Ćwiczenia aerobowe - na siłowni, przyrządy

Bieg w domu pozwalają kształtować nasze ciało. Najbardziej optymalnym zestawem ćwiczeń dla osoby odchudzającej się jest znaczna dawka ćwiczeń aerobowych, które wykonuje się z reguły w krótkich, intensywnych, następujących po sobie seriach. Trening aerobowy na siłowni stanowią pompki, brzuszki i ćwiczenia z ciężarkami. Dobre ćwiczenia aerobowe mogą być przyjemnym zajęciem w domu, co pozwoli na zaoszczędzenie pieniędzy.

1. Ćwiczenia aerobowe - na siłowni

Podczas wykonywania ćwiczeń aerobowych mięśnie produkują energię przy wykorzystaniu procesów tlenowych, czyli aerobowych. Stąd też pochodzi nazwa tego treningu. U osoby ćwiczącej dochodzi do przyśpieszenia oddechu i pracy serca. W pierwszym etapie treningu aerobowego spalany zostaje glikogen zalegający w mięśniach, a następnie redukcji ulega tłuszcz.

Trening aerobowy obejmuje następujące ćwiczenia: chodzenie, bieganie, jazdę na rowerze i pływanie. Inne formy aktywności fizycznej zaliczane do ćwiczeń aerobowych to: skakanie na skakance, jazda na rolkach lub łyżwach albo bieg na nartach biegowych oraz wszystkie typowe ćwiczenia na rozwój konkretnych mięśni, czyli brzuszki, pompki, podnoszenie ciężarów i ćwiczenia na atlasie.

Zobacz film: "Wysiłek fizyczny - codzienna aktywność"

Zestaw ćwiczeń aerobowych dla początkujących:

 • wyciskanie sztangi sprzed klatki piersiowej z pozycji leżącej,
 • przyciąganie sztangi do klatki piersiowej trzymanej nachwytem w opadzie tułowia w pozycji stojącej,
 • zginanie przedramion w stawie łokciowym z obciążeniem hantlami w pozycji stojącej,
 • wznoszenie nóg w pozycji leżącej na plecach.

Wszystkie ćwiczenia aerobowe należy wykonywać w trzech seriach po 12 powtórzeń. W każdej siłowni można znaleźć odpowiednie sprzęty do ćwiczeń aerobowych. Jeżeli w ogóle nie lubisz ćwiczyć, zawsze możesz wyjść na spacer z dzieckiem czy psem. Każda forma aktywności jest korzystna dla zdrowia.

Ćwiczenia aerobowe możemy wykonywać na siłowni lub w domu
Ćwiczenia aerobowe możemy wykonywać na siłowni lub w domu (123RF)

2. Ćwiczenia aerobowe - przyrządy

Trening kardio polega na skupieniu uwagi na intensywności ćwiczeń przy bardzo krótkim czasie. Ważne jest w tym przypadku kontrolowanie poziomu pulsu. Większość urządzeń do kardio jest wyposażona w pulsometry. Warto kupić swój własny pulsometr, który przyda się do ćwiczeń w plenerze. Rowery, bieżnie, steppery to urządzenia, na których w bardzo efektywny sposób można dbać o sylwetkę.

 • Rowery

Jazda na rowerze to doskonały sposób na kształtowanie mięśni pośladków, ud i całego ciała. Jazda na rowerze dodatkowo wpływa na pracę serca. Większość rowerów jest wyposażona w specjalne urządzenia, które przedstawiają, jak pracuje serce. Osoby, które mają problemy z kręgosłupem, powinny ćwiczyć na rowerach, które przypominają fotel.

 • Rower eliptyczny

Ruchy na rowerze eliptycznym przypominają bieg. Urządzenie kształtuje różne partie mięśni, wpływa na kształt ud i uelastycznia kręgosłup.

Pytania i odpowiedzi lekarzy na ten temat

Wszystkie odpowiedzi na ten temat

 • Stepper

Praca na stepperze przypomina ruchy, jakie wykonujemy przy wchodzeniu po schodach. Podczas ćwiczeń należy zwracać uwagę na to, aby sylwetka była wyprostowana.

 • Bieżnia

Trening na bieżni pozwala ćwiczyć w bardziej zróżnicowanych warunkach, ponieważ urządzenie pozwala na ćwiczenia z dowolną intensywnością. Biegi będą urozmaicone również dzięki możliwości korygowania pochylenia podłoża, jak na zwykłym terenie. Ważna jest wyprostowana postawa ciała i harmonijny ruch.

spis treści
rozwiń

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Podoba Ci się ten artykuł? Chcesz więcej? Polub
  i bądź na bieżąco!