Trwa ładowanie...

Ćwiczenia niwelują skutki tygodniowego objadania się

Avatar placeholder
11.04.2019 14:25
Ćwiczenia niwelują skutki tygodniowego objadania się
Ćwiczenia niwelują skutki tygodniowego objadania się (123RF)

Wielkimi krokami zbliża się okres świątecznego obżarstwa. Chociaż co roku jesteśmy ostrzegani przed negatywnymi skutkami przejedzenia, trudno jest nam się powstrzymać od kolejnych dokładek bożonarodzeniowych potraw.

Okazuje się jednak, że takie okresowe przejadanie się nie musi mieć katastrofalnych skutków dla naszego zdrowia. Warunkiem jest podtrzymanie aktywności fizycznej na takim samym poziomie jak na co dzień.

Na podstawie zgromadzonych przez WHO danych szacuje się, że w Polsce 15,7 proc. mężczyzn i 19,9 proc. kobiet jest otyłych, a problem nadwagi dotyczy 41 proc. mężczyzn i 28,7 proc. kobiet. Otyłość jest często związana z wystąpieniem cukrzycy typu 2 i innych chorób cywilizacyjnych, zwłaszcza chorób układu krążenia, które są również związane z zespołem metabolicznym.

Zespół metaboliczny dotyczy różnych kardiometabolicznych czynników ryzyka. Należą do nich duży obwód talii, wysoki poziom trójglicerydów i glukozy we krwi oraz nadciśnienie lub wysokie ciśnienie krwi. Uwzględnia również niski poziom lipoprotein o wysokiej gęstości (HDL), czyli "dobrego" cholesterolu.

Zobacz film: "Rehabilitacja kardiologiczna"
Podtrzymanie aktywności fizycznej na dotychczasowym poziomie niweluje skutki tygodniowego objadania się
Podtrzymanie aktywności fizycznej na dotychczasowym poziomie niweluje skutki tygodniowego objadania się (123rf)

Brak ruchu i niezdrowa dieta zostały powiązane z otyłością i zespołem metabolicznym.

We wcześniejszych badaniach stwierdzono, że zwiększenie aktywności ruchowej może odwrócić wczesne objawy syndromu metabolicznego.

Stan zapalny tkanki tłuszczowej i wysoki poziom kwasu tłuszczowego, odgrywają główną rolę w rozwoju związanej z otyłością insulinoodporności.

Nawet u ludzi, którzy przejadają się tylko od czasu do czasu może wystąpić wzrost ilości tkanki tłuszczowej i zaburzenia metaboliczne. Istnieją dowody na to, że zaledwie tydzień przejedzenia może mieć negatywny wpływ na kontrolę glikemii i wrażliwości na insulinę, sprawiając, że ludzie są zagrożeni stanem przedcukrzycowym.

Inne badania sugerują, że ćwiczenia mogą chronić przed zaburzeniami metabolicznymi, które wynikają z przejedzenia.

Jednak nie wiadomo, jaki dokładnie wpływ mają ćwiczenia na strukturę i funkcje tkanki tłuszczowej.

Naukowcy z Uniwersytetu z Michigan w Ann Arbor, chcieli się dowiedzieć, co stałoby się z tkanką tłuszczową ludzi, którzy byliby aktywni fizycznie podczas tygodniowego objadania się.

Zespół przeprowadził badanie pilotażowe obejmujące cztery szczupłe i aktywne osoby dorosłe, w wieku od 21 do 26 lat.

ZOBACZ TAKŻE:

Postawili oni hipotezę, że regularne ćwiczenia aerobowe wykonywane przez tydzień przejadania się mogą ochronić zdrowie metaboliczne, zachować odpowiedź lipolityczną (rozpad lipidów) i zapobiec zapaleniu tkanki tłuszczowej.

W ciągu tego tygodnia uczestnicy spożywali o 30 proc. więcej kalorii niż zwykle. Jednocześnie nadal byli aktywni fizycznie. Obejmowało to co najmniej 2 i pół godziny ćwiczeń aerobowych przez co najmniej 6 dni w tygodniu.

Autorzy badań, prowadzonych przez Alison C. Ludzki, zmierzyli poziomy tolerancji glukozy i próbki tkanki tłuszczowej przed rozpoczęciem badania i drugi raz po jego zakończeniu.

Dolegliwości, które prowadzą do otyłości
Dolegliwości, które prowadzą do otyłości [7 zdjęć]

Otyłość to nadmierne zgromadzenie tkanki tłuszczowej w organizmie, niosące bardzo negatywne skutki dla

zobacz galerię

W celu zmierzenia poziomu zapalenia, analizowali oni markery zapalenia tkanki tłuszczowej, takie jak pJNK/Perk JNK, ERK, CRP.

U osób, które by nie ćwiczyły, markery stanu zapalnego w tkance tłuszczowej po tygodniu przejadania się powinny wzrosnąć, ale tym razem wyniki były inne.

Aktywni uczestnicy tego badania nie wykazali żadnych objawów stanu zapalnego w tkance tłuszczowej, ani też zmian w tolerancji glukozy i zaburzeń chemicznych tłuszczu.

"Nasze wstępne ustalenia rozwinęły wnioski wynikające z istniejących badań, potwierdzając ochronną rolę ćwiczeń w reakcji metabolicznej tkanki tłuszczowej na krótkie okresy przejadania się" – podsumowują naukowcy.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze