Trwa ładowanie...

Cyfryzacja idzie z pomocą

Avatar placeholder
10.09.2020 15:29
Cyfryzacja idzie z pomocą
Cyfryzacja idzie z pomocą

Materiał Informacyjny STOP Barierom

Nowe technologie okazują się czynnikiem, który może zapewnić osobom z niepełnosprawnościami podjęcie atrakcyjnej pracy.

Nie ma wątpliwości, że obecne czasy to epoka GOW, czyli Gospodarki Opartej na Wiedzy. Jej rozwój stał się możliwy dzięki najnowszym technologiom informatycznym, cyfrowym. Liczy się więc to, co człowiek umie, na ile jest sprawny w posługiwaniu się komputerem, tabletem czy smartfonem i programami, jakie można na nich zainstalować. Innymi słowy – rośnie rola kapitału ludzkiego.

Zobacz film: "Stop Barierom"

To zaś stawia w coraz lepszej sytuacji na rynku pracy osoby z niepełnosprawnościami, którzy niekoniecznie muszą się legitymować specjalistycznym wykształceniem, choć i takowe coraz częściej posiadają.

– Pierwszą fazę digitalizacji sprzedaży Totalizator Sportowy przeszedł w latach 90. ubiegłego wieku. Jednak to, co ma miejsce od końca 2018 roku, trudno nazwać digitalizacją produktów i usług, a raczej prawdziwą rewolucją cyfrową, która zdecydowanie zwiększyła dostępność i zasięg oferowanych usług, w tym np. LOTTO online i jedynego legalnego kasyna internetowego w Polsce. Jednocześnie jako pracodawca przechodzimy procesy wewnętrznej cyfryzacji spółki, co sprawia, że jesteśmy bardzo atrakcyjną firmą dla osób niepełnosprawnych. Niewątpliwie zmiany przebiegające pod hasłem digitalizacji czynią miejsce pracy bardziej przyjaznym dla wszystkich – podkreśla Aida Bella, Dyrektor Biura Rzecznika Prasowego Totalizatora Sportowego.

Często jednak pracodawcy nie zdają sobie sprawy z tego, że na wyciągnięcie ręki mają ludzi ze schorzeniami ruchowymi lub neurologicznymi, którzy mogą wykonywać różne prace zastrzeżone dotąd dla osób zdrowych. Poprawie tej świadomości, edukacji pracodawców i pracowników służy druga edycja kampanii społecznej STOP Barierom, która jest ukierunkowana właśnie na aktywizację zawodową osób z niepełnosprawnościami. Kampania pokazuje, że tacy pracownicy są równie sprawni w pracy jak zdrowe osoby, a czasami nawet bardziej.

Nowoczesne technologie okazują się bardzo dobrym narzędziem do walki z wykluczeniem społecznym niepełnosprawnych, skoro do wykonywania wielu zawodów wystarczy teraz telefon i komputer z Internetem. Jak ten system może sprawnie działać pokazała epidemia koronawirusa, gdy setki tysięcy osób zostało skierowanych na pracę zdalną. I to, co wcześniej robili w biurze, wykonywali z powodzeniem z domu, czasami nawet bardziej wydajnie. I wiele firm rozważa teraz korzystanie na stałe z pracy zdalnej w odniesieniu do części pracowników.

Skoro tak, to nie ma w tej chwili znaczenia, czy zatrudniamy zdrowego pracownika za komputerem, czy niepełnosprawnego. Ten drugi jeśli nawet ma kłopoty ze słuchem, może korzystać z urządzeń poprawiających słyszalność. Jak ma kłopoty ze wzrokiem, sięgnie po ekran z lepszym kontrastem. Są też aplikacje wspomagające w pracy przy komputerze niepełnosprawnych odczuwających problemy z poruszaniem rękoma albo z mówieniem.

Dlatego osoby z niepełnosprawnościami już coraz częściej pracują jako teleankieterzy, w biurach obsługi klienta – nie tylko na infolinii. Można ich też spotkać wśród doradców klientów, analityków finansowych, informatyków, fotografów, muzyków, nauczycieli. Mogą być też kierowcami, robotnikami przy taśmie montażowej, ale również prawnikami, ekonomistami, copywriterami, grafikami komputerowymi itd. Lista tych zawodów jest niemal nieograniczona.

Więcej na www.stopbarierom.pl

Materiał Informacyjny STOP Barierom

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze