Ćwiczenia na haluksy

Haluksy to jedna z najpowszechniejszych deformacji stóp. Dolegliwość ta objawia się nienaturalnym wygięciem dużego palca u stopy w kierunku pozostałych palców. Jednocześnie u podstawy palca po zewnętrznej stronie stopy tworzy się bolesna górka. Jedną z głównych przyczyn tworzenia się haluksów jest noszenie zbyt ciasnego i niewygodnego obuwia. Odpowiednie ćwiczenia na haluksy pomogą zniwelować problem. Są one także podstawą rehabilitacji po operacji haluksów.

Przyczyny powstawania haluksów

Przyczyny haluksów to przede wszystkim źle dobrane buty (za ciasne, za małe, o wąskich czubach, na wysokich obcasach). Z tego powodu na haluksy częściej cierpią kobiety niż mężczyźni. Ryzyko powstawania tego schorzenia jest również większe, gdy ktoś w naszej rodzinie też je miał. Istnieje bowiem podejrzenie, iż skłonność do haluksów przekazywana jest dziedzicznie. Niekiedy haluksy towarzyszą chorobom zwyrodnieniowym, takim jak zapalenie stawów, bądź chorobom neurologicznym, na przykład mózgowemu porażeniu dziecięcemu. Schorzenie znacznie utrudnia poruszanie się, sprawia również, że kupienie dobrych butów często jest po prostu niemożliwe.

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

Ćwiczenia zwalczające haluksy

Dobry sposób na haluksy to ćwiczenia. Dzieli się je na bierne i czynne. Jedno z biernych ćwiczeń wykonuje się w pozycji siedzącej – można siedzieć na podłodze lub krześle. Nogi mają być wyprostowane, stopę należy skierować do goleni, a duży palec u nogi chwycić dłonią. Ćwiczenie polega na odginaniu dużego palca jak najdalej od pozostałych. Ruch należy powtórzyć 30 razy, a następnie to samo zrobić z drugą stopą, jeśli jej także dotyczy problem haluksów.

Jednym z ćwiczeń aktywnych jest ćwiczenie wymagające użycia paska, taśmy lub bandaża. Aby wykonać to ćwiczenie, niezbędny będzie druga osoba. Osoba cierpiąca na haluksy siada na podłodze z nogami wyprostowanymi. Rękami opieramy się o podłogę, tak aby plecy były wyprostowane. Na wierzchniej części stóp kładziemy bandaż (palce u stóp skierowane są do góry). Druga osoba siedzi naprzeciwko i trzyma w dłoniach oba końce bandaża. Ćwiczenie polega na przyciąganiu palców u nóg w naszym kierunku, przy oporze ze strony bandaża. Jednocześnie należy rozstawiać palce na boki – dzięki temu ćwiczenie będzie jeszcze bardziej efektywne.

Pooperacyjne ćwiczenia na haluksy

Osoby, które przeszły operację haluksów, powinny codziennie ćwiczyć w ramach rehabilitacji. Jednym z ćwiczeń rehabilitacyjnych zalecanych przez lekarzy jest ćwiczenie mięśnia czworogłowego uda. Wykonuje się je, leżąc na łóżku. Nogi powinny być wyprostowane, a ręce ułożone wzdłuż tułowia. Ćwiczenie polega na napinaniu mięśnia czworogłowego uda, tak aby pięta uniosła się nieco ponad poziom łóżka. W tej pozycji należy wytrzymać przez 5 sekund, po czym przez 5 sekund odpoczywamy. Ćwiczenie powinno być wykonywane codziennie w serii 10 powtórzeń.

Ćwiczenia na haluksy pomogą złagodzić objawy schorzenia i zapobiegną pogarszaniu się problemu. Pomocne mogą się również okazać specjalne wkładki na haluksy, które odginają duży palec od pozostałych.

Komentarze (19)
~Robert
~Robert 5 miesięcy temu

Mnie pomogło używanie szyn korekcyjnych marcin. oczywiście wada nie znikła całkiem, ale nie rozwija się mocniej a noga kompletnie nie boli, jak bolała. Operacja to ostateczność. A do tych marcinów dołączyli teraz gumkę do ćwiczen- w wolnej chwili siadam, zakładam i ćwiczę stawy. Polecam.

Odpowiedz
~gość
~gość ponad rok temu

Mnie też wszyscy straszyli, że będzie mnie bardzo bolało i bałam się, bo mam niski próg bólu i miałam bardzo dużego haluksa. Okazało się, że noga pobolewała tylko jak za długo trzymałam ją w dole i to przez pierwszy tydzień tylko a potem było ok. Na moją korzyść przemawia fakt że mam z natury zimne stopy więc chyba to mi pomogło. Obecnie jestem miesiąc po operacji i jestem szczęśliwa, że nic mnie nocami nie pobolewa! Polecam!

Odpowiedz
~Wbmot
~Wbmot ponad rok temu

Warszawianka i Asia, nie piszcie, że ból to legendy lub że jest przereklamowany, bo w ten sposób kwestionujecie prawdomównosć osób, ktore piszą, że je mocno bolało! Wymyśliły to sobie? Nie! Po prostu są osoby, które to potwornie boli, oraz są osoby, które prawie nic nie czują. Są różne stopnie zniekształcenia stopy, są różne metody operacji. Niektórzy mają bardziej skomplikowane operacje, inni prostsze. Jedni czują ból bardziej, inni słabiej. Kropka. Ja jestem 3 tygodnie po operacji metodą Chevron oraz Akin. Mam przecięte 2 kości i wstawione 3 śruby. Ból pojawił się 3 godzin po operacji gdy przestało działać znieczulenie. Dodam, że od momentu wybudzenia z narkozy od razu dostałam Ibuprofen, mimo że nic mnie nie bolało. Po tych 36 godzinach ból narastał aż stał się nie do zniesienia. Był taki jakby rozrywający od środka! Sama rana nie bolała nic. Tylko kości w środku. Brałam Ibuprofen, Metamizol oraz Tilidin, który podobny jest do morfiny, a i tak mnie bolało. Więc proszę tu nie pisać, że ból to legendy albo bzdury. Ja niestety nie jestem tą szczśiarą i bolało mnie mocno. Mimo to wyhbieram się na drugą operację, o muszę zrobić drugą nogę. Efekt jaki uzyskałam, wart jest tego cierpienia.

Odpowiedz
~Asia
~Asia ponad rok temu

2,12 miałam zabieg usunięcia haluksa.powiem szczerze bałam się strasznie bólu.Opinie jaki słyszałam przeraźały.... Okazało się to przereklamowane..bólu nie czułam jedyne uczucie niekomfortowe to uczucie ciągnięcia ""i później ściąganie szwów.

Odpowiedz
~mak50
~mak50 ponad rok temu

@~tere22: to co napisałaś popieram w 100% . też miałam operację drugiego halluxa metodą Silvera(14.12.2015) i żyję. tylko noga w kostce jest mocno opuchnięta i nie wiem czy mogę stosować ALTACET żel ?

Odpowiedz
~tere22
~tere22 ponad rok temu

Aparaty nic nie dają. Odcisnelam sobie tylko dużego palca.jestem cztery dni po operacji, nie jest tak źle jak tu piszą, strach ma wielkie oczy, trzeba się nastawić pozytywnie, to b.duzo daje.To juz druga stopa zoperowania.Fakt ze przez jakiś czas boli stopa, trzeba dobrego rehabilitacja. Z tym bólem to wielka przesada!!!

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Haluksy
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Blog

walsq • ostatni post 2 miesiące temu

1

blizny

~majamamam • ostatni post 4 tygodnie temu

13

Pomocni lekarze

Artykuły Haluksy
Haluksy

Buty na haluksy

Buty na haluksy powinny być wykonane z miękkiej skóry, numer większe od rzeczywistego, z szerokim przodem, na twardej podeszwie. Obuwie na haluksy (...) ortopedy, bo nie jest to tylko nieestetyczny defekt, ale bolesna...

Haluksy

Operacja na haluksy

Operacja na haluksy

Operacja na haluksy jest konieczna wówczas, gdy zmiany zwyrodnieniowe stopy znacznie utrudniają nam chodzenie. Przed zabiegiem należy poddać (...) się serii badań, konieczne jest między innymi wykonanie zdjęć rentgenowskich. Dobrą wiadomością...

Problemy z dłońmi i stopami

Haluksy

Haluksy to koślawe palce stóp, które nie tylko brzydko wyglądają, ale także bolą. Koślawy paluch najczęściej występuje u kobiet, które lubią chodzić (...) , u kobiet noszących buty na wysokich obcasach, haluksy występują...

Fitness i sport

Ćwiczenia na mięśnie

Ćwiczenia na mięśnie

Ćwiczenia zawsze należy dobierać do własnych możliwości, nie wolno zapominać o systematyczności oraz stopniowym zwiększaniu poprzeczki.

Ćwiczenia na uda - trening, triki na jędrne pośladki

Ćwiczenia na ładną pupę

Ćwiczenia na ładną pupę

Najlepsze efekty odchudzania daje stosowanie kosmetyków ujędrniających bezpośrednio po ćwiczeniach wyszczuplających w połączeniu z masażem pośladków (...) . Aby odchudzanie pośladków było skuteczne i zauważalne, należy wykonywać ćwiczenia...

Ćwiczenia na piłce - wybór piłki, aerobik

Ćwiczenia z piłką - zdjęcia

Ćwiczenia z piłką - zdjęcia

Ćwiczenia z piłką uaktywniają wiele grup mięśniowych, szczególnie wzmacniają mięśnie szkieletowe odpowiedzialne za utrzymanie prawidłowej postawy. Ćwiczenia z piłką mogą wykonywać osoby w każdym wieku.

Ćwiczenia na ramiona - trening na biceps, ciężarki, zestaw ćwiczeń dla początkujących

Ćwiczenia ramion

Ćwiczenia ramion

Trening na ramiona i mięśnie klatki piersiowej można wykonywać w domu lub na siłowni. Aby ćwiczyć w domu, wystarczy zakupić zestaw hantli.

Ćwiczenia na brzuch – zestaw ćwiczeń, szóstka Weidera, ćwiczenia w domu

Smukła talia

Smukła talia

Każda kobieta marzy o talii osy. Jest to niezmienny od lat atrybut kobiecości.

Ćwiczenia - rodzaje, step

Ćwiczenia dla seniorów

Ćwiczenia dla seniorów

Ćwiczenia są wskazane dla wszystkich, niezależnie od wieku. Osoby starsze, które aktywnie spędzają czas, są mniej narażone na demencję starczą, mają mniej problemów z poruszaniem się.