Trening pleców – mięśnie pleców, zestaw ćwiczeń

Coraz częściej zdarza się, że lekarz pierwszego kontaktu przy częstych bólach pleców, jeśli nie ma przeciwwskazań zdrowotnych sugeruje ćwiczenia na plecy. Czy, aby wykonywać trening pleców potrzebna jest siłownia, profesjonalny plan treningowy? Nie zawsze, ponieważ, w niektórych przypadkach wystarczą zestawy ćwiczeń przy użyciu ciężaru własnego ciała, które można wykonywać w zaciszu swojego domu.

Trening pleców - mięśnie pleców

Trening pleców jest stałym elementem treningów nie tylko zawodowych kulturystów, ale również osób, które zmagają się dla przykładu z bólem pleców. Odpowiednio dobrane treningi na plecy mogą być również elementem rehabilitacji przykładowo przy wadach postawy.

Zobacz film: "Trening na zdrowy kręgosłup"

Mięśnie pleców są jedną z najważniejszych grup dla całego układu mięśniowego, ponieważ są angażowane niemal do każdej czynności, zwłaszcza w pozycji stojącej. Mięśnie stanowią stabilizację dla kręgosłupa, od nich zależy również wygląd naszej postawy.

Trenerzy twierdzą, że każdy trening bez względu na to czy chodzi o trening siłowy czy trening aerobowy powinien między innymi wzmacniać plecy.

Wskazówki motywacyjne od najlepszych trenerów

Profesjonalni trenerzy zdają sobie sprawę z tego, że sukces to nie tylko działanie, ale także sposób myślenia o nim. Z tego względu wielu z nich zadba...

Czy trening pleców jest trudny? Wbrew skomplikowanej bucowie pleców, ćwiczenia na plecy nie są trudne. Oczywiście nie jest możliwe rozwinięcie i wzmocnienie mięśni jednym czy dwoma prostymi ćwiczeniami, wymagany jest zestaw złożony, wielostronny.

Trening pleców powinnien angażować do pracy mięśnie pod różnym kątem. Bardzo ważne, aby trenować na profesjonalnych planach treningowych, ponieważ nieumiejętnie wykonywane treningów pleców może doprowadzić do kontuzji, nadwyrężenia.

Trening pleców - zestaw ćwiczeń

Ćwiczenia na plecy, które są wykonywane bez odpowiednich umiejętności i wiedzy mogą spowodować dla przykładu nadwyrężenie pleców, a to z kolei wpłynie negatywnie na pracę kręgosłupa.

Dlatego zanim zaczniemy wykonywać trening pleców należy rozpocząć właściwą rozgrzewką. Zwykłe skręty tułowia, skłony, wymachy ramion, ćwiczenia rozciągające ścięgna i stawy muszą być stałym elementem rozgrzewki.

Dla osób, które wykonują ćwiczenia na plecy nie po raz pierwszy trenerzy zalecają rozgrzewkę z obciążeniami. Dla przykładu ćwiczenia na wyciągu przyczyniają się do lepszego ukrwienia mięśni.

Jakie ćwiczenia na plecy są najskuteczniejsze i gwarantują widoczny efekt? Przede wszystkim podciąganie na drążku na szeroko rozstawionych ramionach. Według fachowców jest to ćwiczenie, które gwarantuje wszechstronny rozwój mięśni pleców, ale aby je wykonać trenujący musi mieć wystarczająco silne ramiona.

Kolejnymi proponowanymi treningiem pleców jest podciąganie sztangi w opadzie, podciąganie hantli w opadzie. Te ćwiczenia na plecy wykonane prawidłowo angażują do pracy większość mięśni pleców.

Na siłowni trening pleców może być wykonywany na atlasie do ćwiczeń, np. ściąganie drążka wyciągu górnego w siadzie. Dla osób już dłużej trenujących polecane są też ćwiczenia na plecy wykonywane na ławeczce do ćwiczeń. Oczywiście każdy trening pleców będzie gwarantował efekty, jeżeli będzie połączony z odpowiednią dietą dla trenujących i systematycznym nawadnianiem organizmu.

Magdalena Wawszczak, 1 tydzień temu

Siłownia

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Siłownia
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Artykuły Siłownia
Siłownia

Ćwiczenie z wykorzystaniem ławki do ćwiczeń (WIDEO)

Ćwiczenie z wykorzystaniem ławki do ćwiczeń (WIDEO) Odtwórz wideo

Jest wiele dostępnych ćwiczeń, do których można wykorzystać ławeczkę. Przedstawiamy propozycje na wzmocnienie mięśni prostych brzucha. Są one odpowiedzialne za kształtowanie naszej sylwetki. Im mamy je mocniejsze, tym ładniejsza będzie ta część naszego...

Siłownia

Kulturystyka

Kulturystyka to kształtowanie ciała przez ćwiczenia fizyczne. Zwykle wykonywane są one na siłowni. Ćwiczenia na siłowni z pozoru wydają się łatwym (...) lub chcemy trenować samodzielnie, warto wcześniej zapoznać się...

Siłownia

Mity na temat odżywek dla sportowców

Mity na temat odżywek dla sportowców

Co warto wiedzieć o odżywkach? Osoby zaczynające przygodę z siłownią bardzo często unikają odżywek dla sportowców, bo nie widzą sensu (...) w ich stosowaniu. Z kolei stali bywalcy siłowni sięgają po nie regularnie....

Siłownia

Motylek do ćwiczeń

się mocniejsze i silniejsze, a ciało zyskuje jędrność. Możemy wykonywać ćwiczenia na siłowni, gdzie mamy dostęp do wyspecjalizowanego sprzętu