Ćwiczenia kardio wykonywane na starość mogą pozytywnie wpłynąć na zdrowie mózgu

Zgodnie z nowym badaniem opublikowanym w czasopiśmie "Cortex" starsi dorośli, którzy intensywnie angażują się w ćwiczenia kardio, takie jak bieganie, jazda na rowerze, pływanie czy taniec, mogą polepszyć zdrowie swojego mózgu.

Wyniki pokazują, że osoby starsze, które osiągnęły wysoki wynik w Teście Fitness CRF (wskaźnik zdolności organizmu do dostarczania tlenu do mięśni podczas ćwiczeń), mieli lepsze wyniki w testach pamięci niż ci, którzy mieli niski wynik teście CRF. Ponadto, im bardziej uczestnicy byli aktywny, tym bardziej ich mózg był w stadium uczenia się.

"Co ważne, CRF jest modyfikowalnym czynnikiem zdrowia, który można poprawić poprzez regularne zaangażowanie w umiarkowaną do energicznej aktywności fizycznej, takiej jak chodzenie, bieganie, pływanie czy taniec" - powiedział Scott Hayes autor badania, asystent profesora psychiatrii w Szkole Medycznej Uniwersytetu w Bostonie i zastępca dyrektora Neuroobrazowania dla Centrum Weteranów w VA Boston Healthcare system.

"W związku z rozpoczęciem programu ćwiczeń, niezależnie od swojego wieku, mogą nie tylko wystąpić bardziej oczywiste fizyczne czynniki pozytywnie wpływające na zdrowie, ale może to również przyczynić się do zwiększenia wydajności pamięci i funkcji mózgu" – tłumaczy.

Na potrzeby badań naukowcy zatrudnili zdrowe młode osoby dorosłe (18-31 lat) i starszych dorosłych (55-74 lat) reprezentujących szeroką gamę kondycji od spacerów do biegania na bieżni.

Badacze ocenili ich w Testach Fitness CRF mierząc stosunek wdychanego i wydychanego tlenu i dwutlenku węgla. Uczestnicy przeszli również badania MRI, które zebrały obrazy mózgu, podczas gdy uczyli się i zapamiętywali imiona, które były związane ze zdjęciami nieznanych im twarzy.

Jak można było oczekiwać, osoby starsze miały większe trudności, niż młodzi dorośli, aby nauczyć się i zapamiętać poprawnie imię związane z każdą twarzą. Zaobserwowano różnice w aktywacji mózgu związane z wiekiem z podczas uczenia się imion poszczególnych twarzy. Starsze osoby dorosłe wykazywały zmniejszenie aktywacji mózgu w niektórych regionach i zwiększenie aktywności mózgu w innych.

Co ważne jednak, to, w jakim stopniu osoby starsze wykazywały te związane z wiekiem zmiany w wydajności pamięci oraz aktywności mózgu w dużej mierze zależało od ich poziomu sprawności fizycznej. Ogólnie rzecz biorąc, osoby starsze z wysokim poziomem sprawności wykazywały lepszą wydajność pamięci i zwiększony poziom wzorców aktywności mózgu w porównaniu do swoich rówieśników o mniejszej sprawności.

Ponadto, wykazano, że zwiększenie aktywności mózgu u starszych osób o wysokiej aktywności fizycznej zaobserwowanej w regionach mózgu, które wykazują typowo spadek związany z wiekiem, sugeruje, że sprawność może przyczyniać się do utrzymania mózgu w dobrej formie.

Większa aktywność osób starszych miała również związek z większą aktywacją w niektórych regionach niż u młodych osób dorosłych, w niektórych obszarach mózgu, pokazując, że sprawność może pełnić również rolę kompensacyjną w pamięci związanej z wiekiem oraz spadkiem funkcji poznwaczych.

Wyniki sugerują, że testy CRF są ważne nie tylko dla zdrowia fizycznego, ale również dla funkcji mózgu i działania pamięci.

Naukowcy ostrzegają, że utrzymanie wysokiego poziomu sprawności poprzez aktywność fizyczną nie wyeliminuje całkowicie ani nie wyleczy chorób związanych z wiekiem, jak choroba Alzheimera, ale może spowolnić spadek funkcji poznawczych.

Marta Pawlak, 9 miesięcy temu

Zdrowie

Komentarze
Artykuły Newsy - zdrowie
Trening kardio - charakterystyka, przykłady ćwiczeń

Ćwiczenia kardio

Ćwiczenia kardio

Trening kardio to dobry sposób na spalanie kalorii.

Jazda na rowerze - odchudzanie, wpływ na zdrowie

Aktywność fizyczna w podeszłym wieku

Aktywność fizyczna w podeszłym wieku

Nawet śladowa aktywność fizyczna rozpoczęta w późnym wieku może pozytywnie wpłynąć na zdrowie, zapobiegając chorobom wieku podeszłego.

Migrena

10 sposobów na pokonanie migreny bez leków

10 sposobów na pokonanie migreny bez leków

ciała na stres i powstrzymuje migreny. Ćwiczenia Regularne kardio może przyczynić się do mniejszej ilości i intensywności migreny. Trening kardio przez 40 (...) . Suplementy Badania sugerują, że ryboflawina...

Alergia

Alergia na sierść zwierząt

Alergia na sierść zwierząt

Najnowsze doniesienia naukowe ucieszą rodziców, którzy chcieliby mieć w domu włochatego pupila, lecz boją się o zdrowie swoich dzieci. Okazuje sie, że koty i psy mogą pozytywnie wpłynąć na stan zdrowia...

Trening kardio - charakterystyka, przykłady ćwiczeń

Ćwiczenia - rodzaje, odpowiedni sprzęt

treningowego. Na początku należy nie tylko dopasować zestaw ćwiczeń, ale także odpowiednią dietę. Ćwiczenia - rodzaje Ćwiczenia kardio są to zestawy (...) , które wpływają pozytywnie...

Choroby wieku podeszłego

Nie taka straszna starość

Nie taka straszna starość

Starość (nie)radość W zachodniej kulturze starość jest czymś, co przeraża, z czym się walczy i co ciężko zaakceptować. Chcemy przedstawić powody (...) Dla wielu z nas, zwłaszcza tych ogólnie niepewnych siebie, starość...

Ćwiczenia - rodzaje, step

Trening kardio - charakterystyka, przykłady ćwiczeń

Trening kardio to to samo, co ćwiczenia aerobowe. Ćwiczenia kardio polegają na tym, że podczas treningu podnosimy tętno do ok. 80-85% maksymalnego (...) . Regularny trening kardio...

Zdrowe odżywianie

10 sposobów na szczupłe ciało (galeria)

10 sposobów na szczupłe ciało (galeria)

w mniejszym rozmiarze. Ostatecznie jednak wszystko zależy od ciebie, twojej dyscypliny i wiary w samego siebie. Ćwiczenia kardio i ćwiczenia siłowe (...) kardio jak i wytrzymałościowe,...

Choroby wieku podeszłego

Choroba Alzheimera: przewodnik opiekuna (prezentacja edukacyjna)

Choroba Alzheimera: przewodnik opiekuna (prezentacja edukacyjna)

psychicznego lub ocena aktywności elektrycznej mózgu mogą pomóc w ocenie funkcji umysłowych i pamięci krótkotrwałej. Ponadto testy neurologiczne (...) i skanowanie mózgu również mogą być użyte w celu wykluczenia innych...

Ćwiczenia na partie ciała

Jak odchudzić łydki?

Jak odchudzić łydki?

nabudowania się mięśni w tej okolicy ciała. Unikaj typowych ćwiczeń siłowych Godziny spędzone na siłowni mogą sprawić, że łydki będą jeszcze szersze (...) i bardziej rozbudowane. Raczej unikaj klasycznych ćwiczeń...