Czosnek chroni przed rakiem jelita, a 50 g mięsa dziennie zwiększa ryzyko nowotworu

- W ciągu 25 lat 325 tys. osób, które zmieniły swoją dietę uniknęło choroby nowotworowej - powiedział prof. Mirosław Jarosz, dyrektor Instytutu Żywności i Żywienia podczas II Narodowego Kongresu Żywieniowego. Co chroni najbardziej? Warzywa i owoce oraz aktywność fizyczna.

Onkolodzy nie mają złudzeń: liczba przypadków nowotworów w ciągu najbliższych 15 lat podwoi się. Obecnie kobiety najczęściej chorują na raka płuc, jajnika, macicy i jelita grubego, natomiast wśród mężczyzn największą zapadalność odnotowuje się na raka prostaty, pęcherza i płuc.

#dziejesienazywo: Czym jest ból?

Wśród czynników ryzyka eksperci wymieniają niewłaściwą dietę i brak ruchu.

- Na podstawie aktualnej wiedzy wiemy, że nawet połowy zachorowań na nowotwory można uniknąć dzięki zdrowemu żywieniu i aktywności fizycznej. Mamy dowody na to, że w ostatnich 25 latach a ż 325 tys. osób uniknęło raka, bo zaczęli się prawidłowo odżywiać. W ciągu ostatnich 30-40 lat trzykrotnie zmniejszyło się zachorowanie na nowotwory żołądka – podkreśla prof. Jarosz.

Kawa chroni przed rakiem

Chroń się przed rakiem piersi. Oto 6 produktów, które warto jeść, by uniknąć nowotworu

Orzechy brazylijskie wyróżniają się wysoką zawartością błonnika, witamin i minerałów. Bogactwo prozdrowotnych składników sprawia, że produkt ten niweluje...

Eksperci zauważają, że choć dieta Polaków jest dużo lepsza niż kilkadziesiąt lat temu, a jedzenie które kupujemy bezpieczniejsze, to jednak daleko do ideału.

- Zmniejszyło się spożycie soli, jemy więcej produktów roślinnych, ale wciąż za mało ryb, warzyw i owoców - stwierdza Jarosz.

Tymczasem jak wykazały badania epidemiologiczne, każda porcja warzyw i owoców spożyta w ciągu dnia zmniejsza ryzyko raka o 8 proc. Jakie warzywa są najlepsze? Brokuły, sałata, ogórek, pomidory, seler, pietruszka, por czy rzodkiewka obniżają ryzyko rozwoju raka jamy ustnej, gardła i krtani. Czosnek i żywność, która zawiera włókna roślinne, chroni przed rakiem jelita grubego. Przed tym nowotworem ustrzeże nas także dieta bogata w wapń. Specjaliści od żywienia potwierdzili także, że kawa chroni przed rakiem wątroby i macicy.

- 3-4 filiżanki kawy dziennie, filtrowanej, bez cukru chroni nie tylko przed rakiem, ale demencją i chorobami serca - tłumaczy dr Regina Wierzyńska z Instytutu Żywności i Żywienia. Podobnie działa kawa bezkofeinowa.

- Filiżanka kawy została nawet wprowadzona do piramidy żywniowej - zaznacza Wierzyńska.

Ryby nie takie straszne

Wielkie znaczenie w profilaktyce raka mają ryby. Niestety, jak zauważyli eksperci, Polacy niechętnie je spożywają. Jedną z przyczyn są informacje o ich skażeniu metalami ciężkimi.

- Najbardziej skażone są te ryby, które trudno dostać, najmniej popularne, takie jak rekin, miecznik czy szczupak - podkreśla Wierzyńska.

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności zaleca kobietom ciężarnym, by spożywały od 1 do 4 porcji ryb w tygodniu. - Ryzyko dostarczenia np. rtęci jest minimalne - twierdzi Wierzyńska.

Uwaga na mięso

Jakie produkty nam szkodzą? Eksperci jednoznacznie określili, że mięso przetworzone jest rakotwórcze. Zaledwie 50 gramów dziennie zwiększa ryzyko raka jelita grubego i żołądka o 18 proc. W tygodniu nie powinniśmy jeść więcej niż 500 gramów mięsa. Unikać należy mięsa wędzonego, konserwowanego solą bądź z dużą ilością konserwantów.

Ryzyko raka układu pokarmowego zwiększa sól, a raka żołądka, gardła, krtani i wątroby - alkohol. Nie ma bezpiecznej dawki. Udowodniono, że 6-8 gramów alkoholu dziennie to wyższe prawdopodobieństwo zachorowania na raka piersi.

Nie używamy mięśni

Niewłaściwa dieta to niejedyny czynnik ryzyka raka.

- Jeśli chodzi o aktywność fizyczną, to w Polsce mamy dramatyczną sytuację - tłumaczy prof. Marek Woźniewski z AWF we Wrocławiu. - Udział naszych mięśni zmniejszył się o 80 proc. - tłumaczy.

Statystyczny Polak nie potrafi zrobić prawidłowo przysiadu ani skłonu. Mimo wielu apeli lekarzy sytuacja się nie zmienia. Nie trzeba od razu być biegaczem i spędzać kilka godzin w tygodniu na siłowni.

Wystarczy każdego dnia spacerować przynajmniej pół godziny, zamienić windę na schody. Specjaliści twierdzą, że dobrze gdybyśmy 3 razy tygodniowo wybrali się na szybki marsz. Dodatkowo należy włączyć też ćwiczenia na siłowni - wystarczy dwa razy w tygodniu. I nie chodzi tu o wydajność i rzeźbienie ciała. Należy to zrobić po to, by mięśnie za kilka lat udźwignęły nasze ciało, by móc samodzielnie wstać z kanapy.

Dorota Krupińska-Ziętkowska

O autorze

Dorota Krupińska-Ziętkowska

Od lat związana z mediami, m.in. jako członek Stowarzyszenia Dziennikarze dla Zdrowia. Swoją karierę rozpoczynała w 2001 r. w Tygodniku Lubelskim. Współpracowała z Polska Press - Kurierem Lubelskim. W WP abcZdrowie i WP parenting od 2016 r. Absolwentka filologii polskiej oraz filologii słowiańskiej na UMCS w Lublinie.

Dorota Krupińska-Ziętkowska, 7 miesięcy temu

Onkologia

Komentarze (110)
~diris
~diris 7 miesięcy temu

Wszystko z umiarem Mam wątpliwości czy świeże warzywa są zdrowe zimą. Dlatego kocham lato. Po drugie ruch na świeżym powietrzu też nie zawsze wyjdzie nam zdrowie a szczególnie zimą (smog). Taki gotowy zestaw rad trzeba wiedzieć jak stosować...

Odpowiedz
~Nick
~Nick 7 miesięcy temu

Udowodniono, że dzieci, które nie jedzą mięsa są mniej inteligentne niż te, które mięso jedzą - chodzi oczywiście o rozwój mózgu. Każdy rodzaj pożywienia jest zły i zarazem dobry. Podobnie z roślinami, które spożywane w nadmiernej ilości nie są zbyt zdrowe dla ludzi, ponieważ źle zaczyna działać nasz układ trawienny.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Onkologia
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Pomocni lekarze

Artykuły Onkologia
Onkologia

Owoc grawioli - panaceum na nowotwory

Owoc grawioli - panaceum na nowotwory

Choroby XXI wieku Nowotwory to choroba cywilizacyjna XXI wieku. Mimo ogromnego postępu medycyny zbierają żniwo wśród populacji państw wysoko rozwiniętych. Chociaż większość z nas jest świadoma przyczyn rozwoju raka, to niektóre z nich są nie do uniknięcia....

Onkologia

Wczesne symptomy raka - nie ignoruj ich

Wczesne symptomy raka - nie ignoruj ich

Śmiertelne zagrożenie Choroba, który budzi strach u większości z nas. Okazuje się, że wiele wczesnych objawów nowotworów łatwo pomylić z symptomami innych dolegliwości lub zwyczajnie zbagatelizować. Zdiagnozowanie raka w początkowym stadium daje szansę...

Onkologia

Objawy nowotworów. Dolegliwości, które najczęściej ignorujesz

Objawy nowotworów. Dolegliwości, które najczęściej ignorujesz

Objawy, które bagatelizujesz Chrypka, utrata wagi, przewlekłe zaparcia, biegunki to objawy, które są często przez nas bagatelizowane, a mogą sugerować rozwój chorób nowotworowych. Dziwne, nawracające dolegliwości powinny skłonić do szybkiej wizyty u...

Onkologia

Onkolog bez skierowania (WIDEO)

Onkolog bez skierowania (WIDEO) Odtwórz wideo

Lekarz pierwszego kontaktu nie zawsze jest w stanie pomóc, jeśli objawy pacjenta sugerują nowotwór. Do onkologa w Polsce można oczywiście iść bez skierowania, tak jak do lekarzy specjalistów takich jak dermatolog, wenerolog czy ginekolog. Wizyta u lekarza...

Onkologia

Guzy miednicy mniejszej (WIDEO)

Guzy miednicy mniejszej (WIDEO) Odtwórz wideo

Guzy miednicy mniejszej to na przykład guzy i mięśniaki macicy, torbiele okołojajowodowe czy guzy jajników. Mogą to być guzy nowotworowe lub torbiele czynnościowe. O guzach, które powodują silne bóle brzucha opowiada prof. dr hab. Paweł Kamiński, ginekolog...

Onkologia

Niepozorne dolegliwości, które mogą być objawem nowotworu

Niepozorne dolegliwości, które mogą być objawem nowotworu

Ukryty zabójca Choroby nowotworowe bywają podstępne. Często nie dają typowych objawów, rozwijają się w ukryciu, a ich symptomy są niespecyficzne i trudne do zdiagnozowania. Zdarza się, że trudno jest ustalić jednoznaczną przyczynę złego samopoczucia i...

Onkologia

Jakie są pierwsze objawy raka jajnika?

Jakie są pierwsze objawy raka jajnika?

Podstępny wróg Rak jajnika najczęściej dotyczy kobiet po 50. roku życia. Jednak eksperci podkreślają, jak ważne jest, by już 20- i 30-latki miały wiedzę na temat wczesnych symptomów choroby. Najlepszą metodą zapobiegania jest coroczne, profilaktyczne...

Onkologia

Najczęstsze symptomy raka u mężczyzn

Najczęstsze symptomy raka u mężczyzn

Ból brzucha to nie tylko niestrawność Niestrawność, ból brzucha, częste oddawanie moczu - to tylko niektóre, zdawałoby się błahe, problemy zdrowotne, które nie wymagają wizyty u lekarza. Jednak mogą to być wczesne oznaki raka u mężczyzn. Eksperci są zdania,...