Trwa ładowanie...

Cyberprzemoc - charakterystyka, obrona

Pokolenie internautów co im grozi? zazwyczaj postrzegana jest jako problem dzieci i nastolatków. Wydawać by się mogło, że osoby dorosłe nie są zagrożone tą formą przemocy, a nawet jeśli staną się jej ofiarą, to są na nią stosunkowo odporne. Specjalnym przypadkiem jest jednak cyberprzemoc w pracy. Warto poznać formy, w jakich się przejawia, aby móc ją rozpoznać i odpowiednio na nią zareagować - zarówno w sytuacji, gdy dotyka ona kogoś z naszego otoczenia, jak i gdy sami stajemy się jej ofiarą. Jak Internet i rzeczywistość wirtualna wpływają na psychikę człowieka?

spis treści

1. Cyberprzemoc - charakterystyka

Terminem cyberprzemoc określa się wiele zachowań w wirtualnej rzeczywistości, które mają na celu zaszkodzenie drugiej osobie. Cyberprzemoc to przemoc psychiczna, która może przybrać formę: * obraźliwych e-mailów – ma to miejsce, gdy jedna osoba wysyła drugiej wiadomości e-maile, które zawierają treści obraźliwe dla odbiorcy; o cyberprzemocy mówi się także, gdy osoba wysyłająca takie wiadomości traktuje je jako żart i mimo próśb drugiej strony, nie zaprzestaje ich wysyłania;

Zobacz film: "Cyberprzemoc - jak uchronić dziecko?"

  • gróźb przesyłanych za pomocą e-maili lub komunikatorów internetowych – często nie są one wyrażone bezpośrednio, ale ich prawdziwe znaczenie można odczytać z kontekstu;

  • umieszczania niechcianych blogów lub komentarzy na portalach społecznościowych – złośliwe lub obraźliwe wypowiedzi mogą nie być wysyłane bezpośrednio do danej osoby, lecz mogą być umieszczane w takim miejscu, do którego dostęp ma wielu użytkowników sieci;

  • roznoszenia plotek lub kłamstw na czyjś temat – blogi i portale społecznościowe to idealne miejsca na rozprzestrzenianie plotek i kłamstw, które mają na celu zaszkodzenie drugiej osobie lub ośmieszenie jej;

  • natrętnych wiadomości – często zdarza się, że jedna osoba pragnie przenieść znajomość z pracy na inną płaszczyznę, co może spotkać się z odrzuceniem; jeśli mimo sprzeciwu i braku zainteresowania drugiej strony dalej staramy się ją namówić na wspólne spotkania lub rozmowy niezwiązane z pracą, może się ona poczuć zagrożona;

  • udostępniania w sieci prywatnych informacji o współpracowniku – dla ofiary cyberprzemocy szczególnie niebezpieczne mogą okazać się sytuacje, gdy w Internecie pojawiają się informacje o jej prywatnym życiu – zwłaszcza gdy jest to jej numer telefonu lub adres.

Przemoc fizyczna w rodzinie
Przemoc fizyczna w rodzinie

Dzieci, które doświadczają przemocy fizycznej, nie wiedzą, do kogo powinny zwrócić się o pomoc.

zobacz galerię

2. Cyberprzemoc - obrona

Przemoc w sieci powinna być traktowana jak każda inna forma przemocy psychicznej. Fakt, iż dochodzi do niej na polu rzeczywistości wirtualnej wcale nie oznacza, że osoba, która jej doświadcza, nie odczuje jej skutków i nie zrani to jej uczuć. W przypadku przemocy w Internecie, której doświadcza się ze strony współpracowników, często ofiara cyberprzemocy obawia się poruszyć tę kwestię.

Każdy chciałby pracować w przyjaznych warunkach i stara się, aby nie popsuć swoich relacji z kolegami i koleżankami z pracy. Warto jednak porozmawiać o problemie. Bardzo często osoba, która dopuszcza się cyberprzemocy, nie jest świadoma tego, że jej zachowanie jest krzywdzące względem drugiej osoby.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Może się zdarzyć, że cyberprzemocy wobec pracowników dopuszcza się przełożony lub szef. Chociaż w takiej sytuacji pracownik zazwyczaj boi się zareagować, gdyż chce uniknąć zwolnienia z pracy, nie można pozostawać bezczynnym.

Pracodawca ma obowiązek zapewnić swym pracownikom takie warunki, które nie będą postrzegane jako wrogie. Poza tym, praca z człowiekiem, który nie liczy się z cudzymi uczuciami, może okazać się bardzo szkodliwa dla naszego zdrowia psychicznego. W takiej sytuacji warto zawiadomić związki zawodowe lub instytucje chroniące prawa pracownicze.

Za cyberprzemoc w sieci przejawianą w pracy, odpowiedzialność ponoszą nie tylko osoby, które się jej dopuszczają, ale również osoby, które mając jej świadomość, nie reagują.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Mgr Kamila Drozd
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza