Trwa ładowanie...

Ćwiczenia rozciągające na bolący kręgosłup

Na bóle pleców, mięśni i stawów pomóc mogą leki przeciwbólowe, masaż lub ćwiczenia. Jeżeli skarżysz się na tego rodzaju bóle, które utrudniają ci codzienne funkcjonowanie, sprawdź prosty zestaw ćwiczeń rozciągających, który możesz wykonywać w domu, a nawet w pracy.

spis treści

1. O czym pamiętać podczas wykonywania ćwiczeń?

Pamiętaj, że podczas tych ćwiczeń wykonujemy zawsze powolny, a nie konwulsyjny ruch. Niewskazany jest też gwałtowny ruch wahadłowy. Na początku wykonywania ćwiczeń wykonujemy ruch w mniejszym zakresie i z czasem go zwiększamy do skrajnej pozycji. Podczas ćwiczeń przyjmujemy mniej statyczną pozycję, żeby zmniejszyć napięcie mięśni podczas zachowywania równowagi.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

2. Pierwsze ćwiczenie polega na rozciąganiu mięśni szyi

Wykonujemy je z wyprostowanymi plecami, przechylając głowę w prawo i staramy się nią dotknąć prawego ramienia. W takiej pozycji pozostajemy przez 30 sekund. Potem przechylamy głowę w lewo i powtarzamy ćwiczenie. W celu uzyskania lepszego efektu możemy podeprzeć głowę ręką.

W następnym ćwiczeniu zginamy łokcie i podkładamy ręce z tyłu głowy tuż nad szyją. Będąc w tej pozycji, wypychamy brodę w stronę klatki piersiowej i opieramy głowę przeciwko temu naciskowi. Tak wytrzymujemy przez 30 sekund, a potem powoli podnosimy głowę i puszczamy ręce.

3. Ćwiczenia na siedząco

Podczas kolejnego ćwiczenia siadamy na podłodze i rozkładamy obie nogi przed siebie. Zginamy lewe kolano i opieramy na nim prawy łokieć. Następnie kładziemy lewą rękę na podłodze za sobą i spoglądamy przez lewe ramię. Wytrzymujemy tak przez 60 sekund, po czym zmieniamy stronę i powtarzamy ćwiczenie.

W ostatnim ćwiczeniu wyciągamy ręce na boki i umieszczamy je za sobą. Lewą ręką chwytamy łokieć, a drugą opuszczamy. To ćwiczenie pomaga rozluźnić mięśnie w okolicach łopatek, które sztywnieją podczas długiego siedzenia.

Dzięki temu zestawowi ćwiczeń rozciągamy mięśnie trapezowe, szerokie mięśnie grzbietu oraz mięśnie kręgosłupa szyjnego. Niwelujemy ból i odprężamy całe ciało.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza