiczenia ABT, które można wykonywać w domu, to:

  • Brzuszki – należy położyć się na plecach, ugiąć lekko nogi w kolanach, a dłonie spleść za głową. Następnie powoli podnosić i opuszczać głowę i tułów. Zaleca się ok. 30 powtórzeń w jednej z 3 serii. Z czasem ilość powtórzeń brzuszków można zwiększyć.
  • Ćwiczenie tzw. „rowerek” – polega ono na poruszaniu nogami w powietrzu, jak przy jeździe normalnym rowerem, ale w pozycji leżącej na plecach. Zaleca się także wykonanie 3 serii ćwiczeń, po 20 rowerków.
  • Przysiady – należy stanąć w lekkim rozkroku, a ręce wyprostować i unieść na wysokości ramion, po czym wykonać przysiad i wrócić do pozycji stojącej. W celu wzmocnienia dodatkowo mięśni kończyn górnych, podczas wykonywania przysiadów można w dłoniach trzymać hantle o wadze 1-2 kg.
  • Obwodzenie nóg - to ćwiczenie wykonuje się z pomocą krzesła. Należy stanąć za krzesłem, trzymając się dłońmi oparcia. Następnie należy wykonać kilka wychyleń nogi w bok. Po kilku powtórzeniach zmienić nogę.
Ćwiczenia abt w domu
Ćwiczenia abt w domu (123RF)

W celu uniknięcia tzw. zakwasów, a więc bólu mięśni pojawiającego się następnego dnia, po ćwiczeniach ABT warto wykonać ćwiczenia rozciągające.

Chociaż na efekty treningu ABT trzeba czekać kilka tygodni, warto jednak go zacząć i nie przerywać. Cierpliwe i regularne wykonywanie ćwiczeń ABT pozwoli

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy