Trwa ładowanie...

Ćwiczenia mogą wspomóc leczenie raka

Avatar placeholder
19.10.2019 11:46
Ćwiczenia mogą wspomóc leczenie raka
Ćwiczenia mogą wspomóc leczenie raka (iStock)

Aktywność fizyczna to nie tylko ważny element zdrowego stylu życia. Okazuje się, że regularne wykonywanie ćwiczeń może wspomóc leczenie chorób nowotworowych. Specjaliści podkreślają, że to bardzo ważny element terapii.

1. Ćwiczenia mogą wspomóc leczenie nowotworów

Naukowcy już dawno doszli do wniosku, że ćwiczenia mogą pomóc osobom po chorobie nowotworowej. W Stanach Zjednoczonych pierwsze wytyczne powstały w 2010 r. Według ówczesnych zaleceń osoby, które przeżyły raka, powinny przestrzegać ogólnych wytycznych zdrowia publicznego dla wszystkich Amerykanów – 150 minut ćwiczeń tygodniowo.

Jednak niedawno grupa ekspertów, kierowana przez University of British Columbia opracowała nowe wytyczne dla osób, które zmagały się nowotworem.

Zaskoczeniem może być zalecenie, by osoby chore na nowotwory wykonywały trening aerobowy i wytrzymałościowy przez około 30 minut na sesję, trzy razy w tygodniu.

Zobacz film: "Masz nadwagę? Grozi ci 12 nowotworów"

Specjaliści podkreślają, że nowe rekomendacje opierają się na analizie rosnącej liczby dowodów naukowych. Od 2010 r. opublikowano ponad 2500 randomizowanych kontrolowanych prób wysiłkowych u osób, które przeżyły raka.

10 czynników, które podnoszą ryzyko zachorowania na nowotwór
10 czynników, które podnoszą ryzyko zachorowania na nowotwór [10 zdjęć]

Czy wiesz, że złe nawyki żywieniowe oraz brak aktywności fizycznej mogą przyczynić się do wystąpienia

zobacz galerię

2. Ćwiczenia mogą także zapobiec rozwojowi raka

Naukowcy z University of British Columbia są jedną z wielu grup, które wzięły udział w międzynarodowym okrągłym stole, podczas którego specjaliści badali rolę ćwiczeń fizycznych w zapobieganiu i kontroli raka.

Okrągły stół zgromadził grupę 40 międzynarodowych ekspertów z różnych dziedzin i z różnych organizacji. Przeprowadzili oni aktualny przegląd dowodów na temat pozytywnego wpływu ćwiczeń w zapobieganiu i leczeniu raka. Doszli do następujących wniosków:

U osób dorosłych aktywność fizyczna pełni ważną rolę w zapobieganiu chorobom nowotworowym. Zdaniem specjalistów ćwiczenia obniżają ryzyko rozwoju siedmiu najbardziej powszechnych rodzajów raka: okrężnicy, piersi, śluzówki macicy, nerek, pęcherza, przełyku i żołądka.

Osobom, które przeżyły raka, radzi się wdrożenie ćwiczeń, aby poprawić przeżycie po zdiagnozowaniu raka piersi, raka jelita grubego i raka prostaty.

Dodatkowo ćwiczenia w trakcie i po leczeniu raka zmniejszają zmęczenie i lęk, depresję, sprawność fizyczną, jakość życia i nie nasilają obrzęku limfatycznego.

Eksperci zapoczątkowali także nową inicjatywę Moving Through Cancer, prowadzoną przez American College of Sports Medicine, aby pomóc lekarzom na całym świecie we wdrażaniu tych zaleceń.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze