Czujesz ten zapach? Pojawia się przy niewydolności wątroby
Kiedy z naszym ciałem zaczyna źle się dziać, organizm zawsze wysyła nam sygnały. Ból to oczywisty objaw problemów zdrowotnych, ale inne, te subtelniejsze, łatwo jest przeoczyć. Okazuje się jednak, że zapach ciała może świadczyć o szwankującej wątrobie.
1. Sygnały wysyłane przez organizm
Dziwny zapach naszego ciała nie zawsze musi być związany z higieną osobistą. Nietypowy odór czy nieprzyjemny oddech mogą sugerować stan chorobowy. W ten sposób organizm próbuje nas ostrzec.
Brzydkiemu zapachowi ciała mogą towarzyszyć także inne, równie subtelne objawy, jak na przykład zgaga czy czkawka. Jeśli więc doskwierają nam nietypowe dolegliwości, warto skonsultować je z lekarzem. Na jakie odory warto zwrócić uwagę?
2. Brzydki zapach z ust
Jeśli mimo odpowiedniej higieny jamy ustnej z ust wydobywa się zapach surowej ryby, może to świadczyć o niewydolności wątroby. Brzydki zapach z ust wraz z czkawką i zgagą może oznaczać refluks żołądkowo-przełykowy lub wrzody żołądka czy dwunastnicy.
Innym powodem do niepokoju jest zapach acetonu z jamy ustnej. Należy wtedy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem, gdyż może to być objaw zaawansowanej hiperglikemii. Warto w takim przypadku wykonać badania.
3. Inne niepokojące zapachy
Jeśli podczas oddawania moczu czujemy odór kwaśnych jabłek, który przypomina sfermentowane owoce, może to być wczesny objaw cukrzycy. Z kolei charakterystyczny ''mysi'' zapach wskazuje na fenyloketonurię.
Co ciekawe, u pacjentów z zaawansowanym nowotworem skóry - czerniakiem, odór potu przypomina benzynę. Z kolei osoby chore na schizofrenię mogą pachnieć octem. Nadmierne pocenie się może być objawem cukrzycy, choroby Parkinsona a nawet raka.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.