Trwa ładowanie...

Czy dom, w którym mieszkasz jest bezpieczny?

Avatar placeholder
18.03.2015 07:50
Czy dom, w którym mieszkasz jest bezpieczny?
Czy dom, w którym mieszkasz jest bezpieczny?

Dom to miejsce, w którym czujemy się swobodnie. W jego kierunku zmierzamy po męczącym dniu w pracy, z nadzieją, że właśnie tam odpoczniemy i zregenerujemy siły. Większość ludzi kojarzy dom z ciepłem rodzinnym, spokojem, miłością, przyjaznym nastawieniem oraz przede wszystkim bezpieczeństwem. Czy jednak bezpieczeństwo można utożsamiać wyłącznie z obecnością bliskiego nam człowieka? Polskie realia pokazują nam, iż niekoniecznie. Coraz częściej dochodzi do włamań, grabieży, pożarów czy też zatruć tlenkiem węgla (zwanych inaczej zaczadzeniem), co niejednokrotnie jest śmiertelne w skutkach.

spis treści
Zabezpieczony dom
Zabezpieczony dom

Dom rodzinny musi być odpowiednio zabezpieczony na każdej płaszczyźnie, więc nie tylko wewnątrz, ale

zobacz galerię

1. Najbardziej popularne formy zabezpieczenia posiadłości

Sama ostrożność i czujność nie wystarczy, dlatego wielu ludzi decyduje się na inne metody zabezpieczenia siebie i bliskich osób. Jednym z podstawowych zabezpieczeń jest zabezpieczenie ogrodzenia domu. Mowa tu o kratach, bramach na pilot, furtkach zaopatrzonych w solidny zamek, a także ogrodzeniach wykonanych z betonu lub drewna. Kod bramy wjazdowej powinien być dostępny wyłącznie dla domowników, co uniemożliwi dostanie się na posesję obcej osobie i z pewnością odstraszy potencjalnych złodziei. Dobrze byłoby również postarać się o czujnik ruchu, który daje sygnał świetlny w momencie kiedy ktoś się zbliża, oraz domofon, który umożliwia kontakt z osobą nas odwiedzającą. Technologia idzie naprzód, dlatego na rynku można spotkać się ponadto z wideodomofonami, dla których ciemność nie stanowi problemu, a rejestrowanie obrazu przebiega także wtedy, gdy nikogo nie ma w domu.

2. Antywłamaniowe okna i drzwi oraz czujniki dymu

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Aby poczuć się jeszcze bezpieczniej, warto zainwestować w drzwi oraz okna antywłamaniowe. Przemawia za tym trwałość materiałów oraz blokada uniemożliwiająca ewentualne wyważenie czy też jak w przypadku okien wzmocnienie szyby poprzez zastosowanie folii, która nie dopuści do wybicia. Podczas zakupu drzwi warto zwrócić uwagę na zamek z atestem świadczącym o sile odporności (do wyboru A, B lub C), natomiast rozglądając się za oknami antywłamaniowymi, trzeba być świadomym, co oznaczają poszczególne klasy bezpieczeństwa (O1, O2, P1-P6).

Poczucie bezpieczeństwa zapewni także czujnik dymu, który należy ulokować co najmniej 1,5 metra ponad ziemią. Powinien on być zamontowany w widocznym miejscu, najlepiej w odległości 2 metrów od miejsca, w którym znajduje się piec. Czujnik dymu jest niezwykle przydatny, ponieważ da o sobie znać w momencie ryzyka pożaru, ulatniającego się gazu lub tlenku węgla, który określany jest „cichym zabójcą”, z uwagi na to, że bardzo ciężko wyczuć jego obecność w powietrzu. Koszt instalacji czujnika nie jest zbyt duży. To kwestia kilkudziesięciu lub kilkuset złotych, dlatego warto zaopatrzyć się w ten sprzęt.

3. Dodatkowa forma ochrony – polisa ubezpieczeniowa

Nie sposób nie wspomnieć o jeszcze jednej istotnej formie zabezpieczenia naszej posiadłości, a mianowicie o polisie ubezpieczeniowej. Mimo iż wymienione powyżej sposoby zapewniają ochronę i bezpieczeństwo na wysokim poziomie, to nie zaszkodzi wykupić polisę, która ubezpieczy całą rodzinę przed awaryjnymi sytuacjami, których nikt z nas się nie spodziewa.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze