Trwa ładowanie...

Częste wizyty w saunie chronią mężczyzn przed demencją

Jak wynika z najnowszych badań przeprowadzonych na Uniwersytecie Wschodniej Finlandii, częste wizyty w saunie mogą zmniejszyć ryzyko wystąpienia demencji.

1. Sauna chroni przed demencją

W czasie 20 lat obserwacji, mężczyźni, którzy korzystali z sauny od czterech do siedmiu razy w tygodniu, byli o 66 proc. mniej narażeni na zdiagnozowanie demencji niż ci, którzy uczęszczali do niej raz w tygodniu. Jest to pierwsze badanie, które określiło związek pomiędzy zabiegami w saunie i ryzykiem demencji.

Wpływ sauny na ryzyko choroby Alzheimera i innych form demencji zbadano w Centrum Badania Choroby Niedokrwiennej Serca Kuopio (KIHD) , z udziałem ponad 2000 mężczyzn w średnim wieku, mieszkających we wschodniej części Finlandii.

W oparciu o ich nawyki związane z sauną, uczestnicy badania zostali podzieleni na trzy grupy: tych, którzy korzystali z podobnych zabiegów 1, 2-3 lub 4-7 razy w tygodniu.

Sauna przynosi wiele korzyści dla zdrowia - m.in. zmniejsza ryzyko rozwoju demencji
Sauna przynosi wiele korzyści dla zdrowia - m.in. zmniejsza ryzyko rozwoju demencji (Shutterstck)

Badania pokazały, że im częściej uczestnicy korzystali z sauny, tym mniejsze było ryzyko demencji. Wśród osób zażywających kąpieli w saunie 4-7 razy w tygodniu, ryzyko jakiejkolwiek formy demencji było niższe o 66 proc., a ryzyko choroby Alzheimera o 65 proc. niż u osób korzystających z zabiegów tylko raz w tygodniu. Odkrycia zostały opublikowane w czasopiśmie „Age and Ageing”.

Poprzednie wyniki badań przeprowadzonych przez KIHD wykazały, że częste kąpiele w saunie również znacznie zmniejszają ryzyko nagłej śmierci w wyniku chorób serca, choroby wieńcowej i innych zaburzeń pracy serca. Obniżają też ogólną śmiertelność.

Według profesora Jari Laukkanen, autora badań, kąpiele w saunie mogą chronić serce i pamięć za pośrednictwem podobnych, wciąż słabo znanych mechanizmów.

Poznaj 5 zaskakujących oznak demencji
Poznaj 5 zaskakujących oznak demencji [6 zdjęć]

Demencja to termin opisujący objawy, takie jak zmiany osobowości, utrata pamięci, zaniedbywanie higieny

zobacz galerię

"Jednak wiadomo, że zdrowie układu krążenia wpływa również na działanie mózgu. Dobre samopoczucie i odprężenie, doznawane podczas kąpieli w saunie, mogą również odgrywać pewną rolę" – mówi Laukkanen.

2. Cudowne właściwości sauny

Do najpopularniejszych rodzajów sauny zaliczmy:

  1. saunę parową (rzymską) - temperatura w środku wynosi 45-65°C, a wilgotność jest wysoka (40-65 proc. lub więcej),
  2. saunę suchą (fińską) - temperatura w środku to 90-110°C, lecz wilgotność jest dużo niższa, wynosi jedynie 5-10 proc.
  3. saunę mokrą - temperatura w środku to 75-90°C, wilgotność 20-35 proc.

Wizyta w saunie jest ogólnodostępnym sposobem na wiele przypadłości, jednak żeby wybrać odpowiedni dla siebie zabieg, najlepiej zasięgnąć rady specjalisty.

Przeczytaj koniecznie

Sauna bardzo dobrze oczyszcza organizm z toksyn i chroni przed przeziębieniem. Pobudza i wzmacnia układ krążenia oraz system odpornościowy. Przyspiesza przemianę materii, przez co pomaga schudnąć. Ponadto wspomaga regenerację mięśni i łagodzi stres, ułatwiając odprężenie.

Sauna może pomóc również osobom, które chciałyby zadbać o urodę. Odblokowuje pory i usuwa zanieczyszczenia, zatem jej działanie szczególnie docenią osoby z trądzikiem, tłustą cerą i łojotokiem.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza