Czy dziewczęta faktycznie wykazują lepsze umiejętności czytania w szkole?

W testach oceniających zdolność czytania w szkole, dziewczęta wydają się osiągać lepsze wyniki niż chłopcy we wszystkich grupach wiekowych i we wszystkich krajach. Ale wśród młodych osób dorosłych, nie ma już żadnej różnicy między mężczyznami i kobietami w umiejętności czytania.

Badania przeprowadzone wśród osób od 10 do 15 lat wykazały, że dziewczęta znacznie lepiej radzą sobie z czytaniem, wydobywaniem informacji z tekstów, wyciąganiu z nich wniosków, interpretowaniu i ocenianiu przeczytanych treści. Jednak różnice te zanikają, kiedy badania zostały przeprowadzone u młodych osób dorosłych. Wyniki badań wśród osób w wieku od 16 do 24 lat nie wykazały już żadnych zauważalnych różnic pomiędzy płciami.

Dobra umiejętność czytania to bardzo ważny czynnik wpływający na efektywność edukacji, pracy i odnajdywania się w społeczeństwie. Mimo, iż płeć damska wyprzedza płeć męską w wielu umiejętnościach dotyczących edukacji, do tej pory nie wyprzedziła ona mężczyzn w odniesieniu do stopy zatrudnienia i dochodów.

Zostało już postawionych kilka hipotez przypuszczających, dlaczego tak może się dziać. Różnice w poziomach inteligencji zostały odrzucone jako przyczyna, ponieważ dziewczęta i chłopcy mieli porównywalne wartości IQ. Uznano także, że przyczyna na pewno nie tkwi w stosowanych metodach nauki czytania, gdyż stosowane były różne techniki.

Niektórzy badacze twierdzą, że dziewczynkom stawiane są większe wymagania niż chłopcom, co może poniekąd wyjaśnić, dlaczego dziewczęta są lepsze w czytaniu w porównaniu do chłopców.

Naukowcy z University of Stavanger postanowili zająć się badaniami, które mogłyby wyjaśniać, dlaczego dziewczynki są lepsze w czytaniu w młodych latach, a od około 16 lat, różnice te zaczynają zanikać. Aby uzyskać wystarczająco duży obraz, norwescy naukowcy zbadali wyniki uczniów i dorosłych we wszystkich krajach skandynawskich. Kraje te są bardzo podobne i mają wysoki poziom równości pod względem ekonomicznym.

Badania wykazały, że dziewczęta i kobiety na ogół lepiej radzą sobie z czytaniem tekstów długich i opisowych niż chłopcy i mężczyzni. Chłopcy i mężczyźni są lepsi w odczytywaniu tekstów krótszych, mniej opisowych, bardziej konkretnych, takich jak wykresy, formularze, reklamy.

Liczne badania pokazują również, że różnice są większe na korzyść dziewcząt, gdy uczniowie mają czytać teksty fikcyjne, niż kiedy czytaj teksty informacyjne.

Niektóre badania wykazały także, że rozwiązując testy i sprawdziany, chłopcy niechętnie przykładają się do zadań opisowych, zaś chętniej wykonują zadania testowe lub wymagające podania krótkiej i konkretnej informacji.

10 sposobów na zmotywowanie dziecka do nauki

Szacunek do osoby, która daje wskazówki, ułatwia ich przyjęcie i wprowadzenie w czyn przez dziecko. Do tego potrzebna jest szczera i otwarta relacja. Manipulacja...

Motywacja jest ważnym elementem, kiedy bierzemy pod uwagę to, dlaczego dziewczyny są lepsze od chłopców w młodych latach szkolnych, lecz różnice te są już znikome w latach dorosłych. W tym momencie znów ważną rolę odgrywają wymagania stawiane dziewczynkom uczącym się.

Badania pokazują, że trudniej jest zmotywować chłopców do zainteresowania tekstem niż dziewczynki. Wiemy również, że dziewczęta częściej i chętniej zrobią to, czego się od nich oczekuje niż chłopcy. Natomiast w latach późniejszych, młodzi ludzie nie są już tak podatni na wpływy z zewnątrz.

Natalia Kulik, 7 miesięcy temu

Newsy

Komentarze
Artykuły Newsy
Newsy

Miłość do koni mogła ją zabić!

Miłość do koni mogła ją zabić!

Sport to zdrowie? Każdy z nas ma pasję. I o ile czytanie książek, zbieranie znaczków czy monet nie wiąże się z większym niebezpieczeństwem, o tyle są hobby, które mogą zagrażać zdrowiu, a nawet życiu. Z pewnością należy do nich skakanie na bungee, motocross,...

Newsy

Nowe odkrycie naukowców. Jagody blushwood lekarstwem na raka

Nowe odkrycie naukowców. Jagody blushwood lekarstwem na raka

Jagody blushwood Naukowcy z QIMR Berghofer właśnie odkryli, że substancja z owocu, który rośnie wyłącznie w Australii może wspomóc walkę z rakiem. Niedawno opublikowali wyniki trwających 8 lat badań w czasopiśmie naukowym "PLOS ONE". Badacze mówią, że...

Newsy

Nietypowe rzeczy, które utknęły w ciele w 2016 r.

Nietypowe rzeczy, które utknęły w ciele w 2016 r.

Dziwne przedmioty Rzeczy, które mogą utknąć w jamach ciała człowieka są naprawdę zadziwiające. Bardziej jednak dziwi fakt, jak to się wszystko tam znalazło... U.S. Consumer Product Safety Commission wydało listę przedmiotów w ciele, z którymi zgłaszali...

Newsy

Depresja może być leczona lekami przeciwzapalnymi

Po ustaleniu, że układ immunologiczny odgrywa ważną rolę w ochronie zdrowia psychicznego, badacze uzyskali kolejne dowody, że leki, które redukują stan zapalny w wielu chorobach autoimmunologicznych, mogą również pomóc w leczeniu objawów depresji. Kierownik...

Newsy

Czy kręgarz przyniesie ulgę w migrenie?

Ludzie cierpiący z powodu migreny często poszukują pomocy u kręgarza, ale nowe badanie sugeruje, że ulga w bólu może być efektem placebo. Kiedy badacze zastosowali na pacjentach prawdziwą formę chiropraktyki (kręgarstwa) oraz jej fałszywą wersję,...