Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Dr n. med. Szymon Kujawiak

Ćwiczenia na drążku – efekty, mięśnie ramion, mięśnie pleców

Avatar placeholder
23.04.2021 13:54
Ćwiczenia na drążku – efekty, mięśnie ramion, mięśnie pleców
Ćwiczenia na drążku – efekty, mięśnie ramion, mięśnie pleców (123RF)

Ćwiczenia na drążku wzmacniają mięśnie. Widoczne efekty zależą jednak od techniki, którą wybierzemy ćwicząc na drążku. Jakie efekty mogą dać ćwiczenia na drążku? Jakie partie mięśni wzmacnia się podczas ćwiczeń na drążku?

spis treści

1. Ćwiczenia na drążku – efekty

Efekty ćwiczeń na drążku zależą od rodzaju chwytu. W zależności od rodzaju chwytu, a także jego szerokości, wzmacniamy i rzeźbimy określone partie ramion i pleców. Ćwiczenia na drążku wzmacniają przede wszystkim bicepsy, a także górną część pleców – szczególnie mięśnie grzbietu. Wybór nachwytu lub podchwytu, to znaczy rodzaju chwytania drążka, zmienia pracę innych partii mięśni. Inny efekt ćwiczenia na drążku da zmiana położenia dłoni na drążku.

2. Ćwiczenia na drążku – mięśnie ramion

Ćwiczenia na drążku w dużym stopniu rzeźbią mięśnie ramion. Chcąc wymodelować i wzmocnić ramiona, należy wybrać ćwiczenia na drążku podchwytem. Podciąganie, podczas ćwiczeń na drążku wykonuje się układając palce ułożone na drążku w kierunku osoby ćwiczącej. Ten sposób pozwala na wzmacnianie i rzeźbienie bicepsów, szybszy rozrost tkanki mięśniowej w okolicach ramion.

Zobacz film: "Regularnie trenujesz? To dobre dla mózgu"
10 porannych motywatorów do ćwiczeń
10 porannych motywatorów do ćwiczeń [10 zdjęć]

Zamiast budzić się z rana i myśleć o tym, że trzeba trochę poćwiczyć, lepiej po prostu przystąpić do

zobacz galerię

Chcąc uzyskać większe efekty ćwiczenia na drążku i zwiększyć pracę mięśni ramion, należy ustawić dłonie w niewielkiej odległości od siebie, to znaczy nie większej, niż 20 cm. Niekiedy jednak taki rozstaw dłoni podczas ćwiczenia na drążku, może być dla niektórych zbyt trudne. Wówczas warto chwycić drążek na szerokości barków. Ćwiczenia na drążku w ten sposób także rozwiną i wzmocnią mięśnie bicepsów.

3. Ćwiczenia na drążku – mięśnie pleców

Ćwiczenia na drążku przede wszystkim kształtują i wzmacniają mięśnie ramion podczas podciągania. Jeżeli jednak chwycimy drążek nachwytem, czyli palce dłoni będą skierowane w przeciwną stronę, niż osoba ćwicząca, wówczas wzmocnimy mięśnie pleców i grzbietu. Podczas tego rodzaju ćwiczeń na drążku dłonie powinny być rozstawione szeroko. Wzmocnieniu ulega górna część pleców, która jest zalecana mężczyzną chcącym uformować sylwetkę w literę V.

4. Ćwiczenia na drążku – regularne ćwiczenia

Regularne ćwiczenia na drążku pozwalają na równomierne ukształtowanie mięśni. Warto również, co jakiś czas zmieniać technikę chwytu, aby rozwój mięśni był harmonijny na całej szerokości górnych partii ciała. Przykładowo, jeden trening można wykonywać w podchwycie z rękami ustawionymi na szerokość barków, a drugi trening w nachwycie.

Zobacz koniecznie:

Efekty ćwiczenia na drążku zależne są nie tylko od rodzaju chwytu, ustawienia rąk, ale również od częstotliwości wykonywania ćwiczeń. Jeżeli ćwiczenia na drążku będziemy wykonywać raz w tygodniu po około 4 powtórzenia, wówczas dostrzeżemy wzmocnienie mięśni pleców i ramion, ale bez rozbudowy mięśni w tych partiach.

Wydłużenie ćwiczeń na drążku do około 8 powtórzeń raz w tygodniu rozbuduje mięśnie pleców i ramion, ale już bez wyraźnej rzeźby tych partii. Dopiero ćwiczenia na drążku dwa, a nawet trzy razy w tygodniu, przy 12 powtórzeniach, dadzą efekt w postaci wzmocnionych i wyrzeźbionych mięśni ramion oraz mięśni pleców.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze