Ćwiczenia w domu – zalety i wady

Czy ćwiczenia w domu mogą być tak skuteczne jak trening w profesjonalnej siłowni? Czy taki trening ma w ogóle sens? Warto dowiedzieć się więcej na temat tego, jakie zalety i wady mają ćwiczenia w domu.

Wiele osób ma spory problem z wyborem odpowiedniej formy ćwiczeń. Wydaje się, że ćwiczenia w siłowni lub klubie fitness są bardziej skuteczne. Jednak jak wiadomo trening wymaga systematyczności a nie każdy ma czas by regularnie trenować poza domem. Poza tym wykupienie karnetu do profesjonalnej siłowni to też niemały wydatek. W takiej sytuacji idealnym rozwiązaniem są ćwiczenia w domu. Tylko czy ta forma treningu jest skuteczna? Warto zapoznać się zaletami i wadami domowego treningu.

Zobacz film: "Wysiłek fizyczny - codzienna aktywność"

Ćwiczenia w domu – zalety

Jedną z najważniejszych zalet ćwiczeń w domu jest oszczędność pieniędzy. Jak wiadomo trening w profesjonalnym klubie jest związany z koniecznością comiesięcznego wykupienia karnetu. Poza tym trenując w domu oszczędza się czas i pieniądze, które trzeba by było poświęcić na dojazdy.

Decydując się na trening w domu, istnieje konieczność zakupu odpowiedniego sprzętu. Jednak można to rozłożyć w czasie i dokupować kolejne urządzenia co jakiś czas. Na początek wystarczy się zaopatrzyć w kilka podstawowych przyrządów takich jak na przykład: mata do ćwiczeń, skakanka czy hantle. Po pewnym czasie można zainwestować w rower treningowy lub orbitrek. Jednak biorąc pod uwagę nawet koszt zakupu podstawowych urządzeń, ćwiczenia w domu są nadal dużo tańszym rozwiązaniem niż trening w profesjonalnej siłowni.

Kolejną zaletą treningu w domu jest to, że trenujemy kiedy mamy na to ochotę. W obecnej chwili coraz więcej osób ma problem ze znalezieniem czasu na trening. Dotyczy to zwłaszcza osób bardzo aktywnych zawodowo i rodziców małych dzieci. Osobom takim ciężko jest znaleźć czas na dojazdy i trening w siłowni. Jedynym sensownym rozwiązaniem są ćwiczenia w domu.

Najskuteczniejsze ćwiczenia na spalanie tkanki tłuszczowej

Oto lista ćwiczeń (w kolejności od najmniej do najbardziej efektywnych), podczas których spalisz najwięcej tłuszczu i kalorii. Wchodzenie po schodach...

Ćwiczenia w domu – wady

Ćwiczenia w domu mają jednak i swoje wady. Kluby fitness zostały stworzone w taki sposób by trening w nich był maksymalnie bezpieczny i efektywny. Aby ćwiczyć w domu należy dysponować odpowiednią przestrzenią. Nie każdy niestety jest wstanie wygospodarować odpowiednią ilość wolnego miejsca w swoim domu. Trening w małym pokoju może okazać się niebezpieczny i mało komfortowy.

Kolejną przeszkodą podczas treningu w domu są domownicy. Małżonkowi i dzieciom trudno jest zrozumieć, że w tym momencie trenujemy i nie mamy dla nich czasu. W trakcie treningu poza domem dużo łatwiej jest się skoncentrować na ćwiczeniach.

Ćwiczenia, które możesz wykonywać do końca życia

Co może równać się spacerom? Są praktyczne (przy okazji możesz załatwiać sprawunki) i łatwo dostępne (nie jest potrzebna żadna sala gimnastyczna). Mogą...

Ćwiczenia w domu wymagają dużo większej samodyscypliny. Wracając do domu po pracy możemy mieć ogromny problem by zmusić się do dodatkowego wysiłku.

Trenując w klubie fitness można skorzystać z porady doświadczonego trenera, który pomoże dobrać odpowiedni zestaw domowych ćwiczeń oraz zwróci uwagę na ewentualne błędy. Ćwiczenia w domu niestety często są niedostosowane do naszych indywidualnych potrzeb. W wyniku czego trening w domu może być mało efektywny. Dlatego ćwiczenia w domu również powinny być również dobrze zaplanowane, przed ich rozpoczęciem warto skonsultować się z trenerem.

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Ćwiczenia - rodzaje, step
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Ćwiczenia - rodzaje, step
Żywność ekologiczna

Wady i zalety ekożywności

Wady i zalety ekożywności

Żywność ekologiczna Żywność ekologiczna ma bardzo wiele zalet, jednak ma również wady, co również trzeba wziąć pod uwagę w bilansowaniu diety.

Pilates - czym jest, zalety, technika ćwiczeń, rodzaje ćwiczeń

Pilates - zdjęcia

Pilates - zdjęcia

Pilates stanowi połączenie takich dziedzin, jak joga, balet oraz ćwiczenia izometryczne. Metoda ta poprawia postawę, wzmacnia mięśnie, uelastycznienia ciało, odciąża kręgosłup i obniża poziom stresu.

Ćwiczenia na ramiona - trening na biceps, ciężarki, zestaw ćwiczeń dla początkujących

Ćwiczenia ramion

Ćwiczenia ramion

Trening na ramiona i mięśnie klatki piersiowej można wykonywać w domu lub na siłowni. Aby ćwiczyć w domu, wystarczy zakupić zestaw hantli.

Mieszkaj zdrowo

Zmywarki w domu

Zmywarki w domu

Zalety zmywarek Odpowiednie korzystanie ze zmywarek może wspomóc oszczędzanie czasu oraz energii.

Zdrowie

Poznaj zdrowotny wpływ posiadania zwierzęcia

Poznaj zdrowotny wpływ posiadania zwierzęcia

Zalety przeważają Zwierzę w domu wymaga poświęcenia czasu, pieniędzy i opieki, ale pupil daje w zamian więcej, niż myślisz. Badania sugerują (...) człowiekowi. Przekonaj się, jakie zalety przynosi posiadanie...

Pilates - czym jest, zalety, technika ćwiczeń, rodzaje ćwiczeń

Ćwiczenie pilates - one leg stretch (WIDEO)

Ćwiczenie pilates - one leg stretch (WIDEO) Odtwórz wideo

Ćwiczenia pilates mają na celu wzmacnianie mięśni, nie rozbudowując ich nadmiernie. Ponadto służą także obniżeniu stresu w organizmie i ogólnej (...) poprawie zdrowia. Dlatego różne ćwiczenia typu pilates działają na...

Ćwiczenia na brzuch – zestaw ćwiczeń, szóstka Weidera, ćwiczenia w domu

Smukła talia

Smukła talia

Każda kobieta marzy o talii osy. Jest to niezmienny od lat atrybut kobiecości.

Bieganie - profilaktyka zawału, wpływ na zdrowie, zalety

Błędy podczas biegania

Błędy podczas biegania

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, iż nieodpowiednia technika może doprowadzić do bólu pleców, drętwienia kończyn oraz wady postawy.