Ćwiczenia niwelują skutki tygodniowego objadania się

Wielkimi krokami zbliża się okres świątecznego obżarstwa. Chociaż co roku jesteśmy ostrzegani przed negatywnymi skutkami przejedzenia, trudno jest nam się powstrzymać od kolejnych dokładek bożonarodzeniowych potraw.

Okazuje się jednak, że takie okresowe przejadanie się nie musi mieć katastrofalnych skutków dla naszego zdrowia. Warunkiem jest podtrzymanie aktywności fizycznej na takim samym poziomie jak na co dzień.

Na podstawie zgromadzonych przez WHO danych szacuje się, że w Polsce 15,7 proc. mężczyzn i 19,9 proc. kobiet jest otyłych, a problem nadwagi dotyczy 41 proc. mężczyzn i 28,7 proc. kobiet. Otyłość jest często związana z wystąpieniem cukrzycy typu 2 i innych chorób cywilizacyjnych, zwłaszcza chorób układu krążenia, które są również związane z zespołem metabolicznym.

Zespół metaboliczny dotyczy różnych kardiometabolicznych czynników ryzyka. Należą do nich duży obwód talii, wysoki poziom trójglicerydów i glukozy we krwi oraz nadciśnienie lub wysokie ciśnienie krwi. Uwzględnia również niski poziom lipoprotein o wysokiej gęstości (HDL), czyli "dobrego" cholesterolu.

Brak ruchu i niezdrowa dieta zostały powiązane z otyłością i zespołem metabolicznym.

We wcześniejszych badaniach stwierdzono, że zwiększenie aktywności ruchowej może odwrócić wczesne objawy syndromu metabolicznego.

Stan zapalny tkanki tłuszczowej i wysoki poziom kwasu tłuszczowego, odgrywają główną rolę w rozwoju związanej z otyłością insulinoodporności.

Nawet u ludzi, którzy przejadają się tylko od czasu do czasu może wystąpić wzrost ilości tkanki tłuszczowej i zaburzenia metaboliczne. Istnieją dowody na to, że zaledwie tydzień przejedzenia może mieć negatywny wpływ na kontrolę glikemii i wrażliwości na insulinę, sprawiając, że ludzie są zagrożeni stanem przedcukrzycowym.

Sposoby na przejedzenie

Każdy z nas doskonale zna dyskomfort związany z przejedzeniem się. Typowe dla tego stanu symptomy to odczucie ociężałości, bolesność brzucha oraz wzdęcia....

Inne badania sugerują, że ćwiczenia mogą chronić przed zaburzeniami metabolicznymi, które wynikają z przejedzenia.

Jednak nie wiadomo, jaki dokładnie wpływ mają ćwiczenia na strukturę i funkcje tkanki tłuszczowej.

Naukowcy z Uniwersytetu z Michigan w Ann Arbor, chcieli się dowiedzieć, co stałoby się z tkanką tłuszczową ludzi, którzy byliby aktywni fizycznie podczas tygodniowego objadania się.

Zespół przeprowadził badanie pilotażowe obejmujące cztery szczupłe i aktywne osoby dorosłe, w wieku od 21 do 26 lat.

Postawili oni hipotezę, że regularne ćwiczenia aerobowe wykonywane przez tydzień przejadania się mogą ochronić zdrowie metaboliczne, zachować odpowiedź lipolityczną (rozpad lipidów) i zapobiec zapaleniu tkanki tłuszczowej.

W ciągu tego tygodnia uczestnicy spożywali o 30 proc. więcej kalorii niż zwykle. Jednocześnie nadal byli aktywni fizycznie. Obejmowało to co najmniej 2 i pół godziny ćwiczeń aerobowych przez co najmniej 6 dni w tygodniu.

Autorzy badań, prowadzonych przez Alison C. Ludzki, zmierzyli poziomy tolerancji glukozy i próbki tkanki tłuszczowej przed rozpoczęciem badania i drugi raz po jego zakończeniu.

Dolegliwości, które prowadzą do otyłości

Otyłość to nadmierne zgromadzenie tkanki tłuszczowej w organizmie, niosące bardzo negatywne skutki dla zdrowia. Przez nadmiar tkanki tłuszczowej u kobiet...

W celu zmierzenia poziomu zapalenia, analizowali oni markery zapalenia tkanki tłuszczowej, takie jak pJNK/Perk JNK, ERK, CRP.

U osób, które by nie ćwiczyły, markery stanu zapalnego w tkance tłuszczowej po tygodniu przejadania się powinny wzrosnąć, ale tym razem wyniki były inne.

Aktywni uczestnicy tego badania nie wykazali żadnych objawów stanu zapalnego w tkance tłuszczowej, ani też zmian w tolerancji glukozy i zaburzeń chemicznych tłuszczu.

"Nasze wstępne ustalenia rozwinęły wnioski wynikające z istniejących badań, potwierdzając ochronną rolę ćwiczeń w reakcji metabolicznej tkanki tłuszczowej na krótkie okresy przejadania się" – podsumowują naukowcy.

Marta Pawlak, 12 miesięcy temu

Newsy

Komentarze

Pomocni lekarze

Artykuły Newsy
Newsy

Miłość do koni mogła ją zabić!

Miłość do koni mogła ją zabić!

Sport to zdrowie? Każdy z nas ma pasję. I o ile czytanie książek, zbieranie znaczków czy monet nie wiąże się z większym niebezpieczeństwem, o tyle są hobby, które mogą zagrażać zdrowiu, a nawet życiu. Z pewnością należy do nich skakanie na bungee, motocross,...

Newsy

Badania wskazują, że użytkownicy Facebooka żyją dłużej

Kontakty społeczne z przyjaciółmi na pewno są dobre dla naszego zdrowia psychicznego, dobrego samopoczucia i ogólnego stanu organizmu. Nowe badania jednak sugerują, że nawet internetowe znajomości pozytywnie wpływają na zdrowie. Więzi społeczne pozytywnie...

Newsy

Ta ryba może być kluczem do walki z dziecięcą białaczką

Kluczem do wczesnego wykrywania dziecięcej białaczki mogą okazać się tysiące małych ryb, które wkrótce mogą pływać w laboratorium Wayne State University. Nowy projekt badawczy wykorzystuje ryby z gatunku danio pręgowany do identyfikacji genetycznych...

Newsy

Czy wszystkie leki będzie można podawać przez skórę?

Naukowcy z Japonii prawdopodobnie wykonali milowy krok w sposobie dystrybucji leków w naszym organizmie. Odnaleźli drogę, jak przygotować skórę, aby była ****bardziej przepuszczalna dla leków. Skóra człowieka jest nieprzepuszczalną barierą dla środowiska,...

Newsy

Beta blokery niewskazane u osób z demencją?

Beta blokery to grupa leków, która często stosowana jest u osób, u których wystąpił epizod zawału serca. Według najnowszych badań, nie powinne być one lekami pierwszego rzutu u osób, które cierpią na demencję. Eksperymenty wykazały, że przyjmowanie leków...