Trwa ładowanie...

Czerwone mięso powoduje zwiększoną emisję gazów cieplarnianych

Avatar placeholder
26.10.2016 10:13
Czerwone mięso powoduje zwiększoną emisję gazów cieplarnianych
Czerwone mięso powoduje zwiększoną emisję gazów cieplarnianych

Zgodnie z najnowszymi badaniami, zamiłowanie do czerwonego mięsa jest głównym "grzechem", jeśli chodzi o emisję gazów cieplarnianych.

1. Dieta może być jednym z powodów efektu cieplarnianego

Badania przeprowadzili naukowcy w Teagasc, irlandzkiego instytutu badającego rolnictwo i żywność. Gazy cieplarniane dostają się do atmosfery i powodują takie efekty, jak susze, gwałtowne burze i fale upałów.

Podczas gdy w przeszłości nacisk został położony na to, ile zanieczyszczeń powodują samochody lub samoloty, obecnie badacze coraz uważniej przyglądają się naszej diecie.

Hodowla bydła powoduje zwiększoną emisję gazów cieplarnianych
Hodowla bydła powoduje zwiększoną emisję gazów cieplarnianych (Shutterstock)
Zobacz film: "Lekarze o polskiej lekomani. Pacjenci wierzą, że pigułka pomoże na wszystko"

W badaniu wzięło udział 1500 dorosłych osób. Wyniki mówią, że konsumpcja produktów mlecznych i zawierających skrobię (np.  ziemniaki) przyczyniła się do około jednej dziesiątej całej emisji dwutlenku węgla, związanej z żywnością.

Inne grupy, takie jak napoje gazowane, owoce i warzywa, rośliny strączkowe, orzechy i ziarna, wniosły minimalny wkład do całkowitej emisji.

To, ile środki spożywcze emitują dwutlenku węgla, jest związane z różnymi czynnikami, w tym z przetwarzaniem, transportem, przechowywaniem i gotowaniem.

Zobacz także

Czerwone mięso jest obwiniane za wysoką emisję ze względu na takie czynniki, jak skłonność bydła do uwalniania gazów, zawierających metan – gaz silnie wspierający efekt cieplarniany. Również wzdęcia krów powodują uwalnianie metanu.

Niektóre badania wskazują, że stado 200 krów można uwolnić roczne ilości metanu z grubsza odpowiadające ilościom, jakie uwalnia samochód rodzinny przez ponad 100.000 mil jazdy.

Również napoje alkoholowe w istotny sposób przyczyniają się do emisji, ze względu na wpływ uprawy chmielu i słodu oraz przetwarzania ich na piwo i whisky.

Badanie Teagasc potwierdziło wpływ tego, co jemy na zmiany klimatu. Te wnioski mogą zostać włączone do oficjalnych wytycznych ze strony Departamentu Zdrowia w sprawie ogólnego zdrowego odżywiania.

Oprócz zmiany zachowań, istnieje potrzeba poprawy efektywności produkcji na każdym etapie łańcucha dostaw żywności, w celu zapewnienia bardziej zrównoważonych procedur.

Przebadano również świadomość rolników. Wyniki sugerują, że większość z nich ma niewielką ochotę na wprowadzenie zmian, dzięki którym produkcja wołowiny mogłaby stać się bardziej eklogiczna. 77.6roc. z nich stwierdziło, że nie zaakceptuje wzrostu kosztów produkcji, nawet jeżeli miałoby to zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych o 5 proc. I tylko 18 proc byłoby skłonnych tolerować wzrost kosztów produkcji o 5 proc.

Za to duża część była przekonana, że zmiany klimatyczne są połączone z rozwojem rolnictwa.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Następny artykuł: Alkohole
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze