Trwa ładowanie...

Ćwiczenia kardio wykonywane na starość mogą pozytywnie wpłynąć na zdrowie mózgu

Avatar placeholder
11.04.2019 13:47
Ćwiczenia kardio wykonywane na starość mogą pozytywnie wpłynąć na zdrowie mózgu
Ćwiczenia kardio wykonywane na starość mogą pozytywnie wpłynąć na zdrowie mózgu (123RF)

Zgodnie z nowym badaniem opublikowanym w czasopiśmie "Cortex" starsi dorośli, którzy intensywnie angażują się w ćwiczenia kardio, takie jak bieganie, jazda na rowerze, pływanie czy taniec, mogą polepszyć zdrowie swojego mózgu.

Wyniki pokazują, że osoby starsze, które osiągnęły wysoki wynik w Teście Fitness CRF (wskaźnik zdolności organizmu do dostarczania tlenu do mięśni podczas ćwiczeń), mieli lepsze wyniki w testach pamięci niż ci, którzy mieli niski wynik teście CRF. Ponadto, im bardziej uczestnicy byli aktywny, tym bardziej ich mózg był w stadium uczenia się.

"Co ważne, CRF jest modyfikowalnym czynnikiem zdrowia, który można poprawić poprzez regularne zaangażowanie w umiarkowaną do energicznej aktywności fizycznej, takiej jak chodzenie, bieganie, pływanie czy taniec" - powiedział Scott Hayes autor badania, asystent profesora psychiatrii w Szkole Medycznej Uniwersytetu w Bostonie i zastępca dyrektora Neuroobrazowania dla Centrum Weteranów w VA Boston Healthcare system.

"W związku z rozpoczęciem programu ćwiczeń, niezależnie od swojego wieku, mogą nie tylko wystąpić bardziej oczywiste fizyczne czynniki pozytywnie wpływające na zdrowie, ale może to również przyczynić się do zwiększenia wydajności pamięci i funkcji mózgu" – tłumaczy.

Zobacz film: "Ile zrobisz pompek? Prosty test pozwala określić ryzyko chorób serca"
Aktywność fizyczna w starszym wieku ma pozytywny wpływ na pamięć i funkcje mózgu
Aktywność fizyczna w starszym wieku ma pozytywny wpływ na pamięć i funkcje mózgu

Na potrzeby badań naukowcy zatrudnili zdrowe młode osoby dorosłe (18-31 lat) i starszych dorosłych (55-74 lat) reprezentujących szeroką gamę kondycji od spacerów do biegania na bieżni.

Badacze ocenili ich w Testach Fitness CRF mierząc stosunek wdychanego i wydychanego tlenu i dwutlenku węgla. Uczestnicy przeszli również badania MRI, które zebrały obrazy mózgu, podczas gdy uczyli się i zapamiętywali imiona, które były związane ze zdjęciami nieznanych im twarzy.

Jak można było oczekiwać, osoby starsze miały większe trudności, niż młodzi dorośli, aby nauczyć się i zapamiętać poprawnie imię związane z każdą twarzą. Zaobserwowano różnice w aktywacji mózgu związane z wiekiem z podczas uczenia się imion poszczególnych twarzy. Starsze osoby dorosłe wykazywały zmniejszenie aktywacji mózgu w niektórych regionach i zwiększenie aktywności mózgu w innych.

Co ważne jednak, to, w jakim stopniu osoby starsze wykazywały te związane z wiekiem zmiany w wydajności pamięci oraz aktywności mózgu w dużej mierze zależało od ich poziomu sprawności fizycznej. Ogólnie rzecz biorąc, osoby starsze z wysokim poziomem sprawności wykazywały lepszą wydajność pamięci i zwiększony poziom wzorców aktywności mózgu w porównaniu do swoich rówieśników o mniejszej sprawności.

ZOBACZ TAKŻE:

Ponadto, wykazano, że zwiększenie aktywności mózgu u starszych osób o wysokiej aktywności fizycznej zaobserwowanej w regionach mózgu, które wykazują typowo spadek związany z wiekiem, sugeruje, że sprawność może przyczyniać się do utrzymania mózgu w dobrej formie.

Większa aktywność osób starszych miała również związek z większą aktywacją w niektórych regionach niż u młodych osób dorosłych, w niektórych obszarach mózgu, pokazując, że sprawność może pełnić również rolę kompensacyjną w pamięci związanej z wiekiem oraz spadkiem funkcji poznwaczych.

Wyniki sugerują, że testy CRF są ważne nie tylko dla zdrowia fizycznego, ale również dla funkcji mózgu i działania pamięci.

Naukowcy ostrzegają, że utrzymanie wysokiego poziomu sprawności poprzez aktywność fizyczną nie wyeliminuje całkowicie ani nie wyleczy chorób związanych z wiekiem, jak choroba Alzheimera, ale może spowolnić spadek funkcji poznawczych.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze