Trwa ładowanie...

Czy często robisz selfie? Jeżeli tak, jesteś prawdopodobnie samotny

Avatar placeholder
09.10.2016 00:04
Czy często robisz selfie? Jeżeli tak, jesteś prawdopodobnie samotny
Czy często robisz selfie? Jeżeli tak, jesteś prawdopodobnie samotny

Eksperci sądzą, że ludzie robią selfie, żeby zyskać akceptację w oczach innych.

Osoby, które robią za dużo selfie, mogą mieć problemy psychiczne
Osoby, które robią za dużo selfie, mogą mieć problemy psychiczne (Shullerstock)

W badaniach brano pod uwagę osobowość uczestników oraz to, jak często robią sobie zdjęcia. Stwierdzono, że osoby, które częściej wrzucają swoje fotografie do internetu są bardziej samotne. Eksperci uważają, iż selfie są robione po to, by uzyskać akceptację innych ludzi.

1. Królowa selfie jest samotna

Znasz królową selfie? Kogoś, kto całkowicie zapełnił konto na Instagramie zdjęciami swojej twarzy? A może sam masz obsesję i nie wyjdziesz z domu bez pstryknięcia fotki? To mogą być oznaki problemów ze zdrowiem psychicznym. Ponadto badania ujawniają, że osoby, które ciągle robią sobie zdjęcia, są też bardziej próżne i chcą zwrócić na siebie uwagę.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Psychoterapia par - razem czy osobno?"

Zobacz także

Naukowcy z Tajlandii ocenili nawyki 300 studentów i przyjrzeli się temu, jak często robią sobie zdjęcia. Uczestnicy, głównie kobiety w wieku od 21 do 24 lat, zostali zbadani, by sprawdzić, czy są narcystyczni, egocentryczni, chcą zwrócić na siebie uwagę otoczenia, czy może czują się samotni.

Zdecydowana większość badanych przez ponad połowę wolnego czasu używa telefonu lub internetu. Analiza wykazała też, że osoby, które robią sobie dużo zdjęć, są aktywniejsze w social media.

2. Selfie może być objawem problemów psychicznych

Dr Peerayuth Charoensukmongkol  z National Institute of Development Administration (organizacji zajmującej się rozwijaniem wiedzy i doskonaleniem umiejętności pracowników administracji publicznej) w Bankoku mówi , że "osoby, które robią za dużo selfie, czują, że mają problemy nie tylko z psychiką, ale też z kontaktami międzyludzkimi".

"Ludziom, którzy bardziej odczuwają samotność, robienie sobie zdjęć przynosi większą przyjemność.  Robiąc fotografie mogą kontrolować, co inni  ludzie na nich widzą. Nie jest zatem zaskakujące, ze ludzie narcystyczni mają skłonność do takich zachowań, ponieważ przynoszą im osobiste korzyści. I chociaż wiele osób uważa robienie sobie zdjęć za niewinną przyjemność, to ci, którzy robią ich za dużo, powinni spróbować ograniczyć ich liczbę i znaleźć sobie inne zajęcie” - dodaje.

Niektórzy eksperci twierdzą, że zbyt częste robienie sobie selfie może być związane z chorobą psychiczną, jednak psychologowie wskazują, że nie jest to uzależnienie, ale objaw dysmorfofobii – formy strachu przed tym, że nasze ciało jest nieestetyczne.

„To może dlatego ludzie, którzy robią wiele selfie, skupiają się przede wszystkim na sobie i mniej troszczą się o innych” – mówi dr Charoensukmongkol.

Raport został opublikowany w czasopiśmie „Journal of Psychosocial Research on Cyberspace”.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze