Trwa ładowanie...

Czy dom, w którym mieszkasz jest bezpieczny?

Dom to miejsce, w którym czujemy się swobodnie. W jego kierunku zmierzamy po męczącym dniu w pracy, z nadzieją, że właśnie tam odpoczniemy i zregenerujemy siły. Większość ludzi kojarzy dom z ciepłem rodzinnym, spokojem, miłością, przyjaznym nastawieniem oraz przede wszystkim bezpieczeństwem. Czy jednak bezpieczeństwo można utożsamiać wyłącznie z obecnością bliskiego nam człowieka? Polskie realia pokazują nam, iż niekoniecznie. Coraz częściej dochodzi do włamań, grabieży, pożarów czy też zatruć tlenkiem węgla (zwanych inaczej zaczadzeniem), co niejednokrotnie jest śmiertelne w skutkach.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

spis treści
Zabezpieczony dom
Zabezpieczony dom

Dom rodzinny musi być odpowiednio zabezpieczony na każdej płaszczyźnie, więc nie tylko wewnątrz, ale...

zobacz galerię

1. Najbardziej popularne formy zabezpieczenia posiadłości

Sama ostrożność i czujność nie wystarczy, dlatego wielu ludzi decyduje się na inne metody zabezpieczenia siebie i bliskich osób. Jednym z podstawowych zabezpieczeń jest zabezpieczenie ogrodzenia domu. Mowa tu o kratach, bramach na pilot, furtkach zaopatrzonych w solidny zamek, a także ogrodzeniach wykonanych z betonu lub drewna. Kod bramy wjazdowej powinien być dostępny wyłącznie dla domowników, co uniemożliwi dostanie się na posesję obcej osobie i z pewnością odstraszy potencjalnych złodziei. Dobrze byłoby również postarać się o czujnik ruchu, który daje sygnał świetlny w momencie kiedy ktoś się zbliża, oraz domofon, który umożliwia kontakt z osobą nas odwiedzającą. Technologia idzie naprzód, dlatego na rynku można spotkać się ponadto z wideodomofonami, dla których ciemność nie stanowi problemu, a rejestrowanie obrazu przebiega także wtedy, gdy nikogo nie ma w domu.

2. Antywłamaniowe okna i drzwi oraz czujniki dymu

Aby poczuć się jeszcze bezpieczniej, warto zainwestować w drzwi oraz okna antywłamaniowe. Przemawia za tym trwałość materiałów oraz blokada uniemożliwiająca ewentualne wyważenie czy też jak w przypadku okien wzmocnienie szyby poprzez zastosowanie folii, która nie dopuści do wybicia. Podczas zakupu drzwi warto zwrócić uwagę na zamek z atestem świadczącym o sile odporności (do wyboru A, B lub C), natomiast rozglądając się za oknami antywłamaniowymi, trzeba być świadomym, co oznaczają poszczególne klasy bezpieczeństwa (O1, O2, P1-P6).

Poczucie bezpieczeństwa zapewni także czujnik dymu, który należy ulokować co najmniej 1,5 metra ponad ziemią. Powinien on być zamontowany w widocznym miejscu, najlepiej w odległości 2 metrów od miejsca, w którym znajduje się piec. Czujnik dymu jest niezwykle przydatny, ponieważ da o sobie znać w momencie ryzyka pożaru, ulatniającego się gazu lub tlenku węgla, który określany jest „cichym zabójcą”, z uwagi na to, że bardzo ciężko wyczuć jego obecność w powietrzu. Koszt instalacji czujnika nie jest zbyt duży. To kwestia kilkudziesięciu lub kilkuset złotych, dlatego warto zaopatrzyć się w ten sprzęt.

3. Dodatkowa forma ochrony – polisa ubezpieczeniowa

Nie sposób nie wspomnieć o jeszcze jednej istotnej formie zabezpieczenia naszej posiadłości, a mianowicie o polisie ubezpieczeniowej. Mimo iż wymienione powyżej sposoby zapewniają ochronę i bezpieczeństwo na wysokim poziomie, to nie zaszkodzi wykupić polisę, która ubezpieczy całą rodzinę przed awaryjnymi sytuacjami, których nikt z nas się nie spodziewa.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.