Ćwiczenia na brzuch i uda – metody, efekty, przykładowe ćwiczenia

Bardzo dużo kobiet marzy o tym by mieć płaski brzuch i szczupłe uda. Istnieje wiele ćwiczeń, które pomagają osiągnąć ten cel jednak jednym z bardziej skutecznych jest trening ABT. Ta technika nie tylko umożliwia kształtowanie mięśni brzucha i ud, ale również wpływa na kondycję fizyczną i ma świetny wpływ na zdrowie. Ćwiczenia na brzuch i uda można wykonywać praktycznie w każdym miejscu. Wiele osób trenuje w klubach fitness, ale jest też spora grupa osób trenujących we własnych mieszkaniach.

Efektywne ćwiczenia na brzuch i uda oferuje między innymi trening ABT (ang. abdominal, buttocks, thighs). Technika ta jest specjalną odmianą aerobiku, ma ona za zadanie wymodelowanie między innymi mięśni brzucha i ud. Dodatkowo ten rodzaj ćwiczeń ma charakter pobudzający oraz energetyczny. Trening ten jest skierowany do osób pragnących mieć płaski brzuch, szczupłe uda i jędrne pośladki.

Zobacz film: "Wysiłek fizyczny - codzienna aktywność"

Kobieta na świeżym powietrzu wykonuje ćwiczenia na brzuch i uda.
Kobieta na świeżym powietrzu wykonuje ćwiczenia na brzuch i uda.

1. Ćwiczenia na brzuch i uda – metody

Ćwiczenia na brzuch i uda nie są skomplikowane i mogą być wykonywane praktycznie przez każdą zdrową osobę. Trening ABT może być wykonywany przez osoby w każdym wieku i o różnym stopniu zaawansowania. Znalezienie ośrodka, który prowadzi tego typu rodzaju zajęcia nie powinno sprawić żadnego problemu, ponieważ odbywają się one praktycznie w każdym klubie fitness.

Sposób prowadzenia ćwiczeń jest uzależniony tylko i wyłącznie od pomysłowości trenera. Bardzo często ćwiczenia na brzuch i uda są prowadzone z użyciem dodatkowe sprzętu na przykład: piłek, hantli, gum, lub stopni. Instruktor opracowując plan ćwiczeń powinien wziąć pod uwagę czy grupa jest zaawansowana czy początkująca oraz jej możliwości kondycyjne.

Ćwiczenia na brzuch i uda techniką ABT można też wykonywać w domu korzystając z filmów instruktarzowych. W sklepach specjalistycznych można zakupić płyty DVD zawierające gotowe zestawy ćwiczeń na brzuch i uda.

Jak spalić tłuszcz na brzuchu?
Jak spalić tłuszcz na brzuchu? [6 zdjęć]

Szukasz sposobu, by pozbyć się uporczywie powracającej tkanki tłuszczowej na brzuchu? Nie działają ćwiczenia,...

zobacz galerię

2. Ćwiczenia na brzuch i uda – efekty

Trening ABT to między innymi ćwiczenia na brzuch i uda. Polega on na wykonywaniu energicznych ruchów w rytm dynamicznej muzyki. Ćwiczenia powinna każdorazowo poprzedzać około piętnastominutowa rozgrzewka, której zadaniem jest przygotowanie mięśni i stawów do wzmożonego wysiłku fizycznego. Pominięcie rozgrzewki zwiększa ryzyko wystąpienia kontuzji w trakcie ćwiczeń.

Po wykonaniu rozgrzewki powinno się wykonać zestaw ćwiczeń fitness ukierunkowanych głównie na dolne części ciała. Systematyczne ćwiczenie na brzuch i uda są kluczem do szczupłej sylwetki. Dodatkowym efektem ćwiczeń jest wzmocnienie stawów i mięśni całego ciała oraz poprawa przemiany materii. Z tego powodu metoda ta jest również wykorzystywana do walki z cellulitem. Systematyczny trening to nie tylko smukłe uda, płaski brzuch i jędrne pośladki, ale również sprężysta i elastyczna skóra.

Najskuteczniejsze ćwiczenia na spalanie tkanki tłuszczowej
Najskuteczniejsze ćwiczenia na spalanie tkanki tłuszczowej [6 zdjęć]

Oto lista ćwiczeń (w kolejności od najmniej do najbardziej efektywnych), podczas których spalisz najwięcej...

zobacz galerię

3. Ćwiczenia na brzuch i uda – przykładowe ćwiczenia

Ćwiczenia na brzuch i uda ABT można wykonywać każdy w domu.  Wystarczy włączyć energetyczną muzykę a następnie wykonywać naprzemiennie kilka prostych ćwiczeń. Plan ćwiczeń dla osób początkujących może wyglądać następująco:

spis treści
rozwiń

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.