Częste wizyty w saunie chronią mężczyzn przed demencją

Jak wynika z najnowszych badań przeprowadzonych na Uniwersytecie Wschodniej Finlandii, częste wizyty w saunie mogą zmniejszyć ryzyko wystąpienia demencji.

Sauna chroni przed demencją

W czasie 20 lat obserwacji, mężczyźni, którzy korzystali z sauny od czterech do siedmiu razy w tygodniu, byli o 66 proc. mniej narażeni na zdiagnozowanie demencji niż ci, którzy uczęszczali do niej raz w tygodniu. Jest to pierwsze badanie, które określiło związek pomiędzy zabiegami w saunie i ryzykiem demencji.

Wpływ sauny na ryzyko choroby Alzheimera i innych form demencji zbadano w Centrum Badania Choroby Niedokrwiennej Serca Kuopio (KIHD) , z udziałem ponad 2000 mężczyzn w średnim wieku, mieszkających we wschodniej części Finlandii.

W oparciu o ich nawyki związane z sauną, uczestnicy badania zostali podzieleni na trzy grupy: tych, którzy korzystali z podobnych zabiegów 1, 2-3 lub 4-7 razy w tygodniu.

Badania pokazały, że im częściej uczestnicy korzystali z sauny, tym mniejsze było ryzyko demencji. Wśród osób zażywających kąpieli w saunie 4-7 razy w tygodniu, ryzyko jakiejkolwiek formy demencji było niższe o 66 proc., a ryzyko choroby Alzheimera o 65 proc. niż u osób korzystających z zabiegów tylko raz w tygodniu. Odkrycia zostały opublikowane w czasopiśmie „Age and Ageing”.

Poprzednie wyniki badań przeprowadzonych przez KIHD wykazały, że częste kąpiele w saunie również znacznie zmniejszają ryzyko nagłej śmierci w wyniku chorób serca, choroby wieńcowej i innych zaburzeń pracy serca. Obniżają też ogólną śmiertelność.

Według profesora Jari Laukkanen, autora badań, kąpiele w saunie mogą chronić serce i pamięć za pośrednictwem podobnych, wciąż słabo znanych mechanizmów.

Poznaj 5 zaskakujących oznak demencji

Demencja to termin opisujący objawy, takie jak zmiany osobowości, utrata pamięci, zaniedbywanie higieny osobistej, trudności z mówieniem i kontaktem z...

"Jednak wiadomo, że zdrowie układu krążenia wpływa również na działanie mózgu. Dobre samopoczucie i odprężenie, doznawane podczas kąpieli w saunie, mogą również odgrywać pewną rolę" – mówi Laukkanen.

Cudowne właściwości sauny

Do najpopularniejszych rodzajów sauny zaliczmy:

  1. saunę parową (rzymską) - temperatura w środku wynosi 45-65°C, a wilgotność jest wysoka (40-65 proc. lub więcej),
  2. saunę suchą (fińską) - temperatura w środku to 90-110°C, lecz wilgotność jest dużo niższa, wynosi jedynie 5-10 proc.
  3. saunę mokrą - temperatura w środku to 75-90°C, wilgotność 20-35 proc.
13 produktów, które mają dobroczynny wpływ na serce

W codziennej diecie powinniśmy unikać dużej ilości soli, cukru i tłuszczy trans. Smak potrawy poprawią świeże zioła. To one sprawią, że nasze danie stanie...

Wizyta w saunie jest ogólnodostępnym sposobem na wiele przypadłości, jednak żeby wybrać odpowiedni dla siebie zabieg, najlepiej zasięgnąć rady specjalisty.

Sauna bardzo dobrze oczyszcza organizm z toksyn i chroni przed przeziębieniem. Pobudza i wzmacnia układ krążenia oraz system odpornościowy. Przyspiesza przemianę materii, przez co pomaga schudnąć. Ponadto wspomaga regenerację mięśni i łagodzi stres, ułatwiając odprężenie.

Sauna może pomóc również osobom, które chciałyby zadbać o urodę. Odblokowuje pory i usuwa zanieczyszczenia, zatem jej działanie szczególnie docenią osoby z trądzikiem, tłustą cerą i łojotokiem.

Kinga Ludwik, 10 miesięcy temu

Newsy

Komentarze

Pomocni lekarze

Artykuły Newsy
Newsy

Miłość do koni mogła ją zabić!

Miłość do koni mogła ją zabić!

Sport to zdrowie? Każdy z nas ma pasję. I o ile czytanie książek, zbieranie znaczków czy monet nie wiąże się z większym niebezpieczeństwem, o tyle są hobby, które mogą zagrażać zdrowiu, a nawet życiu. Z pewnością należy do nich skakanie na bungee, motocross,...

Newsy

Badania wskazują, że użytkownicy Facebooka żyją dłużej

Kontakty społeczne z przyjaciółmi na pewno są dobre dla naszego zdrowia psychicznego, dobrego samopoczucia i ogólnego stanu organizmu. Nowe badania jednak sugerują, że nawet internetowe znajomości pozytywnie wpływają na zdrowie. Więzi społeczne pozytywnie...

Newsy

Ta ryba może być kluczem do walki z dziecięcą białaczką

Kluczem do wczesnego wykrywania dziecięcej białaczki mogą okazać się tysiące małych ryb, które wkrótce mogą pływać w laboratorium Wayne State University. Nowy projekt badawczy wykorzystuje ryby z gatunku danio pręgowany do identyfikacji genetycznych...

Newsy

Czy wszystkie leki będzie można podawać przez skórę?

Naukowcy z Japonii prawdopodobnie wykonali milowy krok w sposobie dystrybucji leków w naszym organizmie. Odnaleźli drogę, jak przygotować skórę, aby była ****bardziej przepuszczalna dla leków. Skóra człowieka jest nieprzepuszczalną barierą dla środowiska,...

Newsy

Beta blokery niewskazane u osób z demencją?

Beta blokery to grupa leków, która często stosowana jest u osób, u których wystąpił epizod zawału serca. Według najnowszych badań, nie powinne być one lekami pierwszego rzutu u osób, które cierpią na demencję. Eksperymenty wykazały, że przyjmowanie leków...