Trwa ładowanie...

Częste stosowanie leków przeciwbólowych może zwiększać ryzyko zawału serca

Avatar placeholder
11.05.2017 14:12
Częste stosowanie leków przeciwbólowych może być przyczyny zawału serca
Częste stosowanie leków przeciwbólowych może być przyczyny zawału serca (Shutterstock)

Dotychczasowe badania sugerują, że niesteroidowe leki przeciwzapalne mogą zwiększać ryzyko zawału serca. Niestety do tej pory nie było do końca wiadomo, po jakim czasie przyjmowania tych środków prawdopodobieństwo zachorowania wzrasta.

Jednak najnowsze doniesienia wyjaśniają część wątpliwości. Okazuje się, że już tydzień zażywania środków przeciwbólowych może zwiększyć ryzyko ataku serca.

Według badania opublikowanego w czasopiśmie "BMJ", niesteroidowe leki przeciwzapalne stosowane w leczeniu bólu i stanów zapalnych mogą zwiększać ryzyko zawału serca już w pierwszym tygodniu stosowania. Jeśli łykamy je przez miesiąc, szanse, że zachorujemy są jeszcze większe.

Leki przeciwbólowe zwiększają ryzyko zawału serca
Leki przeciwbólowe zwiększają ryzyko zawału serca (Shutterstock)
Zobacz film: "#dziejesienazywo: Leki przeciwbólowe, które można kupic bez recepty"

Naukowcy, pod kierownictwem Michele Bally z Centrum Badań Szpitala Uniwersyteckiego w Montrealu (CRCHUM) w Kanadzie przeanalizowali dane dotyczące opieki zdrowotnej z Kanady, Finlandii i Wielkiej Brytanii. Przeanalizowali wyniki 446 763 osób, z czego 61 460 doświadczyło ataku serca.

7 rzeczy, które mogą zwiększać prawdopodobieństwo ataku serca
7 rzeczy, które mogą zwiększać prawdopodobieństwo ataku serca [7 zdjęć]

Jesteś nerwowy i łatwo się złościsz? Według naukowców jesteś bardziej narażony na choroby serca niż

zobacz galerię

Badania skupiły się na określonych niesteroidowych lekach przeciwbólowych. Naukowcy objęli badaniami celekoksyb, trzy główne tradycyjne leki z tej grupy, czyli diklofenak, ibuprofen i naproxen oraz rofekoksyb.

Badanie wykazało, że przyjmowanie jakiejkolwiek dawki niesteroidowych leków przeciwzapalnych przez jeden tydzień, jeden miesiąc lub więcej niż miesiąc wiązało się ze zwiększonym niebezpieczeństwem zawału serca.

Naproksen był związany z tym samym ryzykiem zawału serca, jakie udokumentowano dla innych leków przeciwbólowych w tej grupie. W przypadku celekoksybu ryzyko było mniejsze niż w przypadku rofekoksybu i było porównywalne z ryzykiem występującym w czasie stosowania tradycyjnych niesteroidowych leków przeciwzapalnych.

Wnioski? Osoby, które stosują środki przeciwbólowe mają od 20 do 50. proc. wyższe prawdopodobieństwo zachorowania na zawał.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

Z powodu zawału serca umiera w Polsce każdego roku nawet 90 tys. osób. Najczęściej dotyka to mężczyzn w wieku 60-70 lat, jednak obecnie zdarza się on u coraz młodszych osób. Grupą najbardziej narażoną na zawał serca są mężczyźni po 45. roku życia oraz kobiety po 55. roku życia.

Niestety czynniki ryzyka zawału serca są nadal ignorowane przez większość ludzi. Pamiętajmy więc, że najlepszą formą profilaktyki chorób układu krążenia jest zdrowa dieta, aktywność fizyczna i rzucenie palenia.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze