Przejdź na WP

Trening aerobowy - trening na siłowni, sposób wykonania, sprzęt, przyrządy

Trening aerobowy pozwala kształtować nasze ciało. Najbardziej optymalnym zestawem ćwiczeń dla osoby odchudzającej się jest trening aerobowy, który wykonuje się z reguły w krótkich, intensywnych, następujących po sobie seriach. Trening aerobowy na siłowni stanowią pompki, brzuszki i ćwiczenia z ciężarkami. Dobry trening aerobowy może być przyjemnym zajęciem w domu, co pozwoli na zaoszczędzenie pieniędzy.

Zobacz film: "Trening z taśmami TRX"

spis treści

1. Trening aerobowy - trening na siłowni

Podczas wykonywania ćwiczeń aerobowych mięśnie produkują energię przy wykorzystaniu procesów tlenowych, czyli aerobowych. Stąd też pochodzi nazwa "trening aerobowy". U osoby ćwiczącej dochodzi do przyspieszenia oddechu i pracy serca. Trening aerobowy w pierwszym etapie zostaje spalony glikogen zalegający w mięśniach, a następnie redukcji ulega tłuszcz.

Trening aerobowy obejmuje następujące ćwiczenia: chodzenie, bieganie, jazdę na rowerze i pływanie. Inne formy aktywności fizycznej zaliczane, które zawiera trening aerobowy, to: skakanie na skakance, jazda na rolkach lub łyżwach albo bieg na nartach biegowych oraz wszystkie typowe ćwiczenia na rozwój konkretnych mięśni, czyli brzuszki, pompki, podnoszenie ciężarów i ćwiczenia na atlasie.

2. Trening aerobowy - trening dla początkujących

Trening aerobowy dla początkujących zawiera następujący zestaw ćwiczeń aerobowych:

  • wyciskanie sztangi sprzed klatki piersiowej z pozycji leżącej,
  • przyciąganie sztangi do klatki piersiowej trzymanej nachwytem w opadzie tułowia w pozycji stojącej,
  • zginanie przedramion w stawie łokciowym z obciążeniem hantlami w pozycji stojącej,
  • wznoszenie nóg w pozycji leżącej na plecach.
6 produktów, które najlepiej jeść przed treningiem
6 produktów, które najlepiej jeść przed treningiem [7 zdjęć]

Jeżeli twoim porannym rytuałem jest trening, warto wiedzieć, że „dokarmienie” swojego organizmu odpowiednim...

zobacz galerię

3. Trening aerobowy - sposób wykonania

Trening aerobowy należy wykonywać w trzech seriach po 12 powtórzeń. W każdej siłowni można znaleźć odpowiednie sprzęty do treningu aerobowego. Jeżeli w ogóle nie lubisz ćwiczyć, zawsze możesz wyjść na spacer z dzieckiem czy psem. Każda forma aktywności jest korzystna dla zdrowia.

4. Trening aerobowy - sprzęt

Trening kardio polega na skupieniu uwagi na intensywności ćwiczeń przy bardzo krótkim czasie. Ważne jest w tym przypadku kontrolowanie poziomu pulsu. Większość urządzeń do treningu kardio jest wyposażona w pulsometry. Warto kupić swój własny pulsometr, który przyda się do ćwiczeń w plenerze. Rowery, bieżnie, steppery to urządzenia, na których w bardzo efektywny sposób można dbać o sylwetkę.

Zobacz też:

4.1. Trening aerobowy - sprzęt: rowery

Jazda na rowerze to doskonały sposób na kształtowanie mięśni pośladków, ud i całego ciała. Jazda na rowerze dodatkowo wpływa na pracę serca. Większość rowerów jest wyposażona w specjalne urządzenia, które przedstawiają, jak pracuje serce. Osoby, które mają problemy z kręgosłupem, powinny ćwiczyć na rowerach, które przypominają fotel.

4.2. Trening aerobowy - sprzęt: rower eliptyczny

Ruchy na rowerze eliptycznym przypominają bieg. Urządzenie kształtuje różne partie mięśni, wpływa na kształt ud i uelastycznia kręgosłup.

Trening aerobowy - trening na siłowni, sposób wykonania, sprzęt, przyrządy
Trening aerobowy - trening na siłowni, sposób wykonania, sprzęt, przyrządy (Zdjęcie autorstwa John Loo/ CC BY 2.0)

Pytania i odpowiedzi lekarzy na ten temat

Wszystkie odpowiedzi na ten temat

4.3. Trening aerobowy - sprzęt: stepper

Praca na stepperze przypomina ruchy, jakie wykonujemy przy wchodzeniu po schodach. Podczas ćwiczeń należy zwracać uwagę na to, aby sylwetka była wyprostowana.

4.4. Trening aerobowy - sprzęt: bieżnia

Trening na bieżni pozwala ćwiczyć w bardziej zróżnicowanych warunkach, ponieważ urządzenie pozwala na ćwiczenia z dowolną intensywnością. Biegi będą urozmaicone również dzięki możliwości korygowania pochylenia podłoża, jak na zwykłym terenie. Ważna jest wyprostowana postawa ciała i harmonijny ruch.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy