Trwa ładowanie...

Czekolada może zapobiec udarowi

Najnowsze badania dowiodły, że ciemna czekolada może zapobiec pewnemu typowi udaru. To wspaniała wiadomość dla miłośników czekolady i powód do tego, aby zajadać się nią bez poczucia winy.

Wiemy już, że spożywanie kilku kostek czekolady dziennie między innymi poprawia nastrój, opóźnia starzenie, działa antynowotworowo i chroni pamięć, ale teraz do tej listy można dodać coś jeszcze.

Naukowcy z Harvardu odkryli, że codzienne spożywanie niewielkiej ilości kakao (np. w postaci dwóch lub trzech kostek ciemnej czekolady) może pomóc w zapobieganiu udarowi krwotocznemu aż o 52%.

Badanie przeprowadzono na 4 369 kobietach w średnim wieku, które przez 12 lat codziennie szczegółowo spisywały wszystkie spożywane produkty. Dzięki tym informacjom dowiedziono, że kobiety, które zjadały 9 lub więcej gramów ciemnej czekolady dziennie, były bardziej chronione przed udarem krwotocznym niż pozostałe osoby biorące udział w badaniu.

Wyniki badania wskazują jednoznacznie, że spożywanie gorzkiej czekolady działa głównie na zapobieganie udarowi krwotocznemu. Występuje on wtedy, gdy naczynie krwionośne w mózgu pęka i krwawi do mózgu.

Z jakiegoś powodu regularne spożywanie kakao nie wydaje się być skuteczne w zapobieganiu udarowi niedokrwiennemu, który występuje wtedy, gdy naczynie krwionośne dostarczające krew do mózgu, zostaje zablokowane.

Naukowcy sądzą, że ciemna czekolada ma wpływ na zapobieganie udarom krwotocznym, ponieważ zawarte w niej kakao poprawia elastyczność naczyń krwionośnych i dzięki temu może mieć pozytywny wpływ na regulowanie ciśnienia tętniczego krwi.

Badania ponadto dowodzą, że czekolada dzięki zawartości flawonoidów pozytywnie działa na zdrowie serca. Flawonoidy chronią układ krążenia, obniżając ciśnienie krwi i poprawiając elastyczność naczyń krwionośnych. Ponadto hamują odkładanie się cholesterolu w ściankach naczyń krwionośnych.

Miłośnikom czekolady nie potrzebne są żadne powody, aby ją spożywać, ale jeśli szukasz wymówki, by jeść ją bez wyrzutów sumienia, to powyższe informacje mogą mieć dla Ciebie duże znaczenie.

Artykuł Sponsorowany

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza