Ćwiczenia palców

Ćwiczenia palców są korzystne zarówno dla dzieci, których dłonie są obolałe od pisania w szkole, jak i dla osób pracujących przy komputerze, dużo piszących, a także dla osób grających na instrumentach (trening palców jest szczególnie ważny dla gitarzystów oraz pianistów). Rozgrzewka dla palców przyda się przed każdym wysiłkiem, takim jak długotrwałe granie, pisanie, czy nawet korzystanie z komputera.

Ćwiczenia palców dla dzieci

Dzieci uczące się pisać bardzo często narzekają na ból mięśni i stawów palców i dłoni. Jest to zrozumiałe: do tej pory mięśnie dłoni i palców malucha nie miały takiego obciążenia. Problemom można łatwo zapobiec bawiąc się z dzieckiem w rozgrzewanie palców przed pisaniem. Można zacząć rozgrzewkę od zaciskania pięści i rozciągania palców na zewnątrz. Podobnym ćwiczeniem jest zginanie palców w stawach, nie zaciskając pięści. Oba te ćwiczenia robi się powoli i spokojnie.Zobacz film: "Wpływ sportu na zdrowie"

Dziecko może, trzymając rękę w powietrzu, po kolei zaginać i prostować palce, najpierw u jednej, potem u drugiej dłoni. Można też wykonywać to ćwiczenie na obu dłoniach równocześnie.

Dziecku na pewno spodoba się kolejne ćwiczenie na palce: za pomocą jednej ręki wyciągniętej do przodu, maluch ma za zadanie zrobić z trzymanej w dłoni kartki papieru kulkę. W następnym ćwiczeniu za pomocą palca wskazującego i środkowego naśladuje się ruch nożyczek. Później można położyć obie dłonie na stole i udawać pisanie na klawiaturze. Każdy palec oddzielnie uderza w stół, ale należy uważać, aby dziecko nie uderzało za mocno.

Ćwiczenia palców dla dorosłych

Nie tylko dzieci potrzebują "rozgrzewki" dla palców. Osoby, które na co dzień piszą, korzystają z komputera lub grają na instrumencie także potrzebują rozruszać i ćwiczyć palce przed każdą ich aktywnością. Dzięki temu unikną oni problemów, takich jak obolałe dłonie i palce. Poniżej kilka szybkich ćwiczeń na palce i dłonie.

Jak wyglądają ćwiczenia na palce dla dorosłych? Rozgrzewkę palców i dłoni rozpoczynamy od prostego ćwiczenia rozciągającego: delikatnie odginamy palce jednej ręki palcami drugiej w przód i w tył. Odchylamy palce do momentu, aż poczujemy lekkie naciągnięcie - rozgrzewka nie powinna boleć! Po rozciągnięciu każdego palca, kładziemy rękę na stole i podnosimy jak najwyżej i kładziemy każdy palec z osobna, już bez pomocy drugiej ręki. Później, nadal trzymając rękę płasko na stole, rozsuwamy palce jak najdalej od siebie i je do siebie przysuwamy. Kolejnym ćwiczeniem usprawniającym palce, jest dotykanie kciuka każdym z pozostałych palców. Staramy się, aby palce tworzyły wspólnie koło.

Trening palców jest korzystny także dla osób, które chcą poprawić siłę swojego uścisku. Aby to zrobić, rozpoczynamy od powyższych ćwiczeń relaksujących palce i dłonie. Można zaciskać dłonie i je rozluźniać na piłeczkach antystresowych lub zainwestować w specjalne przyrządy do ćwiczenia palców. Można kontrolować na nich opór, jaki będą musiały pokonać palce. Bardziej zaawansowani mogą próbować podciągać się na drążku używając palców czy robić pompki na palcach, nie na całych dłoniach. Ze względu na możliwość kontuzji, trzeba zawsze dobrze rozgrzać palce przed takimi ćwiczeniami i przez dłuższy czas trenować na przyrządach.

Komentarze (1)
~kasia
~kasia ponad rok temu

Trzeba dobrać odpowiednią dietę, ćwiczyć, po drugie trzeba zmienić nawyki żywieniowe. Organizm potrzebuje wszystkich składników odżywczych każdego dnia a nie tylko białka, dlatego dieta wysokobiałkowa jest dobra ale na krótką metę.. Ja znalazłam świetne rozwiązanie, nie muszę zastanawiać się co mam jeść, jem bardzo pożywne i ulubione posiłki a miałam jeszcze kilka kg. do przodu, których się pozbyłam, wyglądam lepiej, młodziej, a wagę utrzymuję do tej pory. Do tego poleciła mi znajoma świetny program o którym możecie poczytać na (www.idealnafigura.com/gberes)

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Ćwiczenia na partie ciała
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Pomocni lekarze

Artykuły Ćwiczenia na partie ciała
Ćwiczenia na partie ciała

10 porad dla mężczyzn, jak utrzymać najwyższą formę

10 porad dla mężczyzn, jak utrzymać najwyższą formę

Rusz się! Ćwiczenia pomagają zachować jasność umysłu, lepszy sen i lepsze zdrowie psychiczne. 30 minut ćwiczeń dziennie przez 5 dni w tygodniu (...) postrzegany przez innych. Noś czyste ubrania, bierz prysznic codziennie...

Ćwiczenia na partie ciała

Zyskaj formę w 10 tygodni - galeria zdjęć

Zyskaj formę w 10 tygodni - galeria zdjęć

ruchowej. Wspólne ćwiczenia Ćwiczyć zawsze raźniej w duecie! Ćwiczenia na brzuch Mocny brzuch to płaski brzuch - pamiętaj o tym. Trzymaj formę

Ćwiczenia na partie ciała

Jak odchudzić łydki?

Jak odchudzić łydki?

nabudowania się mięśni w tej okolicy ciała. Unikaj typowych ćwiczeń siłowych Godziny spędzone na siłowni mogą sprawić, że łydki będą jeszcze szersze (...) o szczupłych łydkach, to pilates będzie dla ciebie idealny....

Ćwiczenia na partie ciała

Zyskaj formę w 10 tygodniu

bez konieczności wychodzenia z domu? Częstym elementem, który utrudnia podjęcie decyzji o zmianie stylu życia, w tym wprowadzenie regularnych ćwiczeń, jest brak (...) będzie pomocny w redukcji masy ciała. Coraz bardziej...

Ćwiczenia na partie ciała

Ćwiczenia na łydki - trening, przykłady

Ćwiczenia na łydki zyskują na popularności, gdy zbliża się wiosna i lato. Niemal każda kobieta chce mieć zgrabne nogi, które można wyeksponować w krótkich spodenkach lub spódnicy. Nic więc dziwnego, że wiele pań pyta na siłowni o ćwiczenia...