Trwa ładowanie...

Czopki na hemoroidy – czym są hemoroidy, działanie, skład

Hemoroidy, żylaki odbytu, guzki krwawnicze – w zasadzie to synonimy, które odnoszą się do tej samej jednostki chorobowej. Znacząco obniżają jakość życia, a nieleczone mogą stać się przyczyną poważnych dolegliwości bólowych okolicy odbytu.

Zobacz film: "Co to są hemoroidy?"

spis treści

1. Hemoroidy – czym są hemoroidy?

Hemoroidy to najczęstsze schorzenie odbytu – szacuje się że może na nią cierpieć nawet 50 proc. ludności. Przyczyn powstawania hemoroidów może być wiele, jednak do najczęstszych można zaliczyć ciążę i porody, siedzący tryb życia czy też często zdarzające się zaparcia.

Wszystkie te stany powodują zaburzenie prawidłowego odpływu krwi i mogą powodować powstawanie żylaków. Profilaktyka występowania żylaków obejmuje między innymi unikanie zaparć – to najłatwiej uzyskać przez stosowanie diety ubogoresztkowej (bogatej w błonnik). Typowym objawem hemoroidów jest krwawienie w czasie oddawania stolca.

2. Czopki na hemoroidy – działanie

Czopki na hemoroidy należą do popularnych środków stosowanych w terapii żylaków odbytu. To za sprawą ich wysokiej skuteczności oraz dobrej dostępności – w większości dostępne są bez recepty. Warto jednak zaznaczyć, że skuteczność czopków na hemoroidy jest uzależniona od stadium zaawansowania hemoroidów – nie w każdej sytuacji będą efektywnie działały.

Poznaj najbardziej wstydliwe męskie choroby
Poznaj najbardziej wstydliwe męskie choroby [6 zdjęć]

Skrzywienie penisa, wzwód trwający kilka dni, załupek – to tylko niektóre przypadłości, o których panowie...

zobacz galerię

Jaki jest cel działania czopków na hemoroidy? Głównie stosowane są w celu łagodzenia stanu zapalnego okolicy odbytu. Ich działanie polega również na regeneracji błony śluzowej i przyspieszeniu gojenia się ran w kanale odbytu – a to za sprawą faktu, że środki uwalniane z czopków na hemoroidy działają miejscowo, powodując gojenie się ran.

Czopki na hemoroidy zapobiegają również nawrotom żylaków odbytu. Wszystkie środki farmakologiczne nie będą jednak miały efektywnego działania jeśli nie będzie zachowana prawidłowa higiena okolic odbytu.

3. Czopki na hemoroidy – skład

Jakie substancje zawarte są w czopkach na hemoroidy? Wiele zależy od preparatu, bowiem na rynku dostępny jest spory wybór czopków na hemoroidy – również tych dostępnych bez recepty. Ich działaniem może być także pobudzenie układu immunologicznego, który może pomóc w walce z hemoroidami.

Przeczytaj także

W niektórych czopkach na hemoroidy występuje benzokaina – czyli substancja, która znieczula miejscowo. W niektórych preparatach można znaleźć również kwas borowy, balsam peruwiański czy też hydrokortyzon.

Skład czopków na hemoroidy może być różny i nie ogranicza się do jednego konkretnego związku. Pacjenci dzięki szerokiej ofercie mogą znaleźć ten preparat, który daje najlepsze działania w konkretnym przypadku.

Warto jednak zaznaczyć, że pomimo dostępności oraz możliwości kupna czopków na hemoroidy bez recepty należy skonsultować ich stosowanie z lekarzem prowadzącym

Alternatywą dla czopków na hemoroidy są również tabletki i maści, ale tak samo jak w przypadku czopków, wybór odpowiedniego źródła substancji leczniczych najlepiej skonsultować z lekarzem.

Chociaż konsultacja u lekarza proktologa może wiązać się z pewnymi obawami i wstydem, to jednak należy pamiętać, że tego typu wizyta może okazać się jedynym rozwiązaniem, które przyniesie ulgę w walce z hemoroidami.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.