Trwa ładowanie...

Cząsteczki znajdujące się na telefonach mogą ujawnić sekrety naszego stylu życia

Avatar placeholder
16.11.2016 20:59
Cząsteczki znajdujące się na telefonach mogą ujawnić sekrety naszego stylu życia
Cząsteczki znajdujące się na telefonach mogą ujawnić sekrety naszego stylu życia

Cząsteczki znajdujące się na telefonach komórkowych ujawniają zdumiewającą ilość informacji o zdrowiu i stylu życia właściciela telefonu, w tym również jego preferencje co do żywności i przyjmowanych lekarstw.

Kalifornijscy naukowcy odkryli na 40 telefonach, które były poddane testom ślady dosłownie wszystkiego od kofeiny i przypraw, do kremu do skóry i leków antydepresyjnych.

Okazuje się bowiem, że zostawiamy ślady cząsteczek, substancji chemicznych i bakterii na wszystkim, czego dotkniemy.

Naukowcy twierdzą, że nawet dokładne umycie rąk nie daje gwarancji, że transfer cząsteczek na przedmioty codziennego użytku został uniemożliwiony.

Zobacz film: "Ile zrobisz pompek? Prosty test pozwala określić ryzyko chorób serca"

Stosując technikę zwaną spektrometrią masową, zespół badawczy z Uniwersytetu Kalifornia w San Diego przeanalizował 500 próbek pobranych z telefonów komórkowych należących do 40 osób dorosłych oraz próbki z ich rąk.

Następnie porównano te cząsteczki z cząsteczkami określonymi w bazie danych i stworzyli "profil" stylu życia każdego właściciela telefonu.

Telefony komórkowe mogą być źródłem informacji na temat naszego stylu życia
Telefony komórkowe mogą być źródłem informacji na temat naszego stylu życia

Dr Amina Bouslimani, asystent w trakcie badania, powiedziała, że wyniki były jednoznaczne.

"Analizując cząsteczki, które użytkownicy pozostawili na swoich telefonach, możemy stwierdzić, czy dana osoba może być kobietą, używa kosmetyków wysokiej klasy, farbuje włosy, pije kawę, chętniej pije piwo niż wino, lubi pikantne jedzenie, jest leczona na depresje, używa filtrów przeciwsłonecznych i sprayu na owady, a więc prawdopodobnie spędza dużo czasu na świeżym powietrzu, wszelkiego rodzaju rzeczy" - powiedziała.

ZOBACZ TAKŻE:

Naukowcy uważają, że większość cząsteczek jest przenoszona z ludzkiej skóry, rąk i potu na konkretny telefon.

Stwierdzono również, że środki odstraszające komary i kremy z filtrem ochronnym utrzymywały się szczególnie długo na skórze i przez to również na telefonach ludzi, nawet jeśli nie był używany przez kilka miesięcy.

Poprzednie badania przeprowadzone przez ten sam zespół wykazały, że ludzie, którzy nie myli się przez trzy dni, nadal mieli na swojej skórze wiele śladów produktów higienicznych i kosmetycznych.

Naukowcy stwierdzili, że metoda badawcza może:

  • zidentyfikować właściciela przedmiotu, w przypadku braku odcisków palców;
  • sprawdzić, czy pacjenci przyjmowali lekarstwa;
  • dostarczyć przydatnych informacji, na temat narażenia człowieka na zanieczyszczenia.

Naukowcy chcą teraz, aby dowiedzieć się więcej o wielu bakteriach, które pokrywają naszą skórę i to, co one o nas mówią.

Starszy autor prof. Pieter Dorrestein powiedział, że znaleziono co najmniej 1 000 różnych mikrobów żyjących na skórze przeciętnego człowieka, w setkach miejsc na ciele.

Należy również pamiętać, że choć wielu ludziom wydaje się to niemożliwe, telefon może stanowić zagrożenie dla naszego zdrowia, jako siedlisko bakterii. Wynika to z wielu przyczyn. Przede wszystkim mało kto czyści swój telefon.

Ponadto towarzyszy nam absolutnie wszędzie więc za każdym razem, gdy bierzemy go do ręki, przenosimy na niego bakterie z miejsc, w których byliśmy, czyli np. toaleta publiczna, barierka w metrze, przychodnia, szpital etc. To wszystko sprawia, że według niektórych badań na naszej komórce może się znajdować nawet 5 razy więcej bakterii niż na podeszwie buta lub klamce.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze